Data modyfikacji:

Najlepsze gry planszowe dla 6-latków

Najlepsze gry planszowe dla 6-latka to takie, które go zainteresują, wciągną rozbawią i sprawią, że będzie chciał w grę zagrać ponownie. W sklepach można znaleźć wiele gier, więc które wybrać? Podpowiadamy.


gry planszowe dla 6 latka

Przedstawiamy najlepsze gry dla 6-latka

W czasach, gdy część życia i aktywność dzieci przeniosła się do internetu – tam grają w gry, rozmawiają, korzystają z portali społecznościowych na ekranach swoich smartfonów – znalezienie ciekawej i zabawnej gry planszowej dla 6-latka, która odciągnie dziecko od ekranu, staje się prawdziwym wyzwaniem.

A gry planszowe dla 6-latka powinny zajmować szczególnie ważne miejsce w życiu tak młodego człowieka, ponieważ w tym wieku dociera do niego bardzo wiele bodźców i kształtują się jego późniejsze pasje i zainteresowania. Warto więc wybierać mądre rozrywki. Jakie będą najlepsze gry planszowe dla dzieci? Ranking zawiera propozycje tytułów idealnych dla sześciolatków.


W czasach, gdy część życia i aktywność dzieci przeniosła się do internetu – tam grają w gry, rozmawiają, korzystają z portali społecznościowych na ekranach swoich smartfonów – znalezienie ciekawej i zabawnej gry planszowej dla 6-latka, która odciągnie dziecko od ekranu, staje się prawdziwym wyzwaniem. A gry planszowe dla 6-latka powinny zajmować szczególnie ważne miejsce w życiu tak młodego człowieka, ponieważ w tym wieku dociera do niego bardzo wiele bodźców i kształtują się jego późniejsze pasje i zainteresowania. Warto więc wybierać mądre rozrywki.

Przedstawiamy najlepsze gry dla 6-latka

Zaklęta wieża – znajdź i uwolnij księżniczkę z wieży

W tej grze jest dwóch bohaterów – księżniczka ukryta w wieży i czarodziej. Cel to znalezienie kluczyka i księżniczki. Po przekręceniu kluczykiem odpowiedniego miejsca okazuje się, czy kryjówka została odgadnięta poprawnie. Bardzo łatwe reguły sprawiają, że do zabawy mogą dołączyć również młodsze dzieci. Gra poprawia zdolność współpracy, kształci umiejętność logicznego myślenia, a także wspiera rozwój koncentracji i planowania.

Grzybobranie – klasyk także dla młodszego rodzeństwa

Tę rodzinną grę zna chyba każdy – jest prosta, a jednocześnie emocjonująca, łatwo przyswoić jej reguły, a zbieranie grzybów daje dużo radości. Warto mieć tę grę na półce w salonie, bo skutecznie może zająć nawet 4-latków, a i 7-latki będą zachwycone.

5 Sekund – dla małych omnibusów i tych szybko myślących

Gra, w której na odpowiedź na proste pytanie masz nie więcej niż 5 sekund, podbija świat i często gości w rankingu gier planszowych rodzinnych. Rozgrywki wywołują wiele emocji i radosnych okrzyków. Losujesz kartę z pytaniem, a miniaturowa klepsydra z efektem dźwiękowym odmierza czas – proste. Wśród kilku wersji gry (np. 5 Sekund Podróże, 5 Sekund Sport) dostępne są zazwyczaj rożne kategorie pytań – łatwe i trudniejsze. Rozgrywka gwarantuje nie tylko dobrą zabawę, ale też poszerza horyzonty i wiedzę młodego człowieka, uczy poprawnego wysławiania się i konstruowania pełnych zdań.

Dobble – ćwicz spostrzegawczość

To wyjątkowa gra - prosta, a jednocześnie emocjonująca. Powstało wiele wersji tematycznych gry, dlatego każde dziecko ma szansę znaleźć taką, która je zainteresuje. Są więc karty przedstawiające bohaterów bajkek „Psi patrol”, „Kraina Lodu”, „Harry Potter”, „Kicia Kocia”, „Minionki”. W grę można grać na wiele sposobów, a najprostszy polega na ułożeniu na środku stosiku kart, rozdaniu graczom po kilkanaście kart i wykładaniu kolejnych na stół po to, by szukać tych samych elementów łączących kartę na stosie z tą własną. Kto pierwszy zauważy elementy i krzyknie ich nazwę, zabiera parę kart. Wygrywa ten, kto zbierze więcej par. Gra nie ma barier językowych, ponieważ nazwy elementów można wykrzykiwać w różnych językach.

Pszczółki – zapamiętaj właściwy ul!

To bardzo prosta gra, w której wykorzystujemy kolorowe karty, przedstawiające pszczółki i owalne pojemniczki będące ich ulami, pod którymi owady się chowają. Po odkryciu karty należy szukać w ulach pszczółki w danym kolorze. Gra doskonale ćwiczy pamięć, spostrzegawczość i koncentrację, a więc wszystkie kształtujące się u starszych przedszkolaków cechy poznawcze.

Pędzące żółwie – kto pierwszy zje sałatę?

To gra również prosta i zabawna – żółwie muszą dotrzeć do sałaty. Gra wydaje się nawet banalnie prosta, jednak uczy zachowania zimnej krwi i nie pokazywania uczuć, a także wzmacnia umiejętność tworzenia strategii. To idealna gra dla 6-latka, który rozumie już, że nie zawsze należy odkrywać wszystkie karty – dosłownie i w przenośni.

Memory Kicia Kocia – kotki do pary

Kicia Kocia to ukochana bohaterka książeczek dla najmłodszych, w których opowiada czytelnikom o życiu – jeździe pociągiem, chodzi na basen, a nawet leci w kosmos. Teraz można bawić się z Kicią Kocią także szukając par w popularnej grze Memo. To proste zajęcie uczy skupiania uwagi, poprawia pamięć i koncentrację. Doskonałe będzie także dla dzieci młodszych niż 6-letnie lub sprawdzi się do układania z młodszym rodzeństwem.

Autor: Agnieszka Jastrzębska