Dobierz modną fryzurę do rysów twarzy

Poszukiwania nowej i modnej fryzury zwykle zaczynają się od przeglądania kolorowych magazynów oraz stron internetowych o tematyce dotyczącej urody. Mogą one być doskonałym źródłem inspiracji, o ile wybór fryzury będzie dyktowany nie tylko aktualnymi trendami, lecz także kondycją włosów i kształtem twarzy. Rysy twarzy odgrywają zasadniczą rolę w wyborze fryzury. Skorzystaj z naszego poradnika, który pomoże ci w wyborze uczesania podkreślającego urodę.

Jak określić swój kształt twarzy?

Mogłoby się wydawać, że określenie kształtu twarzy jest proste. Jednak zdarza się, że stwarza to pewne trudności.

Dzieje się tak z powodu różnych cech twarzy, które wpływają na wizualny odbiór każdej osoby. Jeśli naprawdę chcesz wiedzieć, jak dobrać fryzurę do swojej buzi, dokonaj jej pomiaru.

Zmierz szerokość twarzy między policzkami, a dokładnie sprawdź odległość między częściami kości policzkowych najbardziej oddalonymi od środka twarzy. Następnie zmierz wysokość twarzy — od czubka czoła do koniuszka brody.

Gdy wysokość twarzy stanowi mniej więcej 1,5 wymiaru jej szerokości, wówczas twarz ma kształt owalny. Kiedy wysokość twarzy jest dużo większa niż szerokość, twarz jest wyraźnie podłużna.

W przypadku niemal identycznej szerokości i wysokości trzeba szukać fryzury dla okrągłej twarzy. Specyficzne cechy twarzy powodują, że wyróżniane są jej cztery podstawowe typy: owalna, okrągła, trójkątna i kwadratowa.

Rozmaite fryzury dla owalnej twarzy

Posiadaczki owalnej twarzy powinny się cieszyć, ponieważ będą doskonale wyglądać niemal w każdej fryzurze.

Twarz o tym kształcie jest niezwykle proporcjonalna, dzięki czemu spełnia zasadę harmonii piękna kultywowaną już w starożytności. W przypadku innych rysów twarzy przez odpowiednie cięcie i ułożenie włosów dąży się do osiągnięcia efektu kształtu twarzy optycznie zbliżonego do kształtu owalnego.

Nie potrzeba wielu wskazówek, aby dowiedzieć się, jak dobrać fryzurę, ponieważ rysy owalnej twarzy są subtelne i współgrają z włosami każdej długości.

Możesz więc śmiało zapuszczać długie pukle, zdecydować się na radykalne cięcie lub skorzystać z uczesań z włosów półdługich. Delikatne cięcia najbardziej sprzyjają osobom o owalnej twarzy. Włosy cieniowane na całej długości stanowią idealne rozwiązanie, nabierają objętości i lekkości.

Cieniowanie tuż przy twarzy jest bardzo pożądanym elementem. Proporcje twarzy podkreślają grzywki. Należy zadbać tylko, aby nie były zbyt ciężkie i przytłaczające.

Bob jest fryzurą, która współgra z wieloma typami urody, więc jeśli potrzebujesz fryzury dla owalnej twarzy, zdecyduj się na boba kończącego się na wysokości linii szczęki lub o długości sięgającej ramion.

Z krótkich fryzur zaleca się modne cięcia typu pixie. Do wyboru są różne warianty z naciskiem na naturalność.

W przypadku owalnych rysów twarzy należy unikać fryzur zupełnie gładkich, które powodują, że włosy leżą płasko, w szczególności gdy mamy do czynienia z bardzo długimi włosami. Przedziałek powinien znajdować się po lewej lub prawej stronie, a nie pośrodku głowy.

Dynamiczne fryzury dla okrągłej twarzy

Twarz okrągła charakteryzuje się pełnymi policzkami, niskim czołem i zwykle niedużym, zaokrąglonym podbródkiem. Dobór atrakcyjnego uczesania do okrągłej twarzy nie jest prosty, ponieważ znaczna część fryzur podkreśla krągłe linie buzi.

Na szczęście istnieją też fryzury, które wizualnie wysmuklają twarz i wyostrzają jej rysy. Jeśli mimo podanych tutaj rad nie zyskasz pewności, jak dobrać fryzurę, oddaj się w ręce stylisty.

