Data modyfikacji:

Jak często i czym kąpać psa?

Pies, który przebywa w domu, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, w tym regularnych kąpieli. Od kiedy i jak często kąpać psa? Sprawdź, jak przygotować się do kąpieli czworonoga w domu. Dowiedz się, co należy kupić, by kąpiel była przede wszystkim bezpieczna i skuteczna.

kąpiel psa

Kąpiel psa – co jest potrzebne?

Aby wiedzieć, jak wykąpać psa, musisz zacząć od przygotowania niezbędnych do tego produktów.

Szampon dla psa

W czym kąpać psa? Oczywiście potrzebny ci jest szampon przeznaczony dla czworonogów. Musisz jednak wiedzieć, że nie każdy będzie odpowiedni dla twojego pupila. Oczywiście najlepszym wyborem będzie zakup szamponu uniwersalnego – przeznaczonego dla każdego rodzaju sierści.

Jednak niektóre psy wymagają specjalistycznego, leczniczego szamponu. Chodzi tutaj głównie o psy ze zmianami skórnymi, alergiami czy innymi schorzeniami. W takich sytuacjach dobór szamponu pozostaw lekarzowi weterynarii.

Rodzaje szamponów dla psów:

  • szampon dla psa z włosami,
  • szampon dla psa z długą sierścią,
  • szampon dla psa z krótką sierścią,
  • szampon dla psa z jasną sierścią,
  • szampon dla psa z ciemną sierścią,
  • szampon dla psów z problemami dermatologicznymi,
  • szampon dla psa z alergią,
  • szampon dla psów określonej wielości (dla psów ras miniaturowych, małych, średnich czy dużych),
  • szampon dla yorka, shih-tzu, maltańczyka i wielu innych ras.

W sklepach zoologicznych możesz znaleźć też szampony przeciwko pchłom i insektom. Musisz jednak wiedzieć, że tego typu preparaty mogą być stosowane jako wspomaganie profilaktyki przeciwko pasożytom zewnętrznym. Nie mogą jednak stanowić jedynej ochrony przeciwko ektopasożytom, bo ich działanie jest niewystarczające.

Warto po nie sięgnąć, jeśli pies ma pchły, ale jednocześnie należy wówczas zastosować jeden ze środków przeciwko pchłom w formie:

  • tabletki przeciwko pasożytom zewnętrznym w formie przysmaku,
  • płynu do wylania na skórę typu spot-on,
  • obroży przeciwko pasożytom zewnętrznym.

Odżywka dla psa

Jak kąpać psa z włosami? Specjalna odżywka sprawdzi się właśnie przede wszystkim u psów ras miniaturowych, które mają włosy. Ich delikatna struktura sprawia, że są podatne na kołtunienie się, dlatego warto zastosować odżywkę dla psów po kąpieli, która nie tylko ułatwi rozczesywanie psich włosów, ale też nada im blask i sprawi, że będą bardziej miękkie w dotyku. Możesz kupić odżywkę oddzielnie lub wybrać szampon i odżywkę 2w1.

Szczotka dla psa

Może być metalowa lub ze sztucznym czy naturalnym włosiem. Ważne, by była dostosowana do typu sierści czworonoga. Sierść i włosy psa należy rozczesać po kąpieli, dlatego to obowiązkowy produkt w każdym domu.

Ręczniki dla psa

Psa po kąpieli należy dobrze wytrzeć, najlepiej za pomocą ręczników. Upewnij się, że zostały wcześniej wyprane w hipoalergicznych środkach piorących i są czyste.

Mata antypoślizgowa

Przyda się szczególnie w domu, w którym kąpiesz psa w wannie lub brodziku. Możesz też użyć zwykłego ręcznika, który należy położyć wcześniej na śliskiej powierzchni. Dzięki takiej macie lub ręcznikowi pies powinien poczuć się bardziej stabilnie.

W czym wykąpać psa? Wanna czy prysznic

Czworonoga najlepiej wykąpać w wannie, pod prysznicem lub ewentualnie w zlewie (rasy miniaturowe). Kąpiel możesz też przeprowadzić na zewnątrz, jeśli na dworze jest ciepło. Woda do kąpieli psa powinna być bieżąca, zbliżona do temperatury 37-39,0° C.

Kiedy można wykąpać szczeniaka?

Pies z hodowli w momencie sprzedaży ma około 8-12 tygodni. Możesz już w tym czasie spokojnie kąpać go w domu. To szczególnie ważne, by zapoznać go z całą procedurą kąpieli już od pierwszych dni w jego nowym domu.

Postaraj się nagradzać go za zachowanie spokoju. Stopniowo przyzwyczajaj go do przebywania w łazience, do uczucia wilgoci na opuszkach i później całych łapach. Możesz też włożyć go do wanny lub zachęcić do wejścia pod prysznic za pomocą ulubionych psich przysmaków czy bardzo atrakcyjnej zabawki.

Jak często kąpać psa?

Co ile kąpać psa? Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Psa należy wykąpać wtedy, gdy uznasz, że jest brudny. Czasem pupil może wymagać kąpieli nawet kilka razy dziennie, i jest to jak najbardziej normalne.

Czworonogi, które prowadzą aktywny tryb życia – biegają po zabłoconych terenach, mają kontakt z innymi zwierzętami, chętnie tarzają się w trawie czy kąpią w rzece – powinny być kąpane za każdym razem, gdy wrócą do domu brudne.

Psy z sierścią raczej unikają błota, nie wskakują też tak chętnie do jezior czy rzek, jak golden retrievery czy labradory, dlatego możesz je kąpać np. raz w tygodniu/miesiącu. Zaleca się, by pies był kąpany częściej, jeśli ma bliski kontakt z człowiekiem, czyli np. gdy śpi z opiekunem w jednym łóżku.

Jak kąpać psa?

Kąpanie psa wcale nie musi być trudne, choć to oczywiście zależy od temperamentu twojego pupila. Warto zastosować się do kilku zasad, dzięki którym to zadanie powinno być bezpieczne, szybkie i skuteczne.

Po pierwsze, używaj bezpiecznych środków do pielęgnacji skóry i sierści, które są przeznaczone dla psów. Wybierz ten produkt, który najbardziej sprosta twoim oczekiwaniom. Przygotuj też smakołyki dla psów, którymi warto nagradzać psa za zachowanie spokoju.

Po drugie, kąp psa w wodzie o temperaturze zbliżonej do temperatury jego ciała.

Po trzecie, nie mocz oczu ani uszu psa. Staraj się zachować spokój, nawet jeśli pupil nie do końca chce z tobą współpracować.

Po czwarte, zawsze dokładnie osusz czworonoga i rozczesz jego sierść lub włosy.

Pamiętaj! Jeśli nie jesteś pewien, jak wykąpać psa, możesz zgłosić się do salonu urody psów lub do placówek weterynaryjnych, które wykonują usługę kąpieli psów.

Kąpiel czworonoga nie jest skomplikowana, ale opiekun może mieć czasem trudności z opanowaniem rozemocjonowanego psa i myciem go jednocześnie. Warto wówczas poprosić o pomoc domowników.