Data publikacji:

Gry planszowe

Każdy, kto był przekonany, że gry planszowe już dawno należało schować do najgłębszej szuflady, z pewnością się zdziwi. Planszówki przeżywają prawdziwy renesans! Nie odeszły one do lamusa, wręcz przeciwnie -  zyskują sobie coraz większą rzeszę entuzjastów. Ucieszy to zarówno tych, którzy już kilkanaście lat temu pokochali tę formę spędzania wolnego czasu, jak i tych, którzy szukają alternatywnych dla telewizora czy komputera form rozrywki. Moda na gry planszowe (ale i klasyczne zabawki) wróciła na dobre, a trend ten od kilku lat przekłada się na wzrost sprzedaży gier planszowych.
Sytuacja cieszy nie tylko sprzedawców, ale i zapaleńców. Dzięki rosnącej popularności tej formy spędzania wolnego czasu, w naszym kraju dostępnych jest coraz więcej zagranicznych planszówek. Gry planszowe to już nie tylko zabawa dla dzieci, jak zwykło się uważać. Ogromną grupą odbiorców są obecnie dorośli. Możliwość spędzenia wolnego czasu wspólnie z rodziną i przyjaciółmi w radosnej atmosferze, przepełnionej duchem rywalizacji i intelektualnego wysiłku, stanowi doskonałą alternatywę dla nowoczesnych form rozrywki. Wielogodzinne przesiadywanie przed ekranem komputera, smartfonu czy tabletu, pozbawia nas możliwości budowania więzi międzyludzkich. Planszówki natomiast dają nam doskonałą okazję do poznawania nowych ludzi, zacieśniania kontaktów towarzyskich i czerpania przyjemności ze spędzania czasu z innymi.

Z upodobania do gier rozgrywanych przy stole na planszy, zasłynęli nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy, ale i Amerykanie nie stronią od tej właśnie formy rozrywki. W Stanach Zjednoczonych każdy, kto lubi od czasu do czasu poprzerzucać kośćmi do gry, nazywany jest geekiem. To, z jak pozytywnym trendem mamy do czynienia, pokazuje również liczba nowych gier, jakie zostają opublikowane na popularnym serwisie crowdfundingowym kickstarter.com. Na początku XXI wieku, mało kto postawiłby na to, że za kilkanaście lat w kontekście gier będziemy mówić o czymkolwiek innym, niż gry komputerowe czy konsolowe. Tymczasem okazuje się, że zarówno na naszym rodzimym rynku, jak i na rynkach zagranicznych, w okresie przedświątecznym (ale i przez cały rok) coraz więcej osób decyduje się na zakup gry planszowej zamiast nowego tytułu na PC lub Xboxa, mimo powstania wielu ciekawych gier takich jak choćby the longest journey
Jeśli znalazłeś się na tej stronie, to prawdopodobnie jesteś zainteresowany zakupem gry planszowej dla siebie lub na prezent dla kogoś bliskiego. Być może również przywiodła Cię tutaj czysta chęć zaspokojenia ciekawości i poszerzenia swojej dotychczasowej wiedzy w tym zakresie. Tak czy inaczej – doskonale trafiłeś! Na pewno chciałbyś przed wydaniem pieniędzy dowiedzieć się, jaka gra będzie dla Ciebie najlepsza, którą warto kupić, lub też czym się kierować przy jej wyborze.
W naszym miniporadniku radzimy na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę przy wyborze planszówki dla siebie oraz najbliższych. Odpowiemy na kilka podstawowych pytań, dzięki czemu zakup gry będzie dla Ciebie znacznie łatwiejszy!

Dla kogo i za ile chcemy kupić grę planszową?


Gra planszowa może stanowić doskonały prezent dla bliskiej osoby. Taki podarunek oprócz tego, że z pewnością mile zaskoczy obdarowanego, jest również gwarancją dobrej zabawy. Odpowiadając na pytanie „kogo chcę obdarować?” oraz „jaki budżet planuję na ten cel wydać?”, zawęzimy znacznie nasze pole poszukiwań. Określenie tych dwóch aspektów pomoże nam zdecydować czy kupowana gra będzie bardziej neutralna, czy raczej tematyczna. Nie bez znaczenia są tutaj również cechy charakteru obdarowywanej osoby oraz okoliczności, w których dana osoba będzie korzystać z naszego prezentu.
Jeśli Twój najbliższy lubi pogłówkować, spędzając jednocześnie czas z rodziną lub przyjaciółmi możesz kupić mu grę familijną albo ekonomiczną

Miłośnikowi spotkań towarzyskich  z pewnością przypadnie do gustu gra imprezowa, która urozmaici niejedno „spotkanie przy piwie”.