Krągłości twarzy powodują, że możesz wybierać krótkie fryzury ze skośną grzywką. Mile widziane są dynamiczne cięcia o odpowiedniej ostrości.

Asymetryczna grzywka powinna być cięta pod bardzo ostrym kątem i sięgać za kość policzkową. Pixie cut ze skośną grzywką to wybór sprzyjający wysmukleniu twarzy.

Pixie cut
to cięcia różnorodne, które pasują do rozmaitych typów urody i — jak już zostało wspomniane — są to także atrakcyjne fryzury dla owalnej twarzy.

Zaokrąglona twarz zyskuje nowy wymiar w przypadku krótkich fryzur zwieńczonych irokezem. Spośród wariacji na temat boba warto wybrać takiego, w którym przód sięga kilka centymetrów poniżej linii brody.

Długi bob, tzw. long bob, ze skośną grzywką to kolejna interesująca propozycja. Bardzo odpowiednie fryzury dla okrągłej twarzy to fryzury stopniowane przede wszystkim na czubku głowy. T

akie stopniowanie powoduje wizualne wydłużenie linii twarzy. Okrągłości znikają pod wpływem wysokich upięć włosów.

Końskie ogony i luźne upięcia u szczytu głowy zawsze są modne i dodają wdzięku. Niewskazane są gęste, długie i proste grzywki, które dodatkowo skracają twarz.

Korzystne fryzury dla trójkątnej twarzy

Twarz trójkątna charakteryzuje się szerokim czołem, wąską brodą i wyraźnie zarysowanymi kościami policzkowymi. W przypadku twarzy o tym kształcie należy wybrać fryzurę równoważącą dysproporcje między górną i dolną częścią twarzy. Doskonale sprawdzają się fryzury, które sięgają poniżej uszu.

Włosy półdługie wprowadzają harmonię w wyglądzie. Odpowiednio podcięte włosy mogą być także długie. Ważne, aby układały się miękko wokół twarzy.

Fryzury dla twarzy trójkątnej są zupełnie inne niż fryzury dla okrągłej twarzy, ponieważ muszą spełniać inne zadanie.

Trójkątny kształt buzi pozwala na posiadanie włosów zupełnie prostych, falowanych i kręconych. Odpowiednie cieniowanie może odmienić twój wizerunek w spektakularny sposób.

Kosmyki włosów wokół twarzy łagodzą jej ostre rysy. Ładny wygląd zyskasz dzięki prostej i krótkiej grzywce, a jeżeli wybierzesz grzywkę dłuższą, układaj ją na ukos. Niestety fryzury dla owalnej twarzy nie pasują do twarzy trójkątnej, dlatego nie kieruj się wyłącznie modą.

Wysmuklające fryzury dla kwadratowej twarzy

W przypadku twarzy kwadratowej charakterystyczne cechy to wysokie czoło, szerokie kości policzkowe i silnie zarysowana linia żuchwy. Zastanawiając się, jak dobrać fryzurę, weź pod uwagę konieczność wysmuklenia twarzy.

Włosy opadające na policzki to polecany element fryzury. Fryzury z włosów o długości na linii brody powodują natomiast, że twarz wygląda na jeszcze szerszą, niż jest w rzeczywistości. Kwadratowa twarz sprawia wrażenie masywnej.

Właściwie dobrane uczesanie ma na celu także wizualne wymodelowanie podbródka. Włosy nie powinny być zbyt krótkie, ale jeśli zdecydujesz się na krótką fryzurę, zadbaj o wycieniowanie włosów tak, aby kosmyki okalały twarz. Asymetryczne fryzury pasują do kwadratowego kształtu twarzy, także asymetria w grzywkach jest jak najbardziej wskazana.

Długie grzywki warto zaczesywać na bok. Włosy czesz bez przedziałka lub wybieraj przedziałek z boku. Długie włosy też zdecydowanie powinny być wycieniowane, dzięki czemu zasłonią rzucające się w oczy kości policzkowe i złagodzą linię brody.

Loki w stylu aniołków Charliego o delikatnych skrętach nie są trudne do uzyskania, a pięknie się prezentują. Wszelkie fale zniwelują mankamenty kwadratowego konturu twarzy.

Za to bezwzględnie należy wystrzegać się prostej grzywki, która nada twarzy jeszcze bardziej kwadratowy kształt.