Data modyfikacji:

Najlepsze gry planszowe dla 4-latka

Szukacie nowych form rozrywki dla waszych pociech? Dobrym sposobem na wspólne spędzenie czasu jest zagranie w planszówki, które nie tylko zapewniają masę frajdy, ale także oferują wartości edukacyjne. W tym zestawieniu przyjrzałem się najciekawszych grom planszowym dla 4-latka. Zaczynajmy!

gry planszowe dla 4 latka

Polecane gry planszowe dla 4-latka

Najlepsze gry planszowe dla dzieci zapewniają rozrywkę na wiele godzin. Jakie planszówki wybrać dla najmłodszych? Mamy dla was zestawienie ciekawych gier planszowych dla 4-latka.

  1. Dzieci z Carcassonne
  2. Ratuj Króliczki
  3. Pytaki
  4. Pogromcy wirusów
  5. Top Trumps Super Mario
  6. Kot Stefan
  7. Rudy Lis
  8. Fabryka Języka
  9. Smoczy Skarb
  10. Skarby Karaibów

Dzieci z Carcassonne, wydawnictwo Bard

Carcassone to popularna gra planszowa, która od wielu lat daje frajdę miłośnikom tego typu rozrywki. Zasady oryginału mogłyby jednak być delikatnie zbyt skomplikowane dla najmłodszych, dlatego wydawnictwo Bard wypuściło uproszczoną wersję.

Oprawa wizualna została przygotowana w taki sposób, żeby podobała się dzieciom, a reguły gry znacznie uproszczono. Dzięki temu nawet czterolatek bez problemu zrozumie, o co w tym chodzi i z chęcią dołączy do wspólnej zabawy.

Ratuj Króliczki, wydawnictwo Egmont

Jak wspominałem we wstępie, wiele gier planszowych nie tylko bawi, ale także uczy. Przykładem świetnej gry edukacyjnej dla 4-latków jest właśnie planszówka Ratuj Króliczki od wydawnictwa Egmont.

Rozgrywka polega na ratowaniu tytułowych króliczków, które muszą ukryć się przed deszczem, żeby nie zamoczyć swoich futerek. Całość jest bardzo barwna i wykonana z bezpiecznych dla dzieci materiałów, a przy tym może pomóc w nauce kolorów.

Pytaki, wydawnictwo Tegra

Szukacie gry dla dzieci, w której nie trzeba się zbyt długo wczytywać się w instrukcję, żeby zrozumieć jej zasady? W takim razie koniecznie powinniście spróbować zagrać w Pytaki – zapewniam, że wasze pociechy z miejsca zakochają się w tej produkcji.

Głównym celem zabawy jest rozwój samoświadomości emocjonalnej oraz ćwiczenie komunikacji międzyludzkiej. Gracze muszą losować żetony z pytaniami, a następnie zgodnie z własnymi odczuciami odpowiadać na nie, wspierając się przy tym rzutami kostką. To znakomita gra edukacyjna dla 4-latka.

Pogromcy wirusów, wydawnictwo Hippocampus

Kojarzycie serial edukacyjny „Było sobie życie”, w którym twórcy w bardzo przystępny sposób opowiadali o budowie ciała człowieka, działaniu organizmu i rozprzestrzenianiu się chorób? Na tych samych zasadach bazuje prosta w założeniach gra planszowa dla 4-latka Pogromcy wirusów. Jej zadaniem jest zainteresowanie dzieci tematem biologii przez układanie obrazka składającego się z kreskówkowych postaci wirusów, bakterii czy toksyn.

Top Trumps Super Mario, wydawnictwo Winning Moves

Top Trumps to popularna gra logiczna, która na przestrzeni lat doczekała się wielu wariantów. W tym przypadku mamy do czynienia z wersją inspirowaną jedną z ważniejszych marek w świecie gier wideo, czyli Super Mario.

To świetna gra planszowa dla dwojga. Gracze rywalizują o to, kto jako pierwszy ułoży w rzędzie pionowym lub poziomym ikony z tymi samymi bohaterami. Brzmi banalnie, a wciąga jak mało co!

Kot Stefan, wydawnictwo Egmont

Tym razem mam dla was propozycję ciekawej gry zręcznościowej dla 4-latka, przy której doskonale będzie bawić się cała rodzina. Jeden z graczy przejmuje kontrolę nad kotem (czytaj: trzyma kubek przypominający zwierzaka), a reszta łapie za sznureczki prowadzące do myszy jedzących ser. Następnie gracze rzucają kostką, a jeśli wypadnie symbol kota, to wtedy zaczyna się polowanie – osoby, którym nie uda się uciec przed kubkiem, przegrywają.

Rudy Lis, wydawnictwo Goliath

Jeśli nadal poszukujecie gier zręcznościowych dla dzieci, to obowiązkowo musicie zainwestować w Rudego Lisa. Ten łobuziak postanowił ukraść bezbronne kurczaki i wypchać sobie nimi kieszenie spodni. Po wciśnięciu głowy lisa kurki wypadają na ziemię, a zadaniem graczy jest ich uratowanie.

Osoba, która jako pierwsza złapie pięć kurczaków wygrywa zabawę. Żeby jednak nie było zbyt łatwo, każdy z graczy może korzystać wyłącznie z jednej ręki.

Fabryka Języka, wydawnictwo Zielona Sowa

Pokazywanie języka przez dzieci zazwyczaj nie jest zbyt dobrze odbierane w środowisku dorosłych. Ale nie w tym przypadku! Przy grze planszowej Fabryka Języka jest to wręcz obowiązkowe.

Gracze przesuwają pionkami po planszy w celu znalezienia kolejnych części robota. Żeby jednak zbudować własną maszynę, najpierw muszą wykonywać polecenia, jakie przygotowali dla nich twórcy gry, w tym właśnie wystawianie języka czy nadmuchiwanie policzków.

Smoczy skarb, wydawnictwo G3

Gra planszowa wydana przez G3 to bardzo fajna propozycja dla dzieci, które na co dzień mają problemy ze współpracą z rówieśnikami. W Smoczym skarbie grupa skrzatów (wcielają się w nich gracze) musi wykraść skarb pilnowany przez smoka. Tylko dzięki nienagannej komunikacji pomiędzy uczestnikami zabawy zadanie może zakończyć się powodzeniem.

Producent chwali się też tym, że całość została wykonana z drewna i papieru pochodzącego z odnawialnych zasobów leśnych. Do produkcji wykorzystano także wyłącznie naturalne barwniki bezpieczne dla dzieci.

Skarby Karaibów, wydawnictwo Promatek

Na koniec zostawiłem ciekawą planszówkę dla czterolatków, w której gracze przejmują kontrolę nad płetwonurkami. Grupka ludzi odkryła skarb ukryty w jaskini i zadaniem uczestników zabawy jest jego wydobycie. Realizację misji utrudnia fakt, że w głębinach czeka na nich zagrożenie pod postacią rekina ludojada.