Światowy Dzień Bez Komputera – zabawy ruchowe dla dzieci       


Światowy Dzień Bez Komputera to wyzwanie dla całej rodziny. Dacie rade? Może być ciężko, skoro komputer pomaga nam w tylu codziennych czynnościach. Podejmijcie próbę, a gwarantujemy, że taki komputerowy detoks wyjdzie na zdrowie Wam i Waszym dzieciom. Tylko bez oszukiwania! Żadnego sprawdzania Facebooka na telefonie czy poczty na tablecie. Spędźcie ten dzień wspólnie z dziećmi, celebrując rodzinne chwile.

Przedstawiamy 10 sposobów na zabicie nudy bez używania komputera czy telewizora. W zależności od pogody, wybierzcie zabawy w domu lub na świeżym powietrzu. Życzymy Wam, byście mogli obchodzić ten dzień częściej, niż raz w roku.

Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu

Wykorzystajmy ciepłe, wiosenne chwile. Jeśli mieszkasz na wsi – tylko pozazdrościć. Jeśli w mieście, jedźcie do dziadków na działkę albo przejedźcie się rowerem nad jezioro czy do parku. Zabierzcie ze sobą piłki, latawce, kręgle i inne gry, w które można bawić się na podwórku.

Zabawy ruchowe poprawiają kondycję i uczą współzawodnictwa. Nie zapomnijcie również o butelce wody, która przyda się szczególnie w upalne popołudnie i koc, na którym będzie można odpocząć po szalonej zabawie.

Gra w krokieta

Pamiętacie powieść „Alicja w krainie czarów”? Dziewczyna zmagała się tam z królową w dziwnej konkurencji sportowej, wykorzystującej flamingi zamiast kijów. Był to właśnie krokiet - gra dla całej rodziny, czasem mylnie nazywana krykietem. Ustawiamy na trawniku bramki i wybieramy swój kolor drewnianych kul. Gra polega na tym, by za pomocą młotka z długim drążkiem przetoczyć kule przez bramki w odpowiedniej kolejności. Rozgrywka jest niezwykle prosta, więc jest to gra nawet dla najmniejszych przedszkolaków.

Zabawa z kręglami

Nie ograniczajcie się tylko do zbijania kręgli piłeczką. Wykorzystajcie je do mini zawodów sportowych.  Biegajcie slalomem między kręglami, skaczcie przez nie, podawajcie sobie je nad głową czy pod nogami. Starszym przedszkolakom zaproponuj zabawę w cyrk. Kręgle świetnie sprawdzą się do nauki żonglerki - można ćwiczyć w parach lub osobno.

Ponadczasowe gry z piłką

Nie zajmuje wiele miejsca, a sposobów wykorzystania piłki do zabawy na świeżym powietrzu jest niezliczona ilość. Przypomnijcie sobie zabawy ruchowe, w które sami bawiliśmy się w dzieciństwie. Kolanko, czyli gra dla przedszkolaków, w której rzucamy do siebie piłkę i po każdym jej niezłapaniu klękamy na kolanko, później siadamy, opieramy łokcie o trawę. Gdy na podwórku jest więcej dzieci, zachęćcie je do wspólnej gry w dwa ognie. Piłki plażowe świetnie sprawdzą się do nauki podstaw siatkówki, te twardsze będą lepsze do gry w piłkę nożną czy podbijania głową.

Puszczanie latawca

Puszczanie latawca będzie bardzo wyciszające i relaksujące po całym dniu szalonych zabaw. Można kupić gotowe lub razem z dzieckiem stworzyć go w domu. Wystarczą dwie listewki, duży arkusz papieru, nożyczki, taśma klejąca i mocny sznurek. Wspólnie udekorujcie latawiec, malując go farbami lub kredkami i dodając kolorowe kokardki wykonane z bibuły. Pamiętajcie, by puszczać go na otwartej przestrzeni, z dala od drzew i linii wysokiego napięcia.

Zabawy dla dzieci w domu

Pogoda może nie dopisać i trzeba będzie zostać w domu. W Światowym Dniu Bez Komputera odpuśćmy sobie również telewizor i wszystkie elektroniczne gadżety. Mieszkania, szczególnie te małe, nie sprzyjają zabawom ruchowym, dlatego wybierzmy takie, które będą w dziecku rozwijać logiczne myślenie i zdolności artystyczne.  Nawet wspólne sprzątanie czy gotowanie wykonywane razem, całą rodziną, może być świetną zabawą i okazją do zacieśnienia relacji.

 

Wspólne pieczenie ciasteczek

Największa zabawa w tym, że możecie się razem pobrudzić i przy okazji zrobić coś pysznego. Dlatego przydadzą się kuchenne fartuchy oraz foremki do ciastek, lukier i kolorowe cukierki do ozdoby. Pozwól dziecku mieszać, zagniatać i kosztować ciasto. Pomagaj tylko w tym co niezbędne, czyli w wyjmowaniu gorącej blachy z pieca lub włączaniu urządzeń do kontaktu. Kto wie, może już niedługo Twoje dziecko stanie się kolejnym Master Chefem w wersji Junior.

 

Gry planszowe dla przedszkolaków

Dzieci uwielbiają planszówki. Zagrajmy razem z nimi, by przy dobrej zabawie nauczyć je czytania, pisania, liczenia oraz logicznego myślenia. Polecamy dwie gry, które dawno już weszły do kanonu planszówek, ale  posiadają zmodyfikowane wersje dla dzieci. Scrabble to jedna z najpopularniejszych słownych gier na świecie. Wersja dziecięca podzielona jest na dwa poziomy trudności, więc nada się nawet dla dzieci, które dopiero poznają literki. Drugą proponowaną planszówką jest Monopoly. Gra zachęca do nauki liczenia, pokazuje podstawy ekonomii oraz pozytywy płynące z oszczędzania.

Domowy Talent Show

Wspólne przygotowanie występów muzycznych czy teatralnych będzie świetną zabawą w domu. Zaproś dziadków albo sąsiadów, by wystąpili w roli jurorów i przygotuj im specjalne tabliczki z numerkami służące do oceny Waszych popisów. Zadbajcie o odpowiedni wystrój domowej sceny, nadmuchajcie balony lub powieście serpentyny. Pomysłów na występ jest wiele: grajcie razem na instrumentach, śpiewajcie ulubione piosenki albo stwórzcie teatrzyk kukiełkowy i przedstawcie historię z bajek.

 

Magiczny piasek

Zabawa w piaskownicy na podwórku bywa niehigieniczna i trudną ją przenieść do domu w razie niepogody. Jednak budowanie z piasku jest zajęciem niesamowicie kreatywnym i twórczym, do tego wzmacnia koordynację ruchową małych rączek. Kinetyczny piasek ma właściwości mokrego piasku, jednak w odróżnieniu od niego nie brudzi i nie wysycha. Przyjemny w dotyku i łatwy w modelowaniu piasek niezwykle uspokaja nie tylko dzieci, ale również rodziców. Dlatego często wykorzystywany jest w terapii zajęciowej czy podczas zabaw w przedszkolu.

Jagoda Gorol

Z zawodu i zamiłowania fotograf. Najbardziej ukochała sobie fotografię reportażową i portretową. Fanka wszystkiego co związane z fantastyką, dlatego często można ją spotkać z padem lub książką w ręku. Niedawno odkryła pasję do gotowania, szczególnie tego zdrowego.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły