Data modyfikacji:

Fretka w domu – jak opiekować się fretką?

Fretka to niesamowicie ruchliwe i ciekawe świata zwierzątko. Opieka nad nią może dać ci wiele radości, ale wymaga też wielu wyrzeczeń. Sprawdź, dlaczego fretka nie jest zwierzęciem domowym dla każdego. Dowiedz się, jak prawidłowo opiekować się fretką w domu.

fretka w domu

Czym jest fretka?

Fretka jest udomowioną formą dziko żyjącego tchórza zwyczajnego. Jest także spokrewniona z wydrami, kunami, skunksami i łasicami. Jej popularność ciągle wzrasta, dlatego coraz staje się coraz mniej nietypowymi zwięrzętami domowymi także w Polsce.

Jakie usposobienie mają fretki?

Fretki są żywiołowe i bardzo aktywne. Trudno utrzymać je w jednej pozycji, ciągle są w ruchu. Są ciekawe otaczającego je świata. To zdecydowanie przebojowe zwierzęta domowe, które doskonale wiedzą, czego chcą i czego nie chcą. Fretkę trudno przekonać do ustania w jednym miejscu.

Zwierzę, które czuje się zagrożone, może cię podrapać lub pogryźć, dlatego nie nadaje się do domu z bardzo małymi dziećmi, które dopiero uczą się obcować ze zwierzętami.

Dobrym pomysłem jest trzymanie dwóch lub nawet trzech fretek w domu. To zwierzęta, które czują się bardzo opuszczone , gdy żyją w samotności, dlatego towarzystwo innych przedstawicieli tego samego gatunku jest wręcz wskazane.

Czy fretka jest gryzoniem? Co jedzą fretki?

Fretka nie jest gryzoniem, a drapieżnikiem. Jej dieta składa się głównie z produktów pochodzenia zwierzęcego. Minimalna zawartość białka w diecie fretki powinna wynosić około 30%. Czym karmić fretkę?

Sucha karma dla fretki

W dobrych sklepach zoologicznych (także tych internetowych) i w placówkach weterynaryjnych zajmujących się leczeniem zwierząt egzotycznych znajdziesz suchą karmę przeznaczoną dla fretek.

Mokra karma dla fretki

Może to być mokra karma dla fretek lub ewentualnie ta przeznaczona dla kotów.

Surowe mięso i warzywa

Doskonałą przekąską dla fretki będzie kawałek surowego mięsa dobrej jakości i świeże warzywa, np. ogórek lub papryka.

Czy fretka korzysta z kuwety?

Ponad połowa tchórzofretek załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w kuwecie. Zwierzętom przychodzi to zazwyczaj naturalnie, ale w niektórych przypadkach należy nad tym ze zwierzęciem popracować. Jeśli twoja fretka załatwia się poza kuwetą, koniecznie zakup drugą kuwetę do pomieszczenia, w którym zwierzę przebywa. Możesz tym razem kupić inny rodzaj kuwety – większą, ale niższą. Dobrym pomysłem jest też wypróbowanie innego rodzaju żwirku dla fretek.

Klatka dla fretki

Fretkę możesz trzymać zarówno w domu, jak i na dworze w specjalnie przygotowanej wolierze. Decydując się na hodowlę fretki w domu, zadbaj o to, by pupil miał odpowiednio dużą klatkę. Minimalne wymiary klatki dla dwóch fretek to około 150 cm x 80 cm x 80 cm.

W klatce dla fretek powinny znajdować się także poidła na wodę, kuweta ze ściółką, miski z pokarmem, zabawki, ręczniki, legowisko lub domek dla fretki, a także hamak.

Jak długo śpi fretka?

Fretki śpią od 14 do 18 godzin w ciągu doby. Są aktywne wieczorem, jak i nad ranem.

Czy fretki śmierdzą?

Musisz zdawać sobie także sprawę, że zapach moczu fretki jest na tyle intensywny, że mieszkanie może pachnieć fretką nawet wtedy, gdy będziesz je codziennie dokładnie sprzątał.

Charakterystyczny zapach fretek to wydzielina specjalnych gruczołów, które posiadają drapieżniki. Gruczoły pracują intensywnie, gdy zwierzę się boi lub zostało nagle zaskoczone. Wypróbuj sprawdzone produkty, które pomogą ci pozbyć się niechcianego zapachu w domu.

Czy fretki są głośne?

To zależy. Fretki potrafią chichotać, gdy są rozbawione lub podekscytowanie. Ten charakterystyczny dźwięk możesz usłyszeć np. wtedy, gdy dwa osobniki będą się ze sobą ochoczo bawić. Fretki mogą też syczeć i piszczeć, gdy są niezadowolone.

Opieka weterynaryjna nad fretką

Fretki muszą być zaszczepione przeciwko nosówce, czyli bardzo zaraźliwej chorobie wirusowej, i przeciwko wściekliźnie (jeśli wychodzą na zewnątrz). Konieczne jest także odrobaczenie lub regularne badanie kału pod kątem obecności pasożytów.

Czy fretka jest dla mnie?

To pytanie powinien sobie zadać każdy, kto rozważa zakup lub adopcję fretki. Najważniejszą cechą, jaką powinien posiadać opiekun fretki, to cierpliwość. Przygotuj się na to, że żywiołowa fretka może nie chcieć współpracować z tobą w ciągu dnia, a w nocy może bawić się w najlepsze, demolując twoje mieszkanie i wybudzać cię ze snu. 

Fretka nie może przez większą część dnia przebywać zamknięta w klatce. Potrzebuje dużo ruchu, by zaspokoić codzienną potrzebę aktywności fizycznej. Konieczne będzie wówczas stworzenie pupilowi przestrzeni do zabawy. Przydatne okażą się na pewno tuby o różnej średnicy i długości, przez które zwierzęta będą mogły się przeciskać.

Nie zapomnij też o zasłonięciu wszystkich przewodów elektrycznych, kanałów wentylacyjnych czy innych zakamarków, do których fretka mogłaby się dostać podczas zabawy. Zamykaj też klapę od toalety i zabezpieczaj wszystkie wiaderka z wodą. Te inteligentne stworzenia potrafią też otwierać szafki kuchenne, dostając się do twoich zapasów żywności, dlatego nierzadko konieczne jest ich zabezpieczenie.

Fretki mogą też niszczyć twoje rośliny – podgryzać je lub wykopywać z doniczek. Dlatego, jeśli hodujesz kwiaty, owoce lub warzywa w domu, fretka może z dziecięcą łatwością zniszczyć twoje plony. Pewnym rozwiązaniem może być zasłonięcie ziemi w doniczkach za pomocą większych kamieni. To powinno powstrzymać pupila przed kopaniem w ziemi.

Te wspaniałe zwierzęta mogą dać ci wiele radości, ale niestety wymagają od ciebie wielu wyrzeczeń. Przygotuj się przed zakupem pupila na zniszczenia w twoim mieszkaniu. Nie da się ich uniknąć, nawet jeśli zabezpieczysz większą część domu czy mieszkania.

Autorka: Natalia Ciszewska