Data publikacji:

Drukarka dla fotografów — jaką wybrać? 

Nie tylko zawodowi fotografowie, lecz także wielu amatorów zainteresowanych jest drukowaniem zdjęć we własnym zakresie. Żeby jednak uzyskać zadowalający efekt końcowy, nie wystarczy tylko wiedza, potrzebna jest również odpowiedniej jakości drukarka. Na co zwrócić uwagę, wybierając taki sprzęt?

Wielu miłośników fotografii chciałoby mieć pełną kontrolę nad zdjęciami własnego autorstwa, od ich wykonania, aż po efekt końcowy na papierze. Wymaga to posiadania nie tylko wysokiej klasy sprzętu fotograficznego, konieczna będzie też drukarka do zdjęć o odpowiednich parametrach.

 

Dobra drukarka do zdjęć, czyli jaka?

Zazwyczaj, wybierając drukarkę, zwracamy uwagę przede wszystkim na takie kwestie, jak przystępna cena sprzętu i niskie koszty eksploatacji, a także bezawaryjne działanie oraz niezbyt głośna praca. 

W przypadku dużej liczby dokumentów istotna będzie także duża szybkość wydruku. Jednak jeśli drukarka będzie wykorzystywana do przenoszenia zdjęć na papier, konieczne jest zwrócenie uwagi także na inne parametry.

Na początek warto zastanowić się, jaki rodzaj drukarki będzie najlepszy dla fotografa. W przypadku dokumentów doskonale sprawdza się drukarka laserowa.

Niestety tego rodzaju sprzęt nie najlepiej radzi sobie ze zdjęciami. Dlatego jeśli zależy nam na wysokiej jakości odbitek, trzeba poszukać czegoś innego. Ostatnio rynek podbijają 
drukarki termosublimacyjne, które ze względu na bardzo wysoką cenę do niedawna wykorzystywane były jedynie przez profesjonalistów.

Obecnie jednak koszt nabycia takiego sprzętu mocno się obniżył, a tym samym poszerzył się krąg osób używających drukarek termosublimacyjnych. Za ich pomocą można uzyskać bardzo wysokiej jakości odbitki, co wiąże się z wykorzystywanym tu sposobem nakładania barwników.

Umieszczane są one na specjalnej wstędze, która przeważnie jest trójkolorowa — CMY (turkus, purpura, żółty), a także ma warstwę wodoodporną. Każdy kolor nakładany jest oddzielnie, w zależności od ilości dostarczonego przez głowicę ciepła.

Takie rozwiązanie pozwala bardzo dokładnie kontrolować odcień każdego piksela i uzyskać najwyższą głębię koloru. Ogromną zaletą takich wydruków jest też ich duża trwałość, ponieważ na zdjęcia nakładana jest warstwa laminatu, chroniąca między innymi przed blaknięciem kolorów.

Niestety pewną niedogodnością związaną z używaniem tego rodzaju drukarek może być konieczność stosowania papieru termosublimacyjnego, a przede wszystkim ograniczenia rozmiaru wydruku (najczęściej 10 x 15 cm).
Ciągle najpopularniejsze na rynku są drukarki fotograficzne atramentowe. Z jednej strony wpływają na to cena zakupu i koszty eksploatacji, a z drugiej — uniwersalność tych sprzętów pod względem możliwości drukowania zdjęć w różnych rozmiarach. Jednak nie każda drukarka atramentowa będzie odpowiednia do uzyskiwania wysokiej jakości odbitek.

Najczęściej drukarka do zdjęć ma w oznaczeniu dodatkowo słówko „photo”. W takim urządzeniu układ barwnika oparty na palecie CMYK (kolor turkusowy, purpurowy, żółty i czarny) rozszerzany jest o dodatkowe atramenty (jasnoturkusowy i jasnopurpurowy).

W rezultacie uzyskuje się zestaw o sześciu atramentach: CMYK+LC+LM. Zastosowano takie rozwiązanie, ponieważ użycie jedynie samej palety CMYK nie pozwala na uzyskanie odbitek najwyższej jakości 
— są one wtedy pozbawione właściwej głębi, brakuje w nich odpowiednich kontrastów, a kolorystyka jest uboższa i zdjęcia nierzadko wydają się blade.

Drukarki fotograficzne — jakie parametry są istotne?

Na rynku można znaleźć ogromną liczbę modeli drukarek, które producenci zachwalają jako idealne do wykonywania odbitek. Warto jednak przy wyborze kierować się własnymi potrzebami i oczekiwaniami co do efektu końcowego, jakim będzie wydrukowane zdjęcie. 

Przy okazji warto dodać, że sama dobrej jakości drukarka nie wystarczy, ważny jest też odpowiedni papier do zdjęć, ale o tym za chwilę.

Jak wspomnieliśmy, do wykonywania odbitek należy koniecznie szukać drukarek o rozszerzonej palecie barw CMYK. Zasadniczo im więcej atramentów, tym lepiej. 

Niektórzy producenci rozszerzają paletę barwników, dołączając także różne odcienie czerni, co oczywiście pozwala uzyskać jeszcze lepszy efekt wydruku. Przenoszenie na papier zdjęć częściej powoduje nierównomierne zużycie różnych kolorów niż w przypadku drukowania dokumentów

Żeby ograniczyć koszty eksploatacji, warto wybrać drukarkę, w której każdy z atramentów znajduje się w osobnym pojemniku. To pozwala wymieniać tylko te wkłady, które zostały zużyte, a nie cały pojemnik z atramentem.

Kolejny parametr, który warto wziąć pod uwagę, wybierając drukarki fotograficzne, to szybkość wydruku. Jeśli planujemy przygotowywać dużo odbitek, dobrze jest zadbać, aby nie zabierało to bardzo wiele czasu. 

Oczywiście wydrukowanie zdjęcia trwa o wiele dłużej niż tekstu, dlatego nie można brać uwagę prędkości podawanej w stronach na minutę, lecz szybkość druku zdjęcia, co także jest podawane przez producentów

Jeśli przygotowanie odbitki 10 x 15 cm zabiera mniej niż 40 sekund, można uznać, że dany model będzie przydatny fotografowi. Przy okazji należy zwrócić uwagę na kwestie wydajności tuszu. Tutaj też trzeba uważać, bo najczęściej wydajność podawana jest dla wydruków tekstowych. 

Jednak producenci, którzy polecają swoje urządzenia fotografom, nierzadko udostępniają także informacje o wydajności drukowania zdjęć.

Drukarka do zdjęć powinna też zostać dobrana pod względem formatów odbitek, jakie najczęściej będą wykonywane.

Przeważnie wybierane są zdjęcia o wielkości 10 x 14 cm i 20 x 30 cm, ale czasami zachodzi potrzeba drukowania w formacie A4 lub nawet A2. To także trzeba wziąć pod uwagę, jak również sprawdzić maksymalną dostępną rozdzielczość, w jakiej można drukować. 

Wygodnym rozwiązaniem są również dwa podajniki papieru. Wtedy w jednym z nich można umieścić zwykły papier, a w drugim — papier do zdjęć. Eliminuje to konieczność częstych zmian zawartości podajnika, gdy za pomocą danej drukarki nie tylko wykonuje się odbitki, lecz także drukuje tekst. 

Warto też wybrać model, do którego można podłączyć specjalną przystawkę pozwalającą drukować zdjęcia na płytach DVD, folii, a nawet na tkaninach.   

Dlaczego ważny jest papier do zdjęć?

Na koniec kwestia, która również ma niebagatelne znaczenie dla jakości drukowanych zdjęć. Warto zdawać sobie sprawę, że nie tylko atrament i rodzaje dostępnych barw mają wpływ na to, jak odbitka będzie w rzeczywistości wyglądała. 

Duże znaczenie ma także rodzaj nośnika. Jeśli fotografowi zależy na doskonałym efekcie końcowym, na pewno musi zdecydować się wysokiej jakości papier do zdjęć. Taki specjalistyczny nośnik różni się od zwykłego papieru nie tylko gramaturą i gęstością, lecz także strukturą. 

Spodnia warstwa zapobiega zwijaniu się papieru, a warstwa podkładu nadaje mu sztywność, jednak jakość wydruku zależy przede wszystkim od warstwy obrazu składającej się z kilku powłok, które wchłaniają tusz i wiążą barwniki. Wszystkie te cechy sprawiają, że można uzyskać efekt wydruku, jaki byłby niemożliwy w przypadku zwykłych arkuszy. 

Do wyboru mamy papier o powierzchni matowej (matt), półmatowej (semi-gloss), błyszczącej (gloss) i wysokobłyszczącej (supergloss).

Drukarki fotograficzne to niezastąpione urządzenia dla każdego, kto chce mieć całkowitą kontrolę nad jakością odbitek wykonanych przez siebie zdjęć. 

Nowoczesne rozwiązania stosowane przez producentów drukarek w połączeniu z wysokiej jakości nośnikami mogą dać naprawdę zachwycające rezultaty i pozwolą cieszyć się najwyższej jakości zdjęciami.

Podobne artykuły