Dzieła Szekspira - najsłynniejszego pisarza świata

W tym roku mija 400 rocznica śmierci człowieka, którego dzieła zna cały świat i inspirują wielu twórców sztuki. Dramat szekspirowski to najbardziej rozpoznawalny gatunek zarówno przez publiczność, jak i twórców.

Dzieła Szekspira są zdecydowanie tymi, o których słyszał każdy z nas chociaż raz. Są one poznawane i cenione przez kolejne pokolenia. „Romeo i Julia”, „Hamlet”, „Makbet” – na ich podstawie wystawiono w teatrach sztuki i nakręcono wiele filmowych ekranizacji. Rocznica śmierci ich autora to dobra okazja, by przypomnieć jego sylwetkę i omówić jego najważniejsze dzieła.


 William Shakespeare przyszedł na świat w kwietniu 1564 roku w Stratford-upon-Avon w Wielkiej Brytanii. Jego ojciec, John Shakespeare był rzemieślnikiem i radnym, a matka pochodziła z bogatej rodziny.

Miał siedmioro rodzeństwa, w tym dwoje starszego. Młodo się ożenił – już w wieku 18 lat stanął na ślubnym kobiercu wraz z Anne Hathaway. Razem mieli trójkę dzieci.

Shakespeare był również aktorem teatralnym. W latach 90-tych XVI wieku należał do Trupy Lorda Szambelana, która później zmieniła nazwę na King’s Men, a jego nazwisko po raz pierwszy pojawiło się na afiszu reklamującym przedstawienie w roku 1598.

Wtedy zaczął być brany pod uwagę jako autor sztuk. Zmarł na przełomie kwietnia i maja w roku 1616 w wieku 52 lat w swoim rodzinnym mieście i tam też został pochowany.

Zadajmy sobie wobec tego pytanie: jakie dzieła Szekspira należy znać? 


Hamlet

„Być albo nie być? Oto jest pytanie”. Ten cytat poznał chyba każdy, kto miał styczność z twórczością Szekspira. 

Znana również w Polsce jako „Historia Hamleta, Księcia Danii” tragedia opowiada o synu zmarłego króla, tytułowego Hamleta. Przybrał go nowy władca Danii, Klaudiusz, czyli brat starego Hamleta, zmarłego w tajemniczych okolicznościach.

Od pewnego czasu na zamku Elsydor, w którym mieszkają, zaczynają się dziać dziwne rzeczy. 

Nocami duch króla nawiedza Hamleta i przekazuje mu, by ten pomścił jego śmierć na Klaudiuszu. Okazuje się bowiem, że król został otruty przez swojego brata, by przejąć tron. 

Hamlet zaczyna się wahać: czy spełnić wolę ducha swojego zmarłego ojca czy nie robić nic, by móc żyć z czystym sumieniem.

 

Romeo i Julia” - książka ponadczasowa

Najsłynniejszą historią miłosną wszechczasów jest z pewnością „Romeo i Julia”. Książka opowiada historię kochanków pochodzących z dwóch skłóconych ze sobą narodów: Monteccich i Capuletich. 

Do ich spotkania dochodzi na balu w domu rodziny Capuletich. Romeo Montecci zakochuje się w Julii Capuleti od pierwszego wejrzenia, wtedy też dochodzi do pierwszych pocałunków. 

Ich miłość ma jednak swój początek od słynnego wyznania miłości Romea do Julii, kiedy ten stoi pod jej balkonem, a dziewczyna zadaje mu kluczowe pytanie: „Romeo! Czemu Ty jesteś Romeo?”. 

Już następnego dnia biorą ślub.  Pomimo konfliktów istniejących pomiędzy ich rodzinami, kochankowie chcą być razem za wszelką cenę, choćby w imię tej miłości mieli zginąć. 

Pomimo tragizmu historii „Romea i Julii”, książka cieszy się ogromną popularnością do dziś.


Makbet” - apetyt rośnie w miarę jedzenia

Ten dramat szekspirowski opisuje historię Makbeta, wodza wojsk króla Dunkana i jego przyjaciela Banka, którzy podczas jazdy przez wrzosowisko spotykają trzy wiedźmy.

Owe postaci przepowiadają temu pierwszemu, że zostanie królem Szkocji, zaś jego towarzysz będzie ojcem królów. Ta przepowiednia nie jest wiarygodna dla Makbeta, jednak później zaczyna się spełniać.

Kiedy tytułowy bohater zostaje tanem Kawdoru, zaczyna rozważać objęcie tronu, a swoimi refleksjami dzieli się ze swoją żoną Lady Makbet.

Kobieta namawia swojego męża, by ten pozbawił życia obecnego władcę Szkocji. Na podstawie tej tragedii powstało zarówno wiele sztuk teatralnych, jak i filmowych ekranizacji.
 

Sen Nocy Letniej”, czyli Szekspir w komediowym wydaniu

Taki tytuł nosi komedia, która również jest zaliczana do najsłynniejszych dzieł pisarza. Opowiada ona historię trzech par: narzeczonych Hermii i Lizarda, Heleny i Demetriusza oraz królów elfów Oberona i Tytanii. 

Narzeczeństwo nie dostaje pozwolenia na ślub ze strony ojca Hermii. Para decyduje się na ucieczkę do lasu. Za nimi podąża Demetriusz, który jest zazdrosny o Hermię oraz Helena. 

Do zamieszania wtrącają się też leśne duchy, a zwłaszcza Puk. Dzieło doczekało się kilku adaptacji filmowych, było też wystawiane w teatrach na całym świecie.

 


„Burza” - Szekspir pisze słynną sztukę

Kolejnym, ważnym dziełem tego autora jest „Burza”. Szekspir opowiada w nim o księciu Mediolanu, Prospero, który zostaje wysłany w podróż łodzią nad morze wraz z Mirandą, jego córką. 

Trafiają na wyspę, na której spędzają dwadzieścia lat. Prospero posiada magiczne zdolności. Wykorzystuje je, wywołując ducha Ariela, czyniąc z niego swojego sługę i niewolnika. 

Na wyspie znajduje się ktoś jeszcze – Kaliban, który był do tej pory jedynym człowiekiem na tej wyspie, po której oprowadza nowych przybyszy. Po kilku latach u wybrzeży tej samej wyspy rozbija się statek, przez co Prospero będzie musiał zmierzyć się ze swoją przyszłością. 

Jedną z najczęściej wystawianych i interpretowanych sztuk na świecie jest właśnie „Burza”. Szekspir napisał tragikomedię, której wiele odniesień do „Burzy” znajduje się w światowej literaturze, utworach muzycznych różnego gatunku, filmach i serialach oraz grach komputerowych.

Podsumowanie

Jak widać, dramat szekspirowski był, jest i prawdopodobnie będzie jeszcze przez długie lata brany na tapetę przez reżyserów filmów i sztuk teatralnych.

Tragedie lub też komedie autorstwa Shakespeare’a poruszają istotne tematy związane z ludzkimi emocjami, takimi jak: miłość, nienawiść, zemsta.

Dzięki temu, dany utwór literacki staje się bliski czytelnikowi. A wszystko to zostało wplecione w fascynujące fabuły, które poruszą serca wielu milionów ludzi na całym świecie.


Ewa Miroszewska

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły