Jak dobrać idealną bazę pod makijaż?

Nawet najstaranniej wykonany makijaż nie przetrwa całego dnia nienaruszony, jeśli nie zadbamy o jego odpowiednie utrwalenie. Z pewnością wiesz, jak irytująca bywa konieczność poprawek makijażu w ciągu dnia i stałe „kontrolowanie sytuacji” w lusterku. Sposobem na przedłużenie trwałości make-upu jest stosowanie preparatu, jakim jest baza pod makijaż. Z tego artykułu dowiesz się o rodzajach baz dostępnych na rynku oraz o tym, jak dobrać bazę doskonale zaspokajająca potrzeby twojej cery.

Czym jest baza pod makijaż?

Bazy, zwane również primerami, to preparaty nakładane pod kosmetyki kolorowe w celu przedłużenia ich trwałości oraz ich wygodniejszej aplikacji. Poza tymi podstawowymi funkcjami bazy mogą mieć także wiele innych właściwości, zależnych od szczegółowych potrzeb danego typu cery.

Bazy pod kosmetyki kolorowe mają zwykle konsystencję kremową, bardziej lub mniej gęstą w zależności od tego, z jakim kosmetykiem mają za zadanie współdziałać. Podstawowym podziałem baz jest ich specyfikacja na bazy pod podkład (lub inaczej: pod cały makijaż twarzy), bazy pod cienie do powiek, bazy pod pomadki do ust i tusze do rzęs.

Najbardziej problematyczny okazuje się dobór bazy pod podkład i puder, ze względu na to, że podobnie jak one, baza musi być dobrana odpowiednio do typu cery, jej niedoskonałości i potrzeb. Dodatkowo powinna dobrze współgrać z kosmetykami, które na nią nałożymy — przykładowo, zupełnie inne właściwości będzie wykazywać baza pod podkład nawilżający, a inne preparat stosowany pod puder mineralny.
Jakie bazy pod makijaż znajdziemy w drogeriach?

Zanim idealna baza pod makijaż zagości w twojej kosmetyczce, powinnaś dysponować solidną wiedzą na temat tego, jaki masz rodzaj cery. Informacja ta jest niezwykle istotna, gdyż podstawowa typologia baz oparta jest na ich zróżnicowanych składach, mających niwelować rozmaite problemy skórne.

Współcześnie niemal każdy producent kosmetyków kolorowych ma w swojej ofercie co najmniej kilka rodzajów baz. Najczęściej spotykane są bazy silikonowe, kremowe oraz mineralne — każdy z tych typów może ponadto spełniać inne, dodatkowe funkcje, np. rozświetlającą, poprawiającą koloryt cery czy liftingującą.

Sposoby aplikacji baz pod kosmetyki kolorowe

Bazy (oprócz tych stosowanych pod puder mineralny) w zależności od upodobań można nakładać zarówno palcami, jak i narzędziami do aplikacji podkładu. Kwestią bardziej istotną jest to, by preparat był rozprowadzony równomiernie i w minimalnych ilościach. Aplikacja zbyt dużej ilości produktu może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego — makijaż, zamiast prezentować się na twarzy w nienagannej formie przez cały dzień, będzie się ścierał i zbijał w nieestetyczne grudki. Po nałożeniu bazy odczekaj krótką chwilę, aż preparat zastygnie na powierzchni skóry.

Większość baz dostępnych na rynku zawiera w swoim składzie substancje odżywcze i nawilżające, w związku z czym każdorazowe używanie kremu przed wykonaniem makijażu nie jest absolutną koniecznością. Pamiętaj jednak, by wybierać bazę świadomie — zakup poprzedź lekturą jej recenzji oraz zapoznaniem się ze składem i właściwościami.

Podział baz pod make-up ze względu na ich konsystencję

Podstawową klasyfikację baz przeprowadza się ze względu na ich konsystencję. Kryterium to jest najistotniejsze, ponieważ formuła bazy powinna ściśle odpowiadać typowi cery, na którą będzie nakładana. Oto trzy podstawowe typy baz makijażowych, jakie możemy napotkać w każdej drogerii.

 

Silikonowa baza pod makijaż

Bazy silikonowe to zdecydowanie najpopularniejsza grupa baz. Ich renoma jest bez wątpienia spowodowana spektakularnym efektem, jaki zapewniają — bazy silikonowe, poza utrwaleniem makijażu, wygładzają powierzchnię skóry, ukrywając niedoskonałości i drobne zmarszczki. Silikony wykazują również właściwości matujące i regulujące wydzielanie sebum, co sprawia, że bazy tego rodzaju sprawdzą się idealnie na skórach tłustych i mieszanych. Spektakularny efekt spotęgujesz, kiedy połączysz silikonową bazę z matującym podkładem i pudrem.

Wadą baz silikonowych jest zdecydowanie ich „ciężkość” — preparaty tego typu mają skłonność do zapychania porów skóry i przesuszania jej. Z tego względu stosowanie baz silikonowych nie jest polecane jako codzienny rytuał — warto sięgać po nie przed wieczornymi, wyjątkowymi wyjściami, a podczas późniejszego demakijażu dokładnie oczyścić skórę.

Bazy kremowe

Jeśli jesteś posiadaczką skóry suchej lub wrażliwej i zastanawiasz się, jakie bazy pod makijaż sprawdzą się w twoim przypadku, sięgnij po preparaty kremowe. Bazy z tej kategorii nie tylko utrwalają kosmetyki na powierzchni skóry, lecz także pielęgnują ją dzięki zawartości substancji odżywczych i nawilżających.

Bazy kremowe są o wiele lżejsze niż silikonowe, tym samym nie wykazują jednak tak dużych zdolności do wygładzania powierzchni skóry i ukrywania jej niedoskonałości. Najlepszy efekt uzyskasz, łącząc bazę kremową z podkładem o właściwościach wygładzających.

 

Jakie bazy pod makijaż mineralny?

Jeśli z racji szczególnie wrażliwej skóry twoim codziennym sprzymierzeńcem jest puder mineralny, dla utrwalenia makijażu sięgnij po bazę mineralną. W odróżnieniu od wymienionych wcześniej, ma ona postać jasnego proszku, który należy nakładać jak puder prasowany — za pomocą pędzla.

Bazy mineralne to kosmetyki do zadań specjalnych — utrwalają makijaż, ujednolicają skórę z bliznami potrądzikowymi, koją stany zapalne i alergiczne. Jak nietrudno się domyślić, najlepiej współgra z nimi podkład oraz puder mineralny.Klasyfikacja baz ze względu na ich działanie

Każdy z trzech wymienionych, podstawowych typów baz może dodatkowo pełnić bardziej zaawansowane funkcje. Przed zakupem bazy powinnaś zastanowić się nad tym, jakie potrzeby ma twoja skóra — co warto w niej podkreślić, a co należałoby ukryć lub poprawić.

 

Bazy korygujące koloryt skóry

Częstym problemem wielu kobiet jest to, jakie bazy pod makijaż wybrać w przypadku widocznych przebarwień. W tej sytuacji ratunkiem okażą się preparaty poprawiające koloryt cery i redukujące jej przebarwienia. Możemy rozpoznać je przede wszystkim po niestandardowych kolorach.

Zasada ich działania oparta jest na optycznych właściwościach barw sobie przeciwstawnych. Zgodnie z tą zasadą osoby z cerą naczyniową i skłonną do rumienienia się powinny wybierać bazy w kolorze zielonym. Posiadaczki cery o szarawym, ziemistym kolorycie powinny sięgać po bazy różowe, z kolei fioletowe cienie pod oczami i żyłki skutecznie ukryją bazy w kolorze żółtym i pomarańczowym. Przebarwienia żółte i lekko brunatne, powstające zwykle w wyniku trądziku zakryjesz bazami fioletowymi.

 

Bazy rozświetlające

Preparaty te zawierają w sobie mikrodrobinki podobne do tych, jakie spotkamy w standardowych rozświetlaczach. Ich zadaniem jest ożywienie cer ziemistych, odwodnionych i zmęczonych oraz nadanie blasku. Przy wyborze bazy dodającej blasku zwróć uwagę na to, aby drobinki rozświetlające były jak najmniejsze.

 

Bazy liftingujące

Jeśli jesteś posiadaczką cery dojrzałej z pierwszymi oznakami starzenia, takimi jak zmarszczki i utrata jędrności, sięgaj po bazy o właściwościach liftingujących. Preparaty te poprawiają owal twarzy, wygładzają skórę i wypełniają drobne zmarszczki, dzięki czemu odejmiesz swojej cerze kilku lat.

Ostatnio dodane artykuły