Dekoracje wnętrz: Jak ozdobić salon?

Salon jest przestrzenią wręcz wymarzoną do estetycznych szaleństw i twórczej ekspresji. O ile kuchnia stanowi serce domu, o tyle salon jest jego najlepszą wizytówką. Poznajcie kilka ciekawych sposobów na zaaranżowanie miejsca idealnego do odpoczynku i spędzania wolnego czasu ze znajomymi.

Obrazy do salonu

Salon stanowi idealne miejsce do eksponowania obrazów, choćby dlatego, że to właśnie przez niego przewija się większość — jeśli nie wszyscy — z naszych gości. Różnorodność tematyczna i stylistyczna dostępnych na rynku obrazów sprawia, że wiele osób ma problem z wyborem tego odpowiedniego. Prosta zasada mówiąca o tym, że obraz powinien pasować do charakteru pomieszczenia, w dobie nieograniczoności wzorów i kolorów wydaje się zbyt ogólna. W jaki więc sposób dobrać dekorację do pokoju dziennego?

 

Jaki obraz do jakiego salonu?

Większość dostępnych na rynku dekoracji powstaje przy użyciu zdjęcia, którym zadrukowuje się płótno lniane, tzw. canvas. Tak przygotowane obrazy do salonu zawijane są na krosna malarskie (blejtramy). 

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, pozwalającej na zadrukowanie także boków obrazu, nie ma potrzeby stosowania standardowych, nie zawsze pasujących do stylistyki salonu ram. Fotoobraz widzimy w pełnej okazałości, podziwiając niejednolitą fakturę płótna, bez zasłaniania go szklaną szybą.

Miłośnicy drewnianych i metalowych ram mogą wybierać spośród tradycyjnych obrazów. Od wspomnianych wcześniej różnią się one zaledwie tym, że motyw dekoracyjny osadzony jest w klasycznej ramie. 

Zaletą fotoobrazów jest ich niska cena i dobra jakość wykonania. Za sprawą umieszczonego z tyłu haczyka obraz jest od razu gotowy do powieszenia.

Charakterystyka najpopularniejszych obrazów pod względem ich tematyki:

 • motywy floralne — kwiaty na stałe goszczą w trendach wnętrzarskich i nic nie wskazuje na to, aby ich urok miał zostać przyćmiony; obrazy do salonu z motywem kwiatów w roli głównej wniosą do wnętrza ciepło, przytulność i elegancję;

 • obrazy kaskadowe, m.in. dyptyki, tryptyki — obrazy złożone z kilku komplementarnych części, w ostatnich latach dużą popularność zyskał motyw przedstawiający florę, tego typu obrazy doskonale sprawdzą się w przypadku salonów o dużym metrażu, ich wdzięk będzie ukazany w pełnej krasie na jednokolorowej ścianie;

 • stare mapy — motyw doskonały do podkreślenia klimatycznego wnętrza; salon tak zaaranżowany przywodzi na myśl stylistykę kolonialną;

 • ryciny z zielnika — motywy ukazujące w najdrobniejszych szczegółach poszczególne gatunki flory, wyglądające niczym sporządzone ręką botanika, wydrukowane na starym pożółkłym papierze zrobią doskonałe wrażenie na gościach odwiedzających salon w klimacie shabby chic;
  • obrazy polowań — tego typu element doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach zaaranżowanych na styl angielski czy w salonie znajdującym się w domu stylizowanym na typowy polski dworek;

  • grafika geometryczna — obrazy przedstawiające kompozycje złożone z kwadratów, okręgów czy trójkątów podkreślą chłodne i surowe w swej wymowie wnętrza; salon urządzony w minimalistycznym stylu będzie idealnie korespondował z motywami geometrycznymi;

  • pejzaże miast — sprawdzą się w różnych przestrzeniach, w zależności od charakteru obrazu, widoki nowoczesnych obiektów architektonicznych, często ukazanych nocą w mocnym świetle wielkiego miasta, podkreślą charakter salonu w nowoczesnym stylu, z kolei utrzymane w sepii lub czerni i bieli fotoobrazy o romantycznym charakterze będą dobrze prezentować się w salonie urządzonym w stylu retro.

  Sposoby wieszania obrazów na ścianie:

  • w skupisku — ciekawą propozycją aranżacyjną jest powieszenie obok siebie, w niedużym odstępie, obrazków o zupełnie różnych ramkach i wielkości, które w zestawieniu stworzą barwny kolaż;

  • pojedynczo — klasyczny sposób wieszania obrazów, sprawdzi się w przypadku dużych i wyrazistych dekoracji, zamkniętych dzieł, które nie powinny mieć konkurencji;

  • w układzie horyzontalnym — zwykle w ten sposób wieszamy obrazy kaskadowe (takie jak dyptyki i tryptyki), na których w kolejnych częściach przedstawia się motywy roślinne, lub obrazy przedstawiające zjawiska naturalne (na przykład zachód słońca), wyglądają one dobrze powieszone w ten sposób, gdyż same w sobie stanowią otwartą formę artystyczną;

  • w układzie wertykalnym — doskonałe do przedstawienia wysokich budynków, np. wieży Eiffla, równie dobrze będą prezentować się obrazki umieszczone w ramkach połączonych grubym sznurkiem o wyraźnym splocie w iście marynarskim stylu.

   

  Morskie opowieści, czyli słów parę o akwarium w salonie

  Akwarium w salonie stanie się centralnym punktem, od którego trudno będzie oderwać wzrok. Będzie idealną dekoracją nie tylko we wnętrzu urządzonym w marynistycznym stylu. Natura w pigułce w egzotycznym wydaniu przyda się każdemu mieszkającemu w wielkim betonowym mieście.

  Aranżując akwarium w salonie, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, zbiornik z wodą ma znaczny ciężar, dlatego stelaż wraz z szafką pod akwarium musi być odpowiednio solidny. 

  Po drugie, minimalna pojemność akwarium dla ryb powinna wynosić co najmniej 50 litrów. Im większe, tym lepsze. Po trzecie, do zakładania akwarium niezbędne są specjalistyczne sprzęty, m.in. filtr, grzałka, oświetlenie, pokrywa, naturalne podłoże, żywe rośliny pochłaniające szkodliwe substancje (takie jak moczarka, nurzaniec czy rogatek). 

  Do rozpoczęcia hodowli ryb nie będzie nam potrzebny certyfikat akwarysty, choć podstawowa wiedza z tego zakresu zdecydowanie nam nie zaszkodzi.

  W zależności od koncepcji akwarium w salonie możemy zainstalować na dwa sposoby:

  • w formie wyspy — zbiornik umieszczony jest na niezależnym stelażu. Zaletą tego rozwiązania jest to, że akwarium może być podziwiane ze wszystkich stron;

  • jako element zabudowy — stanowi dekorację wnętrza, salon nabiera niespotykanej głębi, której nie można z niczym porównać. Dzięki wykonaniu na zamówienie akwarium dopasuje się idealnie do kształtu pomieszczenia. Zbiornik może też zostać umieszczony w ciągu komunikacyjnym, podnosząc poziom atrakcyjności domu i rozświetlając ciemne przejścia między pokojami.

  Spośród licznych zalet posiadania akwarium w salonie warto wymienić choć kilka:

  • stanowi nie lada konkurencję dla telewizora — można pokusić się o stwierdzenie, że w wielu przypadkach znacznie bardziej ciekawą, akwarium to fascynujący żywy obraz podwodnej przyrody, w której wciąż zachodzą zmiany;

  • podnosi prestiż naszego salonu — pozwala wyróżnić pomieszczenie spośród innych i wciąż jest rzadko spotykaną w domach Polaków, a więc niebanalną ozdobą;

  • daje odprężenie — nie od dziś wiadomo, że woda działa na człowieka kojąco;

  • pozwala na dodatkowe oświetlenie salonu, rozkładając w znacznie ciekawszy sposób akcenty świetlne.

  Decydując się na akwarium w domu, pamiętajmy, że poza wieloma korzyściami płynącymi z jego posiadania pojawiają się także dodatkowe obowiązki. Zbiornikowi należy poświęcić swój czas i często niemałe pieniądze, aby cieszył oczy fascynującymi kolorowymi rybami.

  W poszukiwaniu koncepcji na stworzenie własnych oryginalnych wnętrz można sięgać po inspiracje dostępne w czasopismach wnętrzarskich i Internecie, a następnie ściśle dopasować je do swoich potrzeb. 

  W wizualizacji wyglądu naszego salonu pomocne są programy komputerowe, dostępne za darmo w sieci lub u architektów wnętrz. 

  Niepowtarzalny projekt salonu, choć zdecydowanie bardziej czasochłonny i często droższy od standardowych rozwiązań, wart jest wszelkich starań i pieniędzy. Chwile spędzone z najbliższymi w salonie naszych marzeń będą bezcenne.

  Podobne artykuły

  jak optycznie powiększyć pokój

  Jak optycznie powiększyć pokój? Sprawdź te sposoby!

  2021-01-23
  Duży dom daje ogromne możliwości aranżacji. O wiele trudniej jest w przypadku małych, nieustawnych mieszkań, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Z pomocą spieszą sprytne rozwiązania na to, jak optycznie powiększyć pokój – i to bez dużego nakładu pracy i finansów. Sprawdź nasze metody i spraw, by twoje gniazdko wydawało się bardziej przestronne.
  patelnia żeliwna

  Polecane patelnie żeliwne. Ranking

  2021-01-22
  Chcesz zainwestować w nowe patelnie do swojej kuchni, ale nie wiesz, które z dziesiątek produktów dostępnych na rynku będą odpowiednim wyborem? Jednymi z polecanych propozycji są patelnie żeliwne. Odkryj ranking najlepszych modeli, które sprawdzą się w trakcie codziennego gotowania!
  salon butelkowa zieleń

  Butelkowa zieleń w salonie. Pomysły i inspiracje

  2021-01-20
  To barwa, która wywołuje pozytywne skojarzenia z naturą, jest szalenie elegancka i wyrazista. Butelkowa zieleń, bo o niej mowa, może dać naprawdę ciekawe efekty w aranżacji wnętrz, trzeba jednak umiejętnie obchodzić się z tym specyficznym odcieniem.
  jak urządzić mieszkanie

  Jak urządzić mieszkanie? Pomysły, inspiracje i trendy

  2021-01-19
  Urządzanie mieszkania to nie tylko przyjemność, ale również bardzo ważne zadanie, którego wykonanie będzie rzutowało na nastrój twój oraz twoich najbliższych. To, jak zaplanujesz wygląd swojego gniazdka, będzie miało wpływ na samopoczucie wszystkich domowników. W takim razie jak urządzić mieszkanie, aby stanowiło najprzyjemniejszą przestrzeń do życia? To jasne – musisz znaleźć własny styl. A my z przyjemnością ci w tym pomożemy.

  Ostatnio dodane artykuły

  jak optycznie powiększyć pokój

  Jak optycznie powiększyć pokój? Sprawdź te sposoby!

  2021-01-23
  Duży dom daje ogromne możliwości aranżacji. O wiele trudniej jest w przypadku małych, nieustawnych mieszkań, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Z pomocą spieszą sprytne rozwiązania na to, jak optycznie powiększyć pokój – i to bez dużego nakładu pracy i finansów. Sprawdź nasze metody i spraw, by twoje gniazdko wydawało się bardziej przestronne.
  patelnia żeliwna

  Polecane patelnie żeliwne. Ranking

  2021-01-22
  Chcesz zainwestować w nowe patelnie do swojej kuchni, ale nie wiesz, które z dziesiątek produktów dostępnych na rynku będą odpowiednim wyborem? Jednymi z polecanych propozycji są patelnie żeliwne. Odkryj ranking najlepszych modeli, które sprawdzą się w trakcie codziennego gotowania!
  salon butelkowa zieleń

  Butelkowa zieleń w salonie. Pomysły i inspiracje

  2021-01-20
  To barwa, która wywołuje pozytywne skojarzenia z naturą, jest szalenie elegancka i wyrazista. Butelkowa zieleń, bo o niej mowa, może dać naprawdę ciekawe efekty w aranżacji wnętrz, trzeba jednak umiejętnie obchodzić się z tym specyficznym odcieniem.
  jak urządzić mieszkanie

  Jak urządzić mieszkanie? Pomysły, inspiracje i trendy

  2021-01-19
  Urządzanie mieszkania to nie tylko przyjemność, ale również bardzo ważne zadanie, którego wykonanie będzie rzutowało na nastrój twój oraz twoich najbliższych. To, jak zaplanujesz wygląd swojego gniazdka, będzie miało wpływ na samopoczucie wszystkich domowników. W takim razie jak urządzić mieszkanie, aby stanowiło najprzyjemniejszą przestrzeń do życia? To jasne – musisz znaleźć własny styl. A my z przyjemnością ci w tym pomożemy.