Dla dziecka w wieku szkolnym warto wybrać grę edukacyjną, pamięciową lub zręcznościową, która doskonale rozwinie jego umiejętności psycho-fizyczne.

Wielbicieli planowania, potrafiących maksymalnie się skupić z pewnością ucieszą gry strategiczne oraz logiczne.

Najprostsze gry dla dzieci oraz mniej wymagające tytuły dla dorosłych można zakupić już za kilkanaście złotych. Jeśli poszukujesz najnowszego bestsellera, musisz przygotować się na wydatek rzędu stu lub dwustu złotych. Z kolei edycje kolekcjonerskie dużo bardziej potrafią uszczuplić portfel, w przypadku najdroższych tytułów jest to nawet do 1000 złotych. Korzystając z filtru „Cena” w kategorii „Gry bez prądu” znajdziesz w naszym serwisie planszówkę w budżecie, który Cię interesuje, przykładowo grę, której koszt nie przekracza 50 zł

Czy będą w nią grały dzieci?

Mylnym jest założenie, że w gry planszowe grają tylko dzieci, jak również że gry planszowe są robione głównie z myślą o dzieciach. Być może zaskoczy to niejednego z dorosłych, ale najwięcej nowych gier powstaje z myślą o pełnoletnim kliencie! Dlatego też nikogo nie powinno dziwić, że na każdym pudełku gry planszowej znajdziemy informację o rekomendowanym wieku graczy. Ma to być wyznacznik trudności gry oraz ilości zasad do opanowania, ale również faktu, czy w grze występuje duża ilość tekstów do czytania.

Ceneo.pl oferuje filtr, który umożliwia wyszukanie gry odpowiedniej dla wieku osoby, która ma być jej użytkownikiem. W przypadku gier dla dzieci, dodatkowo istnieje możliwość wyszukania gier dedykowanych wyłącznie dla dziewczynek lub wyłącznie dla chłopców. Ponadto użytkownik może wyszukać grę związaną z ulubionym bohaterem dziecka, np. BarbiePrzy wykorzystaniu filtrów dostępnych na Ceneo znajdziesz planszówkę idealnie dostosowaną do wieku gracza, jego zainteresowań i umiejętności. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której gra jest zbyt łatwa, zbyt trudna lub zwyczajnie nudna dla użytkownika. Wszystkich tych, którzy szukają dla swojej pociechy gry, która ma pobudzić kreatywność i logiczne myślenie najmłodszych domowników, odsyłam tutaj ». Natomiast tych, którzy szukają gry dla nastolatków lub poszukują jej z myślą o dorosłych znajomych kieruję tutaj »

W ile osób chcielibyśmy zagrać?

To kolejna bardzo ważna kwestia, a zarazem druga obok wieku cecha, jaką znajdziemy na pudełku każdej gry planszowej. Zdziwić może co niektórych, że w tej kategorii wyróżnić można gry zarówno jednoosobowe oraz wszelkie dwu-, trzy-, cztero-, pięcio-, sześcio-, siedmio- i ośmioosobowe kombinacje. Ponad standardowy zakres (od 1 do 8 graczy) pojawiają się również tytułu, które można zaliczyć do grupy tzw. party games, które często pozwalają na grę nawet kilkunastu osób naraz.

Korzystając z filtra „Liczba graczy” dostępnego w kategorii Gry planszowe na Ceneo, w łatwy sposób można dobrać sobie idealny tytuł, który zagwarantuje mile spędzone wieczory w gronie znajomych i najbliższych (np. liczba graczy: od 3 graczy) lub też jeśli, preferujemy granie solo - dadzą okazje na stawienie czoła niezliczonym i fascynującym wyzwaniom w pojedynkę (liczba graczy: od 1 gracza).

Preferujemy granie przy stole, a może w podróży?

Jesteś osobą, która nie wyobraża sobie życia w miejscu? Ciągle podróżujesz, ale nie chciałbyś/chciałabyś rozstawać się ze swoimi grami? Nic w tym trudnego! Na rynku jest mnóstwo gier przeznaczonych do grania w podróży. Znajdziesz wśród nich między innymi miniwersje dobrze znanych tytułów granych na salonach lub gry karciane, których rozmiar oraz zasady pozwalają na granie w pociągu czy na kempingu.

Gry planszowe to idealne uzupełnienie nie tylko jesiennych czy zimowych wieczorów, ale również dobry pomysł na wypełnienie czasu wolnego, na przykład podczas rodzinnych wakacji, kiedy pogoda nie do końca nas rozpieszcza. Wersje podróżne dają możliwość odwrócenia uwagi oraz zapewnienia rozrywki dzieciom, które często bywają znudzone dłużącą się podróżą samochodem czy pociągiem. Niewielkie rozmiary ulubionych planszówek sprawdzą się też świetnie jako wypełnienie czasu wolnego na przerwach w szkole.

Jak długo chcemy grać?

Oprócz wieku i liczby graczy, dla których gra została zaprojektowana, na pudełku znajdziemy również trzecie oznaczenie. Dotyczy ono przewidywanego czasu na rozgrywkę. Jest to bardzo ważny wyznacznik, który powie nam, ile minut lub też godzin powinniśmy zagospodarować na rozegranie jednej partii.

W przypadku gier dla dzieci czas gry nie powinien przekraczać 10-30 minut. Jeśli chodzi o gry dla dorosłych, możemy spotkać się z przypadkami, w których autor sugeruje zagospodarowanie sobie nawet kilku godzin. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, czy czas podany na pudełku jest podany dla całej rozgrywki, czy tylko dla pojedynczego gracza (w takim wypadku, należałoby go pomnożyć razy liczbę osób biorących udział w rozgrywce). Dodatkową podpowiedzią jest też fakt, że czas podawany na pudełku, to ilość minut potrzebna do rozegrania swojej partii osobom, które już zapoznały się z instrukcją i mają za sobą przynajmniej jedną rozgrywkę. Filtr „Czas gry” dostępny w kategorii „Gry planszowe" na Ceneo.pl pozwoli Ci znaleźć grę dostosowaną do Twoich potrzeb!

Kilka porad:

  • Jeśli kupujemy grę dla całej rodziny i mamy zamiar grać z dziećmi, szukajmy gry w przedziale wiekowym, w którym znajduje się najmłodsza z pociech. Przy czym oprócz wieku, warto zwrócić uwagę czy w pudełku nie znajdują się małe elementy, ale również karty z tekstem do czytania (czy gra została wydana w języku polskim lub angielskim) co wymaga od gracza umiejętności czytania lub/i znajomości języka obcego.
  • W przypadku, kiedy wybieramy dla siebie pierwszą grę i nie wiemy jeszcze na ilu graczy możemy liczyć, warto wybrać taki tytuł, który daje możliwość rozgrywki w różnych kombinacjach. Wiele gier oferuje mnogość scenariuszy tak, aby umożliwić grę np. od 2 do 6 osób. Dzięki temu w nowo zakupiony tytuł zagramy nie tylko na spotkaniu ze znajomymi, ale również w zimowy wieczór we dwoje.
  • Jeśli wybierając się na wyjazd, chcemy zabrać ze sobą grę planszową lub karcianą, dedykowaną głównie do grania w trakcie podróży, sprawdźmy jakie ma ona wymiary. Być może ulubiona planszówka, w którą zwykle gramy w domowym zaciszu, posiada swój znacznie mniejszy, bardziej mobilny odpowiednik, który zajmie mniej miejsca w naszym bagażu i umożliwi nam zabawę w ograniczonych przestrzeniach. Wielce prawdopodobne, że najlepszym wyborem w kwestii gry typowo samochodowej będzie wybór łamigłówki. Taka gra najczęściej jest przeznaczona dla jednej osoby, ale będzie idealnym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy podróżujemy samochodem z jednym dzieckiem (które siedzi całą podróż samo na tylnej kanapie).


Gry planszowe możemy podzielić według wielu kluczy. Jednym z nich jest sama tematyka gry. Najpopularniejszym podziałem jest podział na gry euro i gry ameritrashowe. Pierwszy z tych dwóch typów to klasyczne gry, głównie logiczne. Gatunek ten wywodzi się z gier europejskich i wymaga od gracza logicznego myślenia czy też planowania, tak aby wyeliminować czynnik losowy. Gry ameritrashowe to z kolei tytuły wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych, stawiające duży nacisk na fabułę gry i wyobraźnie graczy. Najlepszym przykładem będzie tutaj bez wątpienia klasyk sam w sobie - Dungeons and Dragons.

Podobne artykuły