Data modyfikacji:

Jak farbować włosy w domu? Poradnik krok po kroku

Regularne farbowanie włosów u fryzjera oznacza całkiem spore wydatki – w zależności od salonu, ceny wahają się od 150 zł do 400 zł. Z tego powodu wiele Polek decyduje się na wykonanie zabiegu we własnej łazience. Jak jednak robić to dobrze? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania: jak farbować włosy w domu? Jak farbować włosy z odrostami? I czym właściwie pokryć siwe kosmyki?
jak farbować włosy

Jak farbować włosy krok po kroku

Farbowanie włosów w domu nie musi być trudne – wystarczy zapoznać się z kilkoma cennymi wskazówkami, a następnie zwyczajnie poćwiczyć. Po kilku takich doświadczeniach z pewnością uznasz, że domowa koloryzacja to właściwie bułka z masłem – oczywiście poza pewnymi wyjątkami.

Kup odpowiednią farbę do włosów

Na każdym pudełku z farbą znajduje się informacja z przewidywanym efektem koloryzacji. Zapoznaj się z nią, biorąc pod uwagę, że rzeczywisty kolor włosów po koloryzacji może nieco różnić się od oczekiwanego.

Wykonaj próbę uczuleniową

Wiele kobiet pytających o to, jak farbować włosy, zaskoczonych jest faktem, że trzeba najpierw przeprowadzić próbę uczuleniową. Zrób to dla swojego zdrowia – rozprowadź nieco farby na skórze, zmyj po kilku minutach i poczekaj 48 godzin. Jeśli wszystