Data publikacji:

Dobre wycieraczki do auta – jak wybrać?

Dobre wycieraczki do auta radzą sobie ze zbieraniem wody, poprawiając widoczność podczas jazdy. Dobór wycieraczek samochodowych wpływa więc na bezpieczeństwo prowadzenia samochodu. Zobacz, jakie wycieraczki samochodowe kupić.

wycieraczki

Dobre wycieraczki samochodowe – dlaczego są ważne?

O tym, jak ważne są wycieraczki, nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Nie da się jechać, kiedy szybę zalewają strumienie wody, przez które nic nie można zobaczyć.

To właśnie w takich momentach najczęściej przypominamy sobie, że dawno już powinniśmy wycieraczki wymienić. Poza tym zużyte wycieraczki samochodowe mogą trwale porysować szybę. Jak wybrać najlepsze wycieraczki samochodowe?

Jakie wycieraczki samochodowe kupić?

Wycieraczki różnią się od siebie długością, konstrukcją i zastosowaniem, nie ma więc takich, które są uniwersalne i pasują do każdego modelu auta. Jak zatem dobrać wycieraczki do samochodu?

Pierwszą i najważniejszą sprawą jest długość pióra. W przypadku przedniej szyby lewa wycieraczka (po stronie kierowcy) jest dłuższa od tej przed pasażerem (po prawej stronie). Z powodu różnych rozmiarów dość często sprzedaje się wycieraczki pojedynczo, choć zazwyczaj w komplecie są tańsze.

Jeśli jednak kupujemy wycieraczki samochodowe osobno, tę dłuższą (dla kierowcy) warto kupić z tzw. spoilerem, który dociska wycieraczkę do szyby podczas szybszej jazdy. Do wycieraczek z prawej strony spoilerów się nie używa.

Jak dowiedzieć się, jaka długość pióra jest odpowiednia do samochodu? Najprościej jest zmierzyć stare wycieraczki samochodowe. Można też poszukać tej informacji w instrukcji obsługi auta.

Jeśli wycieraczki kupujemy samodzielnie, zwykle w opisie produktu jest zaznaczone, do jakiego modelu pasują. Oczywiście w przypadku dłużej produkowanych modeli wymiary mogą się zmieniać, więc podaje się również, do której generacji dane wycieraczki będą odpowiednie.

Zupełnie innej wygląda kwestia piór tylnych. Nie montuje się ich we wszystkich modelach – nie mają ich samochody o nadwoziu typu sedan, gdyż z racji ich konstrukcji deszcz nie zbiera się na tylnej szybie.

Stosuje się je jednak we wszystkich pozostałych wersjach nadwoziowych. Wycieraczki tylne różnią się od przednich zarówno wymiarami, jak i konstrukcją.

Rodzaje wycieraczek samochodowych

Wycieraczki zasadniczo dzieli się na klasyczne (szkieletowe) oraz bezszkieletowe (płaskie, z racji kształtu czasem zwane potocznie „bananami”). Stosunkowo rzadko spotykane są wycieraczki hybrydowe, łączące cechy obu tych rodzajów.

Jakie wycieraczki będą najlepsze? Wycieraczki bezszkieletowe zdaniem wielu ekspertów mają najlepsze właściwości użytkowe ale są też droższe od klasycznych. Najtańsza wycieraczka szkieletowa w Internecie kosztuje ok. 8 złotych.

Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze mamy taki wybór. Jeśli samochód fabrycznie przystosowany jest do wycieraczek bezszkieletowych, to tylko takie możesz założyć, żeby mieć pewność, że zmieszczą się w szczelinie na podszybiu.

Inaczej jest, jeśli pojazd ma klasyczne ramiona przegubowe. W tym wypadku możesz zakładać jeden i drugi rodzaj wycieraczek.

Nie powinno być też problemu z montażem. Co prawda można spotkać różna rodzaje mocowania (najczęściej stosowane jest zapięcie typu U na tzw. click), ale w opakowaniu zazwyczaj znajduje się komplet specjalnych adapterów (zatrzasków), które pasują do różnych systemów montażu.

Kiedy wymienić wycieraczki samochodowe?

Nie ma tu jednej uniwersalnej rady. Są eksperci, którzy zalecają wymianę co roku na wiosnę. Można jednak samemu rozpoznać, kiedy trzeba założyć nowe pióra.

Nie ma powodów do obaw, jeśli po wytarciu szyby pozostają na szybie pojedyncze smugi. O wymianie wycieraczek na nowe można pomyśleć, gdy na szybie cały czas zostaje kilka smug w centralnym polu widzenia kierowcy.

Wycieraczki do auta trzeba bezwzględne wymienić, jeśli:

  • występuje tarcie lub charakterystyczne piszczenie podczas pracy wycieraczek
  • wycieraczki rozmazują brud i pozostawiają smugi na całej powierzchni szyby
  • guma zaczyna się już odrywać od stelaża

Wszystkie te objawy są powodem do natychmiastowej wymiany piór. Jeśli tego nie zrobimy, ryzykujemy bezpieczeństwem podczas jazdy, a także trwałym porysowanie szyby, co może spowodować konieczność kupna nowej.

Autor: Tomasz Bodył