Żywotność współczesnych akumulatorów do samochodów określa się na ok. 2-3 lata. To pokłosie rozbudowanej elektroniki, jaka zagościła w samochodach. Jak dobrać akumulator do samochodu?
Pojemność akumulatora uzależniona jest od wielu czynników. Wpływ na to mają m.in. rodzaj i pojemność silnika, wyposażenie multimedialne oraz liczba systemów elektronicznych wspierających kierowcę. Zanim więc zaczniesz przeglądać ranking akumulatorów, koniecznie określ, jaka pojemnośćurządzenia będzie potrzebna.
W silnikach benzynowych stosuje się zazwyczaj mniej pojemne akumulatory (w stosunku do silnika wysokoprężnego o tej samej pojemności), gdyż generują one mniejsze opory dla akumulatora. Podpowiadamy, jak dobrać akumulator.
Wyrażona w amperogodzinach (Ah) pojemność akumulatora to ważny czynnik w doborze akumulatora do samochodu. Zazwyczaj każdy producent przewiduje widełki, w ramach których można dostosować pojemność akumulatora.
Jak dobrać akumulator do pojemności silnika? Najprościej mówiać, nie należy przekraczać wartości podanych przez producenta. Zbyt mały akumulator spowoduje problemy z uruchomieniem silnika zimą, natomiast duży akumulator może być ciągle niedoładowany. Obie sytuacje mocno obniżają trwałość akumulatora.
Wartością, którą łatwo przeoczyć, jest prąd rozruchowy akumulatora. Różni się on, w zależności od typu akumulatora i producenta, nawet w bateriach o takiej samej pojemności.
Wysoki prąd rozruchowych (wyrażony w amperach) ułatwia rozruch silnika oraz poradzi sobie nawet z dużym obciążeniem, dlatego warto wybrać mocny akumulator.
Jaki akumulator do samochodu wybrać? Dawne akumulatory kwasowo-ołowiowe wymagały regularnej kontroli poziomu elektrolitu, uzupełniania wodą destylowaną oraz otwierania pokrywy w czasie ładowania.
Współcześnie stosuje się akumulatory bezobsługowe, w których nie trzeba wykonywać tych czynności. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają uwagi oraz niczym nie różnią się między sobą.
Rodzaj akumulatora w dużym stopniu zależy od systemów, w które wyposażony jest samochód. Jeśli masz system start-stop, układ odzyskiwania energii, bogate wyposażenie multimedialne lub poruszasz się autem hybrydowym, z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz pod maską nowocześniejszy akumulator.
Zaawansowane akumulatory AGM lub ECM są znacznie droższe, jednak wytrzymują znacznie więcej niż zwykłe akumulatory kwasowo-ołowiowe. Zastosowanie niewłaściwego rodzaju akumulatora mogłoby doprowadzić do szybkiego zużycia baterii, nawet po kilku tygodniach.
Jest to groźne również dla samej elektroniki samochodu. Przed zakupem upewnij się więc, jaki typ baterii należy zamontować w twoim aucie. Informację tę znajdziesz w instrukcji obsługi lub w internetowych katalogach.
Zanim kupisz nowy akumulator do samochodu, koniecznie sprawdź wymiary starego. Akumulatory produkowane są w różnych wielkościach, a miejsce pod maską lub w bagażniku samochodu często jest ograniczone.
Kolejna ważna rzecz to rozmieszczenie biegunów. Upewnij się, czy plus znajduje się z lewej czy prawej strony. W niektórych samochodach przewody wysokiego napięcia są tak krótkie, że odwrotne założenie klem jest niemożliwe.
Fabrycznie nowy akumulator powinien być doładowany i w pełni sprawny. Z tego powodu firmy specjalizujące się w ich sprzedaży, np. przez Internet, kontrolują stan i regularnie podładowują urządzenia.
Złe składowanie akumulatora, np. w zbyt niskiej temperaturze lub w głębokim rozładowaniu, może doprowadzić do trwałego uszkodzenia ogniw.
Jak się uchronić przed zakupem uszkodzonego akumulatora? Przede wszystkim unikaj zakupu akumulatorów w marketach, gdzie często zalegają na półkach latami. Ryzykowny jest też zakup akumulatora na targu lub giełdzie samochodowej.
Najlepszym wyborem są profesjonalne sklepy motoryzacyjne. W Internecie znajdziesz wiele miejsc, gdzie dostaniesz „świeży” i w pełni sprawny akumulator. Wejdź na Ceneo.pl i dobierz akumulator do twojego samochodu.
Autor: Szymon Sonik