Oczyszczając powietrze, poprawiają komfort i jakość naszego życia. Co trzeba wiedzieć o filtrach HEPA w odkurzaczach?

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest czyste powietrze w domu. Szczególnie istotne jest to w przypadku rodzin z małymi dziećmi czy osób, które cierpią na coraz częstsze alergie. Dlatego odkurzacze z filtrami HEPA są coraz popularniejsze i bardziej poszukiwane przez klientów.

Filtry HEPA – co to? 

Filtr HEPA, jak sam skrót wskazuje (High Efficiency Particulate Air Flter, czyli filtr cząstek stałych o dużej wydajności), służy do oczyszczania powietrza ze wszystkich stałych zanieczyszczeń. Kiedyś stosowany przez amerykańskie agencje rządowe, obecnie trafił pod strzechy do urządzeń domowych, w których istotna jest czystość powietrza: oczyszczaczy, klimatyzatorów czy odkurzaczy. Filtry HEPA, najprościej mówiąc, są zbudowane z mikroskopijnych oczek ze szkła spiekanego lub waty szklanej, których zadaniem jest mechaniczne wyłapanie z powietrza prawie wszystkich szkodliwych cząstek: pyłów, kurzu, komórek grzybów, pierwotniaków, a także bakterii czy większości wirusów.
Są różne rodzaje filtrów HEPA, które różnią się wielkością przepuszczanych cząstek i efektywnością oczyszczania. Te, które spotyka się w urządzeniach domowych, oznaczone się symbolami w kolejności od najmniej skutecznego do najlepszego:

EPA

  • E10
  • E 11
  • E12

HEPA

  • H13
  • H14

I tak pierwszy w skali filtr EPA E10 zatrzymuje jedynie cząsteczki o rozmiarze 0,4 µm (mikrona) z 85% skutecznością. Najlepszy będzie filtr H14, który wyłapuje cząsteczki mniejsze, w rozmiarze 0,3 µm, z wyższą skutecznością – aż 99,975%. Takie właśnie odkurzacze z filtrami najwyższej klasy – H13 i H14 – są odpowiednie dla osób z alergiami, rodzin z dziećmi, osób starszych, a także tych z obniżoną odpornością, a więc bardziej podatnych na choroby związane z układem oddechowym.
Jeszcze do niedawna odkurzacze z tymi filtrami były bardzo drogie. Obecnie ich cena znacznie spadła i można je kupić nawet za mniej niż 200 zł. Najdroższe mogą kosztować aż do 5 tys. zł i więcej.

Filtry wymienne i zmywalne

Filtry HEPA rzecz jasna z czasem ulegają naturalnemu zużyciu. W związku z tym w sklepach oferowane są dwa rodzaje filtrów: wymienne oraz zmywalne. Droższe, ale bardziej trwałe są te, które można oczyszczać. Podobnie jest z filtrami wymiennymi – producenci filtrów podają zazwyczaj ich szacowaną żywotność, a także częstotliwość, z jaką należy je wymieniać. Zależy to oczywiście od intensywności eksploatacji oraz jakości powietrza pomieszczeń, w których są używane.

Jak czyścić filtr HEPA?

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu, więc trzeba to robić według zaleceń producenta. W gorszych warunkach powinno się je wymieniać raz na pół roku, w łatwiejszych – nie będzie błędem ich wymiana nawet raz na dwa lata. Po czym poznać, że czas na wymianę filtra? Po takich objawach, jak: głośniejsze praca odkurzacza i jego większe nagrzewanie się mimo wymiany worka czy mniejsza siła zasysania.

Ceny filtrów wymiennych, w zależności od modelu odkurzacza, do którego są zalecane, wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. W internecie spotkać można oferty sprzedaży filtrów HEPA na metry lub na wymiar. Zakup takich filtrów jest oczywiście tańszy niż tych oryginalnych. Przestrzegamy jednak przed tym – po pierwsze, nie wiadomo, jakiej jakości są tak sprzedawane filtry, po drugie, mogą nie pasować lub słabo spisywać się w konkretnym modelu odkurzacza.

Jeśli więc już zdecydowaliśmy się na zakup odkurzacza z filtrem, nie warto oszczędzać na produkty niewiadomego pochodzenia i jakości. Lepiej dołożyć parę złotych do filtra przeznaczonego do danego modelu i mieć pewność, że wszystko będzie ze sobą dobrze pracować.

Filtry HEPA do odkurzaczy bezworkowych, z workami i automatów


Z filtrami HEPA dostępne są:

  • odkurzacze bezworkowe (cyklonowe)
  • takie, do których trzeba zakładać worki
  • automaty (roboty) odkurzające.

Ze wglądu na dość specyficzną metodę działania filtry lepiej spisują się w modelach bezworkowych, gdyż są lepiej chronione przed dużymi cząstkami zanieczyszczeń, a tym samym są bardziej trwałe. Niestety, zarówno takie modele odkurzaczy, jak i filtry HEPA do nich są dużo droższe niż w przypadku urządzeń, do których potrzebny jest worek. W odkurzaczach workowych warto zadbać o to, żeby worek był lepszej jakości, np. syntetyczny. Jest on nieco droższy, ale jednocześnie bardziej trwały i lepiej ochroni nasz filtr, tym samym przedłużając jego żywotność.
Jeśli jesteśmy zdecydowani na odkurzacz z filtrem HEPA, to warto przy wyborze brać pod uwagę przynajmniej te z oznaczeniem filtra E12 lub z wyższego poziomu. Pozostałe cechy istotne podczas zakupu są takie same jak w przypadku każdego innego odkurzacza: moc, głośność oraz oczywiście cena.
Autor: Tomasz Bodył