Data publikacji:

Impregnacja butów. Jak robić to dobrze?

Błoto, wilgoć i śnieg nie służą butom. Nawet najlepszej jakości obuwie skórzane nie przetrwa kapryśnej pogody, jeśli odpowiednio go nie zabezpieczysz. Impregnacja butów odpowiednimi preparatami sprawi, że twoje ulubione obuwie będzie służyło ci wiernie przez co najmniej kilka sezonów. Jak impregnować buty prawidłowo i jakie środki sprawdzą się w tym celu najlepiej?
impregnacja butów

Impregnacja butów – czemu jest tak ważna?

Kupujesz buty dobrej jakości, czyścisz je po każdym zabrudzeniu, a mimo to nie są w stanie przetrwać nawet jednej zimy? Problem zapewne leży w nieodpowiedniej impregnacji lub jej całkowitym braku.

Żadne, nawet najwyższej jakości buty nie wygrają starcia z jesiennym i zimowym błotem, piachem, kałużami. Jeśli chcesz, aby ulubione obuwie służyło ci naprawdę długo, jeszcze przed sezonem na pluchę zaopatrz się w odpowiednie środki do impregnacji.

DOWIEDZ SIĘ TAKŻE: Dlaczego buty emu robią furorę.

Czym impregnować nowe buty?

Najważniejszą kwestią jest dobór odpowiedniego impregnatu. Powinien być uzależniony od materiału, z jakiego wykonane są twoje buty. Na rynku znajdziesz środki w postaci sprayów, kremów, past i płynów do obuwia.

Impregnacja butów zamszowych

Zamsz to materiał przypominający meszek, dlatego trzeba impregnować go środkami, które nie posklejają tkaniny. Jak impregnować buty zamszowe? Najlepiej sprawdzą się specjalne preparaty do zamszu w sprayu lub impregnaty z gąbeczką.

Jak impregnować buty skórzane?

Jeśli szukasz sposobu na to, jak impregnować buty ze skóry licowej lub naturalnej, pomyśl o impregnacji butów woskiem. Dzięki temu nie tylko zabezpieczysz obuwie przed wilgocią, ale także nadasz mu eleganckiego blasku i elastyczności.

Środki do impregnacji butów woskiem pszczelim występują w postaci kremów, past lub płynów ze specjalną, gąbkową końcówką. Z użyciem woskowych preparatów zaimpregnujesz również buty ze sztucznej skóry.

Impregnacja butów z materiału

Buty wykonane z syntetycznych materiałów impregnuj zwykłymi środkami do obuwia w formie sprayu.

Jak impregnować buty ze skóry nubuk?

Nubuk to skóra przypominająca zamsz i podobnie jak on cechuje się delikatnym meszkiem. Aby nie zniszczyć jego struktury, wybieraj specjalne preparaty do nubuku – najlepiej w postaci aerozolu.

Jak stosować impregnat do butów?

  1. Niezależnie od środka, jaki planujesz zastosować, impregnat należy nakładać tylko na dokładnie oczyszczone i suche obuwie. W przeciwnym wypadku możesz wetrzeć zabrudzenia głębiej i zniszczyć strukturę butów.
  2. Buty impregnuj przy otwartym oknie, aby szybciej pozbyć się specyficznego zapachu impregnatów.
  3. Jeśli wybierasz preparat w formie kremu, wosku lub pasty, nałóż odrobinę środka na miękką ściereczkę i dokładnie wetrzyj w buty okrężnymi ruchami. Pamiętaj o podeszwach i języku.
  4. Stosowanie sprayu do impregnacji jest proste: spryskaj buty preparatem z odległości co najmniej 10 cm, a następnie pozostaw do wyschnięcia.
  5. Impregnaty z aplikatorem w formie gąbki to jeszcze prostsze rozwiązanie – lekko naciśnij na buteleczkę, a następnie rozsmaruj impregnat po obuwiu.

Domowe sposoby na impregnację butów

Jeśli nie chcesz stosować gotowych rozwiązań do impregnacji obuwia, możesz wypróbować znane, domowe metody. Obuwie skórzane możesz zabezpieczyć olejem lnianym, który w tym celu stosowany był od setek lat.

Jeśli skóra na butach pęka, od czasu do czasu możesz wetrzeć w nią odrobinę olejku rycynowego.

Impregnacja butów przed sezonem jesienno-zimowym to sposób na zachowanie ich w doskonałym stanie mimo trudnych warunków atmosferycznych. Nie zapomnij przygotować swoich butów na niepogodę!

Autorka: Joanna Stanuch