Data modyfikacji:

Jak dobrać oponę do felgi?

Dobór opon do felgi to chwila pełna stresu. Niektórzy obawiają się wręcz, że odrobinę szersza lub węższa opona zsunie się z felgi podczas jazdy, doprowadzając do wypadku. Do tego dochodzą tajemnicze oznaczenia na oponach i felgach, które na pierwszy rzut oka nie mówią nic. Sprawdź, jak dobrać oponę do felgi.

Jak dobrać oponę do felgi – instrukcja samochodu

Zastanawiasz się, jakie felgi wybrać do opony? Najprostszym sposobem na dobór rozmiaru opony jest lektura instrukcji obsługi samochodu lub książki serwisowej. Każdy producent samochodu określa, jakiej wielkości felgi i opony zmieszczą się w danym modelu. Zasada jest taka, że do mniejszych felg zakłada się opony o wyższym profilu, natomiast do większych felg – opony niskoprofilowe. Chodzi tu jednak nie tylko o względy estetyczne. To konieczny zabieg, by uzyskać ten sam obwód opony. W innym przypadku wskazania prędkościomierza i licznika przebiegu będą fałszywe.

Jaka opona do felgi – oznaczenia na feldze

Jak w łatwy sposób dobrać oponę do felgi? Przede wszystkim felga musi mieć taką samą średnicę jak opona. Chodzi oczywiście o średnicę wewnętrzną opony (części stykającej się z felgą), gdyż średnica zewnętrza zależy od wysokości profilu. Jak sprawdzić rozmiar opony? Rozmiar opony znajduje się na jej boku i wyrażony jest w calach (np. R15, R16, R17, R18 cali itd.). Jeżeli masz Skodę Octavię, zobacz nasz poradnik, jakie felgi do Skody Octavii będą najlepsze.

W doborze opony ma znaczenie także jej szerokość. Aby poznać szerokość opony, znajdź na feldze oznaczenia jej rozmiaru. Przykładowo oznaczenie 7Jx16H2 ET39 określa:

  • 7 – szerokość felgi
  • J – profil kołnierza felgi
  • 16 – średnica felgi wyrażona w calach
  • H2 – profil przekroju felgi
  • ET39 – osadzenie felgi, czyli odległość płaszczyzny montażowej od płaszczyzny symetrii felgi

Rozmiar opony do felgi – jak sprawdzić, czy pasuje?

Podczas doboru opony do felgi największą uwagę należy poświęcić profilowi kołnierza felgi i jej szerokości. W nowoczesnych samochodach osobowych jest to dość proste, gdyż większość felg ma profil J. Profil JJ stosuje się w samochodach terenowych, a w starych samochodach można także spotkać felgi z kołnierzem B, P czy K. To jednak sporadyczne przypadki.

Przeczytaj również: Jak zmienić koło samochodowe?

Jak dobrać szerokość opony do felgi? W wypadku szerokości opony dopasowanie nie musi być ścisłe. Oznacza to, że jeden rozmiar felgi ma dopuszczalną tolerancję i umożliwia zastosowanie opon o różnej szerokości. Przykładowo: opona o rozmiarze 205/55R17 pasuje zarówno do felgi o szerokości 5,5, jak i 7,5 cala, przy czym zawsze warto celować w wartość pośrednią – w tym przypadku 6,5 cala.

Aby dowiedzieć się, jaki rozmiar opony do felgi będzie najlepszy, warto skorzystać z tabeli producentów opon. Dowiesz się, jakie rozmiary felg do nich pasują. Choć w Internecie znajdziesz wiele orientacyjnych tabelek, nie uwzględniają one najczęściej profilu i średnicy opony, a to robi sporą różnicę. Dużym ułatwieniem jest kalkulator felg, który umożliwia dobranie opony lub felgi po wpisaniu posiadanych danych.

Szeroka opona niskoprofilowa – czy warto?

Wiele osób przy dobieraniu opony do felgi – w celu poprawy wyglądu auta – decyduje się na założenie szerokich opon o niskim profilu. Choć duża felga z cieniutką oponą wygląda atrakcyjnie, ma to w zasadzie więcej wad niż zalet. Szeroka opona powoduje większe zużycie paliwa, jest bardziej podatna na aquaplaning, natomiast niski profil odczuwalnie odbija się na komforcie jazdy. Co więcej może to wpływać przy okazji na szybsze zużywanie się elementów zawieszenia i układu kierowniczego. Jeżeli zależy cię na wyglądzie twojego samochodu, sprawdź, jak wyczyścić felgi aluminiowe.

Zadaniem szerokich opon jest zapewnienie odpowiedniej trakcji i przyczepności w zakrętach, co uzależnione jest od stylu jazdy i mocy silnika. Jeżeli nie bierzesz udziału w wyścigach na torze, zwiększanie szerokości opony ponad zalecenia producenta auta nie ma żadnego sensu. Wspominaliśmy już o tym, że duże i ciężkie felgi pogorszą przyspieszenie samochodu?

Autor: Szymon Sonik