Data modyfikacji:

Dobre noże kuchenne - jakie wybrać?

Po latach używania tanich noży masz już serdecznie dość odpadających rękojeści, łatwo tępiących się ostrzy i łamiących się czubków? To moment, w którym warto zainwestować w dobre noże kuchenne o wysokiej jakości wykonania. Gwarantujemy, że to jeden z tych zakupów, które odmienią twoje codzienne życie.
Jakby się nad tym głębiej zastanowić, noże kuchenne są najczęściej wykorzystywanymi narzędziami w domu. Korzystasz z nich każdego dnia, przygotowując śniadania, obiady i kolacje. Są więc dużo bardziej istotne niż chociażby piekarnik, kuchenka mikrofalowa, ekspres do kawy czy wiele innych, często dużo droższych, sprzętów kuchennych. Tym bardziej, że tylko ostre noże gwarantują precyzję i lekkość pracy. Co ciekawe, większość szefów kuchni twierdzi, że to właśnie tępymi nożami jest się najłatwiej skaleczyć.

Jakie noże do kuchni wybrać?


Trudno wyobrazić sobie nóż, którym dałoby się zrobić w kuchni wszystko. Stąd też w większości zestawów znajdziesz noże o różnej wielkości i przeznaczeniu. Jakiego rodzaju noże powinny znajdować się w zestawie?

Nóż szefa kuchni

Podstawowy nóż w kuchni. Ma długie ostrze, umożliwiające krojenie dużych kawałków warzyw lub mięs, a gruba i wysoka klinga zapewnia stabilność oraz wytrzymałość. Noże szefa kuchni wyróżniają się długą brodą (odległość krawędzi tnącej od rękojeści). Dzięki niej oraz obłemu brzuchowi noża można w łatwy sposób siekać żywność nie odrywając noża od deski. Alternatywą dla noża szefa kuchni jest japoński nóż santoku. Dodatkowo ma on charakterystyczne zagłębienia zapobiegające przyklejaniu się warzyw do głowni.

Nóż uniwersalny

Kolejny duży nóż w zestawie. Jest jednak sporo węższy i nieco cieńszy od noża szefa kuchni, więc używa się go do lżejszych i bardziej precyzyjnych prac. Często ma rękojeść zakończoną wypustką (jelcem) chroniącą dłoń przed skaleczeniem. Niestety, utrudnia ona siekanie warzyw, bowiem krawędź tnąca nie jest w stanie zetknąć się w pełni z deską.

Nóż do obierania warzyw

Mniejszy nożyk przyda się nie tylko do obierania warzyw, ale też wycinania szypułek, otwierania foliowych opakowań czy innych precyzyjnych prac.

Nóż do filetowania

Choć noże do filetowania nie są tak popularne, warto mieć je w kuchni. Są bardzo wąskie i cienkie, przez co umożliwiają precyzyjne filetowanie mięsa lub ryb. Są przy tym delikatne, więc nie powinno się ich używać do cięższych prac.

Nóż do sera

Jeśli uwielbiasz ser, nie może w twoim domu braknąć noża do sera. Ma on specjalne otwory w głowni, które zapobiegają przywieraniu sera. Rozdwojona końcówka służy do nakładania pokrojonych plastrów.

Tasak

Aby nie niszczyć noży używanych na co dzień, do krojenia mięs z kością wybierz tasak. Ma on krawędź tnącą wyprowadzoną pod większym kątem, dzięki czemu jest wytrzymalsza niż ta w nożu kuchennym lub uniwersalnym.

Nóż do pieczywa

Nóż o długim i ząbkowanym ostrzu doskonale nadaje się do krojenia świeżego pieczywa. W odróżnieniu od zwykłego noża nie zgniata pieczywa podczas cięcia. Nie należy używać go do krojenia twardych artykułów spożywczych, bo naostrzenie ząbków jest znacznie trudniejsze niż płaskiej krawędzi tnącej.

Z czego powinny być wykonane noże kuchenne?

Nóż może być jedynie tak dobry, jak dobra jest stal, z której został wykonany. Nie warto więc sugerować się tym, że tani nóż jest ostry jak brzytwa i z łatwością tnie papier. Jeśli jest wykonany ze stali o niskiej jakości, krawędź tnąca stępi się już po kilku pierwszych użytkowaniach. Dobre noże do kuchni wykonywane są ze stali kutej.

Wysokojakościowe stale nierdzewne produkuje się m.in. w Japonii, Szwajcarii czy w Szwecji. Mają one odpowiednią twardość, gwarantującą z jednej strony dużą odporność, z drugiej zaś elastyczność. Zbyt duża twardość, wyrażona w HRC, również nie jest pożądana. Taki nóż być może będzie się może mniej tępił, ale łatwiej będzie go wyszczerbić lub nawet złamać. Dobrej jakości noże cechują się ostrością ok. 58-59 stopni HRC w skali Rockwella.

Sporą popularnością cieszą się także noże wykonane z ceramiki. Noże ceramiczne są twardsze od stali, a więc pozostają ostre przez długi czas. Niestety, są bardzo kruche. Mogą wyszczerbić się na kościach lub pęknąć po upadku na podłogę. Nie oznacza to jednak, że nie znajdą zastosowania w kuchni. Bardzo dobrze nadają się np. do krojenia warzyw lub owoców.

Wygoda użytkowania noży

Na komfort użytkowania noża w dużej mierze wpływa jego rękojeść. Nie chodzi jednak tylko o wyprofilowanie dostosowane do dłoni, ale głównie o średnicę rękojeści. Nóż powinien pewnie leżeć w dłoni i nie ślizgać się w trakcie pracy. Jeżeli jest to dla ciebie problematyczne, wybierz rękojeść z antypoślizgową gumą.

Wygoda to jednak nie tylko korzystanie z noża, ale też jego mycie. Stale, z których wykonuje się noże kuchenne, są w większości przypadków nierdzewne, więc nie trzeba się obawiać korozji. Problemem może być jednak nóż z drewnianą rękojeścią, którego nie wolno myć w zmywarce. Jeśli więc zależy ci na wygodzie mycia, wybierz noże z rękojeścią metalową lub wykonaną z tworzywa sztucznego. 

Jak ostrzyć noże?

Nawet najlepsze noże świata wymagają regularnego ostrzenia. Najgorszym i niestety bardzo popularnym sposobem jest ostrzenie ich na wysokoobrotowej szlifierce stołowej. Gruboziarnisty kamień zdziera bardzo duże ilości stali, czego efektem jest charakterystyczne wgłębienie na ostrzu. Dodatkowo ostrząc w ten sposób trudno zachować prawidłowy kąt krawędzi tnącej, co mocno ją osłabia. 

Do ostrzenia noży kuchennych należy więc używać systemów ostrzących, ostrzałek z płytkami V wymuszającymi stały kąt ostrzenia (np. AnySharp) lub płaskich osełek diamentowych. Do sporadycznego podostrzania przyda się także ostrzałka prętowa. Pozwolą one utrzymać cenny zestaw noży w doskonałym stanie przez wiele lat.

Autor: Szymon Sonik