Data publikacji:

HDR: co to? Co musisz wiedzieć o High Dynamic Rage?

Technologia High Dynamic Rage w ostatnich latach zyskuje na coraz większej popularności. Producenci sprzętów elektronicznych implementują w swoich urządzeniach ten parametr, licząc na większe zainteresowanie konsumentów HDR. Co to jest? Tego dowiesz się z tekstu.

hdr co to

HDR: co to?

Pełna nazwa HDR brzmi High Dynamic Range, co można przetłumacz na „szeroki zakres dynamiki”. Co to jest HDR? Nie wchodząc w skomplikowane szczegóły techniczne, oznacza to, że wyświetlany obraz dosyć mocno rozdziela ciemne oraz jasne tony.

Dzięki temu wyświetlane filmy, obraz z gier oraz fotografie są o wiele bardziej szczegółowe. Przez żywsze kolory i lepsze cieniowanie odbiorcy mogą dostrzec znacznie więcej szczegółów, które wcześniej były niewidoczne.

Przeczytaj także: Jaki rozmiar telewizora wybrać?

Ideą obrazu w technologii HDR jest to, żeby zakres jasności (tzw. luminacji) wyświetlany na ekranie był jak najbardziej zbliżony do zakresu jasności widzianego przez człowieka w prawdziwym życiu. Dobrym przykładem działania tej technologii są promienie słoneczne. Chodzi o to, że np. zerkając w grze na słońce, powinieneś czuć się oślepiony, jakbyś patrzył na prawdziwego czerwonego olbrzyma. Nie jest to oczywiście uczucie 1:1.

Technologia HDR w telewizorach i monitorach

Jeżeli zależy ci na oglądaniu treści w jak najlepszej jakości, to powinieneś zainwestować w telewizory oraz monitory obsługujące technologię High Dynamic Range. Jeżeli masz wątpliwości, które dokładnie modele telewizorów obsługują tę funkcję, to koniecznie sprawdź, czy są oznaczone logiem „Ultra HD Premium”. Jeśli tak, to znaczy, że są to urządzenia gwarantujące odpowiednie parametry do jak najlepszego wyświetlania obrazu z HDR-em.

Sam telewizor lub monitor nie wystarczy jednak do tego, żeby móc oglądać na nim filmy i seriale w technologii HDR. Potrzeba do tego specjalnych materiałów oraz dodatkowych sprzętów. Osoby, które korzystają z serwisów streamingowych, nie muszą wydawać dodatkowych pieniędzy na nowe urządzenia. Tryb HDR oferuje chociażby popularny Netflix.

Jeśli natomiast jesteś kolekcjonerem zbierającym płyty z filmami bądź serialami, to musisz zaopatrzyć się w odtwarzacz Blu-ray 4K UHD. Na opakowaniach lub opisach w Internecie przygotowanych przez producentów musi znajdować się informacja, czy dane dzieło otrzymało wsparcie dla HDR.

Technologia HDR zawitała także do świata gier wideo. W sprzedaży znajdziesz m.in. konsole wykorzystujące tę funkcję. PlayStation 4 Pro obsługuje HDR w grach oraz materiałach z usług streamingowych.

W Xbox One S tryb HDR można uruchomić wyłącznie w przypadku filmów na płytach Blu-ray 4K UHD. Najlepiej pod tym względem prezentuje się Xbox One X, na którym tryb HDR działa w przypadku gier, materiałów z serwisów streamingowych oraz płyt Blu-ray.

Co to jest HDR w aparacie i telefonie?

Początkowo efekt HDR dostępny był wyłącznie w drogich, profesjonalnych aparatach. Obecnie można go dostać również w smartfonach, które oferują coraz to lepsze obiektywy. Jeżeli telefon potrafi wykonywać zdjęcia w technologii HDR, to musisz pamiętać, że jest to rozwiązanie opcjonalne.

Żeby zrobić zdjęcie w trybie HDR, potrzeba do tego odpowiednich warunków. Przede wszystkim fotografowany obiekt powinien być nieruchomy, aby zdjęcie nie wyszło rozmazane. Lustrzanka cyfrowa lub smartfon robi wiele zdjęć jednocześnie o różnym poziomie ekspozycji. Następnie na podstawie kompilacji tworzony jest jeden obraz o szerokim zakresie dynamiki.