Data publikacji:

Dwa koty w domu. Jak je ze sobą zaprzyjaźnić?

Chcesz mieć dwa koty w domu? Sprawdź najważniejsze zasady, które należy znać, jeśli chcesz wprowadzić kota do domu z kotem. Poznaj trzystopniowy schemat przyzwyczajania kotów do siebie. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas pierwszego spotkania twojego mruczka z nowym kotkiem.

dwa koty w domu

Drugi kot w domu: kocur czy kotka?

Nie ma to większego znaczenia. Ważne, by zwierzęta były wykastrowane, jeśli nie zamierzasz ich rozmnażać.

Czy dorosły kot może zrobić krzywkę małemu?

Tak i nie. Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, ponieważ koty po prostu odchodzą, jeśli nie są zainteresowane interakcją z drugim kotem. Sprawa może wyglądać nieco inaczej, jeśli wprowadzasz do domu z dorosłym kotem małego kotka, który dopiero uczy się, jak się zachowywać.

Starszy kot może być po prostu podirytowany maluchem, który usilnie próbuje go zaczepiać. Skutkiem tego mogą być np. delikatne zadrapania. Stąd, nigdy nie zostawiaj kotów samych sobie. Bądź obecny przez cały czas, gdy zwierzęta mają ze sobą bezpośredni kontakt.

Sprawdź także, jak będą się zachowywać pies i kot pod jednym dachem

Jak oswoić kota z nowym kotem?

1. Trzymaj zwierzęta w oddzielnych pomieszczeniach przez kilka dni (wymiana zapachów)

Nie spiesz się z bezpośrednim zapoznaniem czworonogów ze sobą. Sam zapach zwierząt i odgłosy, jakie wydają, mogą być dla nich nawzajem bardzo stresujące. Dobrym pomysłem jest podanie kotom zabawek drugiego kota. Dzięki temu jeszcze lepiej zapoznają się z zapachem drugiego mruczka.

2. Zmniejszaj dystans pomiędzy kotami (kontakt wzrokowy)

Zabierz nowego kota w transporterze do pokoju, w którym jest drugi kot. Nie otwieraj jeszcze drzwiczek. Pozostaw go w ten sposób nawet przez kilka godzin, ale pamiętaj, by zapewnić mu w transporterze miękkie posłanie i miskę z wodą.

3. Otwórz drzwiczki od transportera (bezpośredni kontakt)

Zwierzęta nie wykazują żadnych negatywnych zachowań wobec siebie? Możesz przejść do kolejnego etapu, czyli kontaktu bezpośredniego obu mruczków. Otwórz drzwiczki od transportera, ale nie wyciągaj na siłę nowego kotka.

Jak przygotować dwa koty w domu do spotkania?

1. Nie zostawiaj zwierząt samych bez nadzoru nawet na kilka minut

Niestety trudno jest powiedzieć, jak potoczą się wspólne losy twoich kotów. Może to być miłość od pierwszego wejrzenia, ale w przypadku mruczków jest to raczej rzadkość. Koty potrzebują czasu, by przekonać się do drugiego zwierzęcia. Możesz też skorzystać z kamery, którą łatwo i szybko możesz zainstalować w pokoju, w którym zwierzęta przebywają pod twoją nieobecność. Pamiętaj jednak, by pozostać w pobliżu, by zareagować od razu, gdy będzie taka potrzeba.

2. Nakarm czworonogi przed spotkaniem i zadbaj o pozostałe podstawowe potrzeby fizjologiczne

Kotki powinny być zrelaksowane. Nakarm je przed pierwszym spotkaniem i zapewnij dodatkowe atrakcje, takie jak podanie im kocimiętki (jeśli lubią) czy ulubionej zabawki. Spraw, by zwierzęta były jak najbardziej zrelaksowane.

Zobacz, jaka będzie najlepsza karma dla kota

3. Nie zakładaj, że dwa koty w domu się zaprzyjaźnią

Miłość między dwoma kotami często bywa nazywana trudną. Zanim oba zwierzęta do siebie przywykną, może minąć dużo czasu. Nie zakładaj, że pupile będą najlepszymi przyjaciółmi. Cel, do którego powinieneś dążyć, to wzajemna tolerancja obu kotów przebywających w jednym pomieszczeniu.

Autorka: Natalia Ciszewska