Data publikacji:

Jakie gryzaki dla szczeniaka kupić?

Szczeniaki, podobnie jak małe dzieci, są bardzo ciekawskie. W odróżnieniu od naszych maluchów, pieski mają nieodpartą potrzebę gryzienia wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu ich wzroku. Właśnie z tego powodu tak często cierpią nasze meble, kapcie, poduszki, pluszaki, a nawet książki. Dobrym rozwiązaniem tego problemu są gryzaki dla szczeniaka, które zajmą jego uwagę, zaspokoją chęć gryzienia, a przy okazji spełnią kilka dodatkowych ról. Jakie gryzaki dla szczeniaka kupić? Oto nasze sugestie!
gryzaki dla szczeniąt

Gryzaki dla małych szczeniąt

Wybierając gryzaki dla szczeniaka, musimy zwrócić uwagę na wiek naszego pupila. Dla bardzo młodych piesków najlepszym wyborem będą miękkie gryzaki w formie zabawek, np. małe pluszowe misie. Wszystko ze względu na to, że szczenięta mają dość delikatne zęby i zbyt twardy gryzak mógłby je uszkodzić.

Gryzaki dla szczeniąt powyżej trzeciego miesiąca życia

Nie tylko ludzie borykają się z wypadaniem zębów w okresie przedszkolnym i szkolnym. Psiaki również na początku swojego życia mają zęby mleczne. Wymiana uzębienia odbywa się pomiędzy dwunastym a czternastym tygodniem życia psa – to właśnie ten okres jest szczególnie trudny dla naszych pupili. W tym czasie psy szukają różnych sposobów na złagodzenie dolegliwości towarzyszących wymianie zębów.

Dziąsła szczeniąt są obolałe i często swędzą, dlatego gryzaki, które wybieramy dla naszych milusińskich, powinny być naturalne, niezbyt twarde i delikatnie masujące. Jeśli w tym okresie zapomnimy o kupnie gryzaka dla szczeniaka, możemy spodziewać się zniszczeń w mieszkaniu – mały piesek nie jest w stanie powstrzymać się od gryzienia, które koi dolegliwości, a dodatkowo ma działanie uspokajające.

Szukając gryzaków dla szczeniąt powyżej trzeciego miesiąca życia, zwróćmy też uwagę na takie, które można zmoczyć lub schłodzić w lodówce. Taki kompres z pewnością przyniesie ulgę pieskowi, który boryka się z bólem dziąseł i sprawi, że piesek będzie czuł się znacznie lepiej.

Gryzaki dla starszych szczeniąt

Pieski po wymianie ząbków mogą już swobodnie gryźć nieco twardsze rzeczy. Naturalne gryzaki twarde, jak choćby wołowe uszy czy świńskie ryjki lub kurze łapki, dostarczą pupilowi wiele zabawy, ale nie tylko. Są one przede wszystkim smaczne, co zachęca psy do intensywnego gryzienia. Ponadto pomagają pozbyć się kamienia nazębnego, dlatego świetnie sprawdzą się zarówno u starszych szczeniąt, jak i u psów dorosłych.

Naturalne gryzaki dla szczeniaka

Na rynku znajdziemy całe mnóstwo różnych gryzaków, które zachęcają nas różnorakimi kolorami czy kształtami. Nie wszystkie jednak są godne uwagi. Wystrzegajmy się przede wszystkim gryzaków sztucznych, do których produkcji były używane różne chemikalia czy barwniki. Zrezygnujmy z farbowanych świńskich uszu czy wszelkiego rodzaju kostek lub bucików z prasowanej skóry.

O wiele lepszym wyborem będą naturalne gryzaki dla szczeniaka. Do nich zaliczamy chociażby suszone uszy, penisy wołowe, kurze łapki, świńskie ryjki. Zwróćmy jednak uwagę, czy wybrane produkty nie są barwione sztucznymi składnikami.
Dobrym wyborem będą także:
  • surowe kości obleczone mięsem i tłuszczem,
  • gryzaki z korzeni lub drewna,
  • gryzaki z sera himalajskiego,
  • gryzaki z surowych warzyw, np. z marchewki.
Jak widać, gryzaki dla szczeniaka to szeroki i złożony temat. Pamiętajmy, by przede wszystkim sięgać po te, które będą dostosowane do wieku i wielkości naszego pieska. Wybierając gryzaki, kierujmy się zdrowym rozsądkiem i zadbajmy o to, by pupil nie musiał brać do pyska sztucznych, chemicznych substancji.
Autorka: Olga Sadowska