Gdy dziecko nie chce spać — sprawdzone sposoby

Jako rodzice często mamy problemy ze skutecznym usypianiem swojego dziecka i wciąż poszukujemy sprawdzonych sposobów. Pomocne mogą być kołysanki, czytanie bajek lub delikatna melodia w tle, która pozwoli naszemu dziecku się uspokoić i sprawi, że maluch szybciej zaśnie. Jakie są sprawdzone sposoby na usypianie? Oto kilka podpowiedzi dla każdego rodzica!

Co warto wiedzieć o usypianiu dziecka?

O tym, że przygotowanie dziecka do snu jest trudnym wyzwaniem, wie każdy rodzic, który choć raz szukał sposobu, jak zrobić to szybko i skutecznie. Od lat korzystamy z metod, które rekomendowały nasze babcie: używanie kołysek i bujanie w nich dzieci, przytulanki, popularne kołysanki, a także długi spacer w wózku przed snem.

Niektórym niemowlakom pomaga przejażdżka samochodem, ponieważ bardzo szybko usypiają w podróży, a dźwięk silnika działa na niektóre dzieci kojąco. W przypadku noworodków warto pamiętać, że ich nieregularny sen w ciągu dnia obejmuje nawet 20 godzin. W życiu codziennym zdarzają się jednak sytuacje, które zniechęcają do snu.

Możemy do nich zaliczyć przede wszystkim: złą pozycję dziecka w czasie snu, która może powodować niewyspanie i narastającą niechęć do kolejnego snu, uciążliwe alergie, duszności, głód, a także nadmierną energię (szczególnie u dzieci, które wcześniej się wyspały i potrzebują uwagi i zaangażowania rodziców, a także bliskiego kontaktu z nimi).

Warto jednak pamiętać, że każde dziecko zasypia w zupełnie inny sposób i nie ma jednego sposobu usypiania wszystkich dzieci. Każdy rodzic powinien spróbować przynajmniej kilku różnych metod, aby odkryć swój ulubiony i — co ważne — skuteczny sposób.

Jednym z najbardziej popularnych sposobów sprzyjających zmrużeniu przez dziecko powiek jest czytanie bajek — najlepiej takich, które są wciągające i bardzo szczegółowe.
Jeśli dotychczasowe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, powinniśmy się skupić na skorzystaniu z nieco innych rozwiązań. Ciekawym rozwiązaniem są szumiące zabawki, które na pewno spodobają się każdemu maleństwu.

Podstawą udanego zasypiania jest regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym śpi dziecko, a także dbanie o odpowiednią w nim temperaturę, która nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza.

Bardzo ważne jest też zwrócenie uwagi na tryb życia dziecka, czyli regularne pory drzemek, stałą porę snu, a także pobudki o tej samej godzinie. Ma to ogromny wpływ na organizm naszego dziecka, dlatego powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę.

Niektórym dzieciom pomaga czytanie lub oglądanie bajek, kołysanki z relaksującą melodią, a nawet wspólne śpiewanie. Każdy rodzic próbujący uśpić niemowlaka powinien zadbać o ustalenie pewnych rytuałów, które będą dla niego sygnałem, że pora na sen.

Dziecko powinno być ubrane w bawełnianą i lekką piżamę, która nie będzie podrażniała skóry i zapewni mu prawdziwy komfort w czasie snu. Na kilka godzin przed snem należy podać właściwą porcję kolacji — najlepiej wybierać posiłki, które są lekkostrawne i sprawią, że dziecko nie będzie budziło się w środku nocy z powodu głodu.

Następnie należy zadbać o to, aby uniknąć wszelkich rozpraszaczy, które mogłyby zaburzyć sen dziecka. Mowa oczywiście o telewizorze, urządzeniach elektronicznych i wszelkich dźwiękach, które mogą dekoncentrować maleństwo.

Pomocne mogą być szumiące zabawki lub pluszaki z bijącym serduszkiem. Szum pozwala dziecku się wyciszyć i działa na nie relaksująco, dlatego większość rodziców docenia 
szumisie i decyduje się na ich zakup ze względu na skuteczność i intuicyjne działanie. 

Kołysanki usypiające — skorzystaj z ich pomocy

Jeśli nadal nie możemy przygotować dziecka do snu, warto zdecydować się na prostsze sposoby i docenić magię popularnych i doskonale znanych kołysanek. Nie bez powodu są często śpiewane w polskich domach. 

Najbardziej znaną i dość charakterystyczną kołysanką jest Aaa kotki dwa. Melodia tej kołysanki jest dość spokojna, dzięki czemu działa usypiająco na każde dziecko i pozwoli nam je szybko i skutecznie przygotować do snu. Jeśli poszukujemy kołysanki z tekstem, który jest bardziej szczegółowy, warto zaśpiewać dziecku Na Wojtusia z popielnika. 

To chętnie wykorzystywana przez rodziców kołysanka w formie opowieści o miłości pewnej królewny i grajka. Korzystając z tak popularnych kołysanek, które zostały docenione przez wiele pokoleń, możemy często w bardzo szybki sposób sprawić, aby nasze dziecko usnęło i wyciszyło się, dlatego warto brać ten sposób pod uwagę, jeśli chcemy przygotować swoją pociechę do snu.

Nie masz pomysłu, jak utulić dziecko do snu? Sięgnij po szumiące zabawki!

Kolejnym sposobem, który może nam ułatwić osiągnięcie celu, są szumisie. To interaktywne zabawki w postaci misiów, które wydają z siebie aż pięć wyjątkowych szumów, co sprawia, że dziecko łatwiej zasypia. Co ciekawe, nie są to zwykłe szumy. 

Kupując taką zabawkę, mamy pewność, że nasza pociecha usłyszy między innymi szum morskich fal, padającego deszczu, dwa różne dźwięki suszarki, a także szum wód płodowych połączony z biciem serca mamy. 

Jakie są jeszcze skuteczne sposoby na przygotowanie dziecka do snu?

Delikatne bujanie kołyski może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla naszego dziecka, dlatego warto zdecydować się na skorzystanie z tego sposobu.

Należy jednak pamiętać, aby robić to z odpowiednim wyczuciem, ponieważ gwałtowne ruchy nie sprzyjają zasypianiu dziecka i mogą powodować u niego nerwowość. Pomaga też huśtanie maleństwa w ramionach, ale takie usypianie wymaga siły, dlatego większość mam decyduje się oddać dziecko w ręce tatusiów. 

To doskonały czas na budowanie więzi i utrzymanie bliskiego kontaktu z maleństwem (u niektórych dzieci jest on szczególnie ważny, dlatego warto dbać o to, aby jak najczęściej usypiać swoją pociechę w ramionach lub na kolanach). Jeśli nie chcemy nadużywać własnych mięśni, możemy rozważyć zakup specjalnego łóżeczka bujanego lub kołyski, a także pokusić się o zamówienie wspomnianego wcześniej szumiącego misia. 

Ciekawostką jest to, że tego rodzaju zabawki są naprawdę bardzo skuteczne, także podczas dokuczliwych kolek, i pomagają dziecku w szybkim zrelaksowaniu się i zapomnieniu o bólu. Niektórym dzieciom pomaga też krótki spacer na świeżym powietrzu na kilka godzin przed zaśnięciem, dlatego warto rozważyć taką możliwość.

Ostatnio dodane artykuły