Data modyfikacji:

Karmienie rybek. Jak często karmić rybki?

Karmienie rybek może wydawać się banalnie proste, ale tak naprawdę jest to jedna ze sfer, w których hodowcy popełniają najwięcej błędów. Jeśli i ty jesteś „świeżo upieczonym” posiadaczem pupili z płetwami, to koniecznie przeczytaj, jak je właściwie karmić rybki.

rybki

Jak często karmić rybki?

Odpowiedź na pytanie, jak często karmić rybki, nie jest jednoznaczna – wszystko zależy tego, jakie rybki akwariowe kupisz, od ich potrzeb, gatunku oraz oczywiście liczby lokatorów akwarium. Niemniej przyjęło się, że najbardziej odpowiednia częstotliwość to karmienie od 2 do 3 razy dziennie.

Oczywiście wobec powyższego pojawia się pytanie, ile pokarmu należy podawać rybkom. Aby przekonać się, jakie porcje będą najwłaściwsze, należy po prostu obserwować zwierzęta i pokarm. Jeżeli podasz dobrą ilość karmy, rybki zjedzą ją w ciągu 2-3 minut i nic nie pozostanie na dnie.

Aby sprawdzić, czy karmienie rybek przebiega prawidłowo, należy też oceniać („na oko”) ich masę. Jeśli ryba wygląda na „ciężarną”, a wcale taka nie jest, to może oznaczać, że jest po prostu żarłoczna i je zbyt dużo.

Jak karmić rybki? Kilka ważnych wskazówek

Aby karmienie rybek akwariowych było łatwe, przyjemne i nie skutkowało brudnym akwarium (a tym samym częstym czyszczeniem akwarium) czy przejedzonymi pupilami, warto stosować się do kilku ważnych zasad.

Raz na jakiś czas zrób rybkom post

Jeden dzień bez jedzenia? Jak najbardziej. Raz na tydzień rób rybkom taki mały post – dzięki temu będą rzadziej chorowały, a ich metabolizm się poprawi. Nie miej wyrzutów sumienia. W naturalnym środowisku rybki także nie jedzą codziennie.

Obserwuj rybki podczas karmienia

Ważne jest nie tylko to, co ile karmić rybki, ale także, by poświęcić czynności odpowiednio dużo czasu. W czasie karmienia obserwuj zwierzęta. Zwróć uwagę na ich zachowanie, wygląd i poziom energii.

Dopasuj rodzaj pokarmu do potrzeb różnych ryb

Niektóre rybki są spokojne i spędzają czas z dala od powierzchni wody, inne niemal tylko czekają, aż ktoś wsypie im coś smacznego. Karmienie rybek powinno uwzględniać te różnice. Dla rybek bytujących pod powierzchnią wody kupuj pokarm, który powoli tonie, dla tych schowanych – raczej cięższy.

Wprowadź różnorodną dietę

Rybki powinny być karmione zarówno pokarmem suchym, jak i żywym. Urozmaicanie i regularne zmienianie karmy jest dobre dla ich zdrowia.

Niektóre rybki przyzwyczajają się do konkretnego pokarmu

Zasada mówiąca o różnorodności diety nie powinna być stosowana w przypadku niektórych gatunków. Dla przykładu dyskowce nie tolerują takich zmian. Ich dietę można tylko uzupełniać, nie rezygnując z podawania tej ulubionej.

Nie wyjmuj filtra na czas karmienia

Karmienie rybek w akwarium nie musi następować dopiero po wyjęciu filtra. Jeżeli obawiasz się, że pokarm go zapcha i stąd wynika twoja przezorność, to pamiętaj, że tak dzieje się tylko, gdy karmy jest za dużo. Przekarmianie rybek jest najczęstszym błędem hodowców.

Nie karm rybek po pracy w akwarium

Jeśli prace w akwarium (np. zmiana wody) dopiero co zostały zakończone, to nie należy od razu karmić zwierząt. Poczekaj 30 minut – w tym czasie zestresowane twoimi działaniami rybki uspokoją się i zrelaksują. A to pozytywnie wpłynie na ich apetyt.

Lepiej dać rybkom za mało niż za dużo pokarmu

Zdaniem doświadczonych hodowców oraz ekspertów o wiele lepsze dla rybek jest otrzymanie zbyt małych ilości pokarmu niż za dużych. Dlatego stopniowo eksperymentuj z karmieniem – zwiększając ilość pożywienia – i obserwuj, jak szybko ono znika. Gdy pewnego dnia karma opadnie na dno akwarium, to oznacza, że wcześniejsze porcje były jednak bardziej odpowiednie.