Data publikacji:

Domowy test ciążowy – co to jest?

Obecnie masz do dyspozycji domowe testy ciążowe z apteki. Zastanawiasz się, jak nasze babcie sprawdzały, czy są w ciąży? Zobacz, jakie domowe testy ciążowe stosowały oraz z jakich domowych testów ciążowych z apteki możesz skorzystać.

Domowy test ciążowy – rodzaje

Wiesz już, jak poprawnie wykonać test ciążowy. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje domowych testów ciążowych – dostępnych w aptekach oraz stosowanych przed laty przez nasze babcie. Domowy test ciążowy z sody był równie powszechny jak testy apteczne. W dzisiejszych czasach dzięki dostępności aptecznych testów ciążowych możesz skorzystać z o wiele bardziej precyzyjnych metod, dających niemal 100% pewności. Zobacz, jakie domowe testy ciążowe stosowano przed laty oraz jakie testy ciążowe możesz dostać w aptece.

 1. Domowy test ciążowy z sody
 2. Domowy test ciążowy z proszku do pieczenia
 3. Domowy test ciążowy z cukrem
 4. Domowy test ciążowy z pastą do zębów
 5. Domowe testy ciążowe z apteki
 6. Test ciążowy strumieniowy
 7. Test ciążowy płytkowy
 8. Test ciążowy paskowy
 9. Test ciążowy elektroniczny

  Domowy test ciążowy z sody

  Ten domowy test ciążowy był bardzo prosty – wystarczyło nasypać trochę sody oczyszczonej do małego pojemniczka, a potem do tego pojemnika oddać mocz. Jeśli zacznie się pienić, oznacza ciążę. Brak piany to wynik negatywny. Oczywiście domowy test ciążowy z sody nie daje nam żadnej pewności co do wyniku.

  Domowy test ciążowy z proszku do pieczenia

  Działa na identycznej zasadzie jak domowy test ciążowy z sody. Nasypujesz odrobinę proszku do naczynia, a potem oddajesz do niego mocz. Piana = ciąża, brak piany = brak ciąży.

  Domowy test ciążowy z cukrem

  Wsyp jedną łyżeczkę cukru do średniej porcji moczu. Jeśli od razu stworzą się grudki z proszku, to oznacza, że jesteś w ciąży. Domowy test ciążowy z cukrem jest śmiesznie tani i prosty, ale jego wynik wcale nie oznacza, że jesteś lub nie w ciąży. Jeżeli zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży, podpowiedzią mogą być pierwsze objawy ciąży.

  Domowy test ciążowy z pastą do zębów

  Domowy test ciążowy z pastą do zębów nie jest tak popularny jak poprzednie. Odrobinę pasty (białej) wkładano do pojemniczka, a potem wlewano do niego swój mocz. Jeśli pasta stawała się niebieska albo zaczynała się pienić, uważano, że to przejaw ciąży.

  Domowe testy ciążowe z apteki

  Opisane powyżej testy nie są rzetelne. Należy traktować je raczej jako ciekawostkę, a ich przeprowadzanie – jako zabawę. Jeśli rzeczywiście chcesz przekonać się, czy doszło do zapłodnienia i czy jesteś w ciąży, powinnaś użyć profesjonalnego testu aptecznego do domowego użytku. Testy te wykrywają w moczu hormon produkowany przez organizm ciężarnej kobiety – to gonadotropina kosmówkowa.

  Test ciążowy strumieniowy

  Zbudowany jest z końcówki, którą podkłada się pod strumień moczu. Wynik pokazuje się po kilku minutach – dwie kreski oznaczają ciążę, jedna to brak ciąży (i potwierdzenie działania testu).

  Test ciążowy płytkowy

  To prostokątny kawałek plastiku z dwoma okienkami. W jedno zakraplamy mocz za pomocą specjalnej pipety, w drugim odczytujemy wynik.

  Test ciążowy paskowy

  Jest najtańszy (nie ma plastikowych części), a działa równie skutecznie jak poprzednie. Paskowy test ciążowy to tylko kawałeczek papieru, który wkłada się do pojemnika z moczem. Dwie kreski oznaczają ciążę.

  Test ciążowy elektroniczny

  I w tym przypadku wkrapla się mocz, jednak wynik nie jest podawany w postaci kresek – otrzymuje się konkretny napis: „pregnant” (ciąża) albo „not pregnant” (brak ciąży). Testy elektroniczne są najdroższe.

  Czy apteczny test ciążowy może nie wykryć ciąży? Jest to możliwe, choć należy pamiętać, że przy zachowaniu wszystkich zaleceń wiarygodność wyniku wynosi nawet 99%.

  Autorka: Karolina Wojtaś