Data modyfikacji:

Etui na tablety - jakie wybrać?

O tym, że tablet jest bardzo praktycznym urządzeniem, nie trzeba nikogo przekonywać. Ze względu na swoje rozmiary — mniejsze od laptopa i większe od smartfona — zapewnia wygodę użytkowania i dużą mobilność. Można go z sobą zabrać dosłownie wszędzie, bo mieści się nawet w małej torebce. Niezależnie od tego, czy ten mały komputer przenośny jest używany w domu, podczas lekcji w szkole, czy w trakcie podróży, niezbędnym do niego akcesorium okazuje się etui na tablet.
Dobrze dopasowany futerał nie tylko chroni sprzęt przed zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi, lecz przede wszystkim podnosi komfort jego obsługi. Niektóre pokrowce na tablety wykonane są z materiału zapobiegającego wyślizgnięciu się urządzenia z rąk, inne służą wyłącznie do ochrony sprzętu podczas transportu, a niektóre modele oferują wiele dodatkowych udogodnień, jak np. etui z funkcją stojaka, futerały z klawiaturą lub pokrowce odporne na deszcz. Producenci etui prześcigają się w pomysłach na to, jak uatrakcyjnić to akcesorium, dlatego wybór pokrowców jest coraz większy. Z naszym poradnikiem wybór tego najlepszego z pewnością będzie dużo łatwiejszy.

Pokrowiec na tablet — uniwersalny czy specjalny?

Na początku trzeba sobie uświadomić, że produkcją tabletów zajmuje się wiele firm. Najczęściej kupowanymi urządzeniami są produkty firm Apple, Samsung, Asus i Lenovo, ale równie dużą popularnością cieszą się tanie tablety mniej znanych i mniej renomowanych producentów. Duży wybór tabletów wymusza na producentach etui konieczność zapewnienia odpowiednio bogatej oferty pokrowców. Dużą część rynku zajmują futerały przeznaczone do konkretnych marek, a nawet konkretnych modeli, jak np. specjalne dla iPad etui czy pokrowce na poszczególne tablety Samsunga. Oprócz tego dostępne są etui uniwersalne, które można dopasować do tabletu według wielkości przekątnej ekranu urządzenia. Powszechnie panuje przekonanie, że najlepiej jest wybrać etui stworzone dla danego modelu tabletu, ponieważ tylko ono jest najlepiej dopasowane do urządzenia. Jest w tym wiele racji, choć to dopasowanie ma największe znaczenie w przypadku futerału zakładanego na stałe. Wówczas bardzo ważne jest, by rzeczywiście tablet stabilnie utrzymywał się w pokrowcu i nie wysuwał się z niego podczas codziennego użytkowania sprzętu. Jeśli kupuje się etui na tablet, które ma być wykorzystywane wyłącznie jako ochrona urządzenia podczas transportu, idealne dopasowanie pokrowca ma już mniejsze znaczenie. Wystarczy wtedy wybrać futerał odpowiadający wymiarom tabletu i skupić się na jego walorach ochronnych.

Najpopularniejsze rodzaje etui na tablet

Stojąc przed wyborem pokrowca, należy wziąć pod uwagę wiele odmian, spośród których najczęściej spotykane są:
Dostępne na rynku pokrowce wykonane są z przeróżnych materiałów, np. skóry naturalnej lub ekologicznej, neoprenu, poliestru, gumy, filcu itp. Niektórzy producenci wykazują się pod tym względem sporą pomysłowością. Przykładem może być piankowe etui na iPada dla dzieci iGuy, które wyposażono w poręczne uchwyty idealne dla małych rączek.
Wybór konkretnego modelu etui należy przemyśleć głównie pod kątem jego funkcjonalności i swoich indywidualnych potrzeb.

Etui wsuwane

Wsuwany pokrowiec na tablet ma prostą formę kieszeni i oferuje podstawową ochronę urządzenia tylko wtedy, gdy nie jest ono używane. Niektóre z pokrowców mają dodatkową zakładkę lub zapięcie, które zapobiega wysunięciu się tabletu z pokrowca. Charakterystyczną cechą takiego etui jest to, że jest wykonane raczej z cienkiej warstwy materiału, który ściśle przylega do urządzenia. W ten sposób skutecznie zapewnia ochronę sprzętu przede wszystkim przed kurzem i zarysowaniami. Odmianą tego rodzaju pokrowców są etui przypominające małą saszetkę lub kosmetyczkę, w których tablet chroniony jest przed wypadnięciem szczelnym zapięciem w formie suwaka. Przykładem może być niebanalne etui na iPada dla kobiet wykonane z filcu, którego produkcją zajmują się pracownie artystyczne.

Etui z funkcją stojaka

Jest to bardzo popularny rodzaj pokrowca, który ma najczęściej formę okładki dającej się wygiąć w praktyczny stojak na tablet. Dzięki tej funkcji łatwiej jest oglądać filmy lub prowadzić rozmowy na video czacie. Warto wspomnieć, że właściciele urządzeń marki Apple mogą nabyć do swojego urządzenia typu iPad etui Smart Cover, które po otwarciu budzi urządzenie, a po zamknięciu przestawia je w tryb uśpienia. Wybierając ten rodzaj pokrowca, koniecznie trzeba go dobrze dopasować do tabletu, aby urządzenie było w nim stabilne przy każdym ułożeniu stojaka. Niektóre stojaki można wyginać na wiele sposobów, dlatego dobre mocowania są tu szczególnie ważne.

Etui książkowe

Ten rodzaj etui na tablet przypomina okładkę książki i ma za zadanie chronić urządzenie zarówno podczas transportu, jak i podczas użytkowania. Jest to pokrowiec bardzo podobny do etui opisanego wyżej, tyle że nie ma funkcji stojaka. Ta forma futerału jest bardzo popularna, ponieważ nie wymaga każdorazowego wyciągania urządzenia w celu jego użycia. Podobnie jak w przypadku stojaka etui książkowe powinno być idealnie dopasowane do tabletu i mieć solidne mocowania. Pod względem ochrony urządzenia oferuje ono raczej podstawowe zabezpieczenie przed zarysowaniami i brudem.

Etui o wzmocnionej ochronie (tzw. pancerne)

Głównym zadaniem takiego pokrowca na tablet jest maksymalna ochrona urządzenia (ekranu i obudowy) przed wszelkimi uszkodzeniami, jakie mogą się zdarzyć podczas upadku tabletu lub jego uderzenia. Niektóre modele zapewniają nawet odporność na wodę i bardzo wysoką temperaturę. Tego rodzaju etui na tablety najczęściej wykonane są ze specjalnych materiałów (np. kompozytowych) i dodatkowo wyposażone w wewnętrzną wyściółkę z pianki lub gąbki. Pancerny pokrowiec na tablet jest z pewnością idealny dla osób, które często zabierają sprzęt z sobą na wycieczki lub z powodów zawodowych korzystają z niego na zewnątrz. Przy wyborze konkretnego modelu warto pamiętać, że etui o wzmocnionej ochronie dostępne jest w dwóch wersjach: jako typowy futerał transportowy lub etui z ochraniaczem ekranu, umożliwiające swobodne użytkowanie urządzenia. Na przykład do urządzeń typu iPad etui pancerne dostępne jest w obu wersjach.

Etui z klawiaturą

Jest to bardzo ciekawy rodzaj futerałów, ponieważ ma wbudowaną klawiaturę, która w zależności od modelu może się łączyć z tabletem za pomocą kabla micro USB lub Bluetootha. Istnieją także przeznaczone do danego tabletu pokrowce z klawiaturą, które zapewniają inną formę połączenia, np. firma Logitech przygotowała dla urządzeń typu iPad etui ze złączem Smart Connector, które automatycznie łączy klawiaturę z urządzeniem. Wybierając taki rodzaj pokrowca, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, z których najważniejsze to: sposób podłączenia klawiatury do urządzenia, ergonomia klawiatury, funkcje ochronne samego pokrowca oraz jego dopasowanie do obu urządzeń.

Etui silikonowe

W odróżnieniu od wymienionych dotąd futerałów nie jest to typowy pokrowiec na tablet, ponieważ ma formę nakładki, która chroni wyłącznie tył i boki urządzenia. Wykonany z lekkiego i giętkiego silikonu idealnie przylega do tabletu, chroniąc jego obudowę przede wszystkim przed brudem i zarysowaniami, a także amortyzuje siłę uderzenia podczas upadku. Takie etui na tablety dostępne są w niezwykle bogatej gamie kolorystycznej i można je kupić jako produkt przeznaczony do danego modelu. Decydując się na taki rodzaj etui, warto pamiętać, że choć pełni ono pewne funkcje ochronne, to jednak nie zapewnia dostatecznego zabezpieczenia urządzenia podczas transportu.