Do czego przydaje się kamera samochodowa

Prywatne nagrania z kamer zamontowanych w samochodach robią prawdziwą furorę na popularnych portalach internetowych, a nawet w telewizji. Dzięki takim nagraniom miliony osób mogą zobaczyć groźne wypadki, niefrasobliwe zachowanie kierowców lub niecodzienne sytuacje, do jakich dochodzi na krajowych i zagranicznych drogach.
Kamera samochodowa stała się doskonałym źródłem cennych informacji, które można w różnoraki wykorzystać. Jeśli ktoś zastanawia się, czy jest mu potrzebny rejestrator jazdy, po przeczytaniu niniejszego tekstu przekona się, że kamera do samochodu to dzisiaj niezbędne akcesorium dla każdego kierowcy.

Czym dokładnie jest wideorejestrator samochodowy?

Kamera samochodowa jest miniaturową kamerą przyczepianą do przedniej szyby samochodu i rejestrującą obraz znajdujący się przed pojazdem, która jest dodatkowo urządzeniem pomiarowym. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS kamera rejestruje bowiem prędkość auta oraz przebieg przejechanej trasy, którą można sobie potem obejrzeć na mapie cyfrowej (np. Google Maps). Wszystko zapisywane jest na karcie SD, a urządzenie zasilane jest zazwyczaj baterią litowo-jonową oraz przez zasilacz podłączany przez USB do samochodu.

Większość nowoczesnych modeli kamer do samochodu ma także wiele innych funkcji, np.:
  • nagrywanie w pętli — zapewnia ono płynne nagrywanie bez względu na pojemność karty pamięci. Po prostu, gdy już brakuje na niej miejsca, kolejne nagranie zapisywane jest w miejsce najstarszych nagrań;
  • detektor ruchu — dzięki niemu kamera uruchamia się sama, np. na parkingu, w przypadku gdy czujniki wykryją jakiś ruch wokół samochodu;
  • ochrona ważnych nagrań przed usunięciem — rejestrator jazdy sam identyfikuje sytuacje ważne (np. kolizję), które należy chronić przed usunięciem;
  • możliwość nagrywania samego dźwięku bez rejestracji obrazu;
  • nagrywanie w nocy i w złych warunkach oświetleniowych;
  • możliwość robienia zdjęć podczas nagrywania filmu;
  • dodatkowe filtry poprawiające jakość obrazu — wiele rejestratorów trasy ma np. filtr polaryzacyjny (usuwa refleksy świetlne).

Warto dodać, że najnowsze kamery samochodowe nagrywają obraz w wysokiej rozdzielczości np. full HD.

Rejestrator jazdy jako ważny świadek zdarzenia drogowego

Większość osób montuje w swoich samochodach rejestrator trasy właśnie w celu zabezpieczenia swoich interesów podczas ewentualnego zdarzenia drogowego. Bardzo często bowiem w przypadku kolizji dochodzi do sporów między kierowcami, gdyż każdy uparcie twierdzi, że nie jest sprawcą zdarzenia. Jeśli sytuacja nie jest jednoznaczna i w pobliżu nie ma żadnych świadków, policja potrafi ukarać obu kierowców. Mając nagranie z kamery samochodowej, można próbować dochodzić swoich racji albo od razu przed policją, albo przed sądem. Sądy coraz chętniej dopuszczają tego rodzaju dowody, w razie zaś wątpliwości dotyczących ich autentyczności po prostu powołują biegłego, który profesjonalnie zajmuje się analizą nagrań audiowizualnych.

Wideorejestrator samochodowy może pomóc w uzyskaniu odszkodowania

Jak wiadomo, ubezpieczyciele nie są chętni do wypłaty odszkodowań i w sytuacjach nieoczywistych szukają sposobów, by roszczenia nie uznać. W opisanej wyżej sytuacji, gdy drugi uczestnik kolizji nie chce przyznać się do jej spowodowania, nagranie z rejestratora trasy może stać się dowodem w walce o odszkodowanie. Warto jednak pamiętać, że dla ubezpieczyciela najważniejszy jest raport policji lub orzeczenie sądu, dlatego w sprawach spornych często nie da się ominąć tych instytucji.
 

Kamera do samochodu, która udowadnia błąd policji

Błądzić jest rzeczą ludzką i zdarza się to nawet policjantom. Choć na szczęście rzadko do tego dochodzi, to jednak zdarzają się sytuacje, w których ruchome radary do kontroli prędkości wskazują błędne pomiary. Kierowca zostaje zatrzymany za przekroczenie prędkości, choć tak naprawdę jechał przepisowo. Zasadność otrzymania mandatu za niepopełnione wykroczenie trudno w takiej sytuacji podważać, chyba że ma się zamontowany rejestrator jazdy. Wówczas nagranie należy przekazać policji, która i tak najprawdopodobniej będzie musiała przekazać sprawę do sądu. W tym przypadku jednak kamera samochodowa staje się ponownie świadkiem zdarzenia, ponieważ potrafi zarejestrować prędkość oraz przebieg trasy.

Rejestrator trasy oraz… piratów drogowych

Filmiki pokazujące popisy szalonych „mistrzów kierownicy” są niezwykle popularne w internecie. Pokazują je także telewizje w celach edukacyjnych lub po prostu, by napiętnować nieodpowiedzialność i głupotę niektórych uczestników ruchu drogowego. Osoby, które chętnie nagrywają tego rodzaju filmy za pomocą wideorejestratorów jazdy i potem umieszczają je w internecie, powinny jednak pamiętać, by przy okazji nie łamać prawa. Chodzi głównie o ochronę danych osobowych. Numer rejestracyjny nagranego kamerą pojazdu należy do danych chronionych, ponieważ można dzięki niemu zidentyfikować osobę kierującą pojazdem lub jego właściciela. Za umieszczenie takich danych w internecie bez zgody nagranej osoby grozi proces cywilny. Kamera do samochodu jest pod tym względem mimo wszystko nadal przydatna. Wszystko dlatego, że nagrania wyczynów piratów drogowych są bardzo chętnie oglądane przez policję. Policjanci sami przyznają, że amatorskie filmy z samochodowych wideorejestratorów po prostu pomagają im w pracy. Choć niektórzy uważają, że przekazywanie takich nagrań policji jest donosicielstwem, warto pamiętać, że piraci drogowi są po prostu niebezpieczni. Dla ochrony życia i zdrowia pozostałych uczestników ruchu drogowego warto szybko usuwać ich z dróg, a tym najlepiej zajmuje się policja.

Kamera samochodowa jako rejestrator podróży

Podróż samochodem bywa niekiedy fascynującym przeżyciem, szczególnie gdy trasa wiedzie przez tereny o wyjątkowo pięknym krajobrazie. Wówczas samochodowym rejestratorem trasy można zapisać każdy obraz, który widziany jest przez szybę samochodu przez jego pasażerów. Nietrudno sobie wyobrazić film z jazdy po alpejskich przełęczach lub Pojezierzu Mazurskim. Takie nagranie jest z pewnością dużo bardziej atrakcyjne niż kilka zdjęć zrobionych „w biegu” telefonem. Filmy z trasy są także bardzo popularne w internecie, gdyż niezwykle obrazowo pokazują nieznane miejsca. Są więc cenne dla wybierających się tam osób, które traktują je jako swoisty przewodnik.

Kontrola rodzicielska dzięki rejestratorowi jazdy

Przychodzi taki moment, gdy dorastające córki i synowie, otrzymawszy prawo jazdy, proszą rodziców o pożyczenie auta. Zazwyczaj otrzymują zgodę na samodzielną przejażdżkę, jednak jest ona okupiona ogromnym stresem rodziców. Również w takiej sytuacji przydaje się kamera do samochodu. Nagranie z niej może bowiem posłużyć do celów informacyjnych (jak faktycznie dziecko radzi sobie za kierownicą, gdy nie ma w pobliżu rodziców), dowodowych (pokazuje czarno na białym, że przejażdżka wcale nie była bezproblemowa, jak twierdzi dziecko), a także edukacyjnych, gdyż pozwala na wspólną analizę jazdy i wyłapanie błędów.

Jak widać, wideorejestratory samochodowe mogą być wykorzystywane w różnoraki sposób. Zamontowanie takiej kamery do auta daje większe poczucie bezpieczeństwa, szczególnie w sytuacjach ekstremalnych, gdy trzeba udowodnić swoją rację. Warto jednak pamiętać, by rejestratorów jazdy używać zgodnie z prawem, aby nie narazić się na niepotrzebne kłopoty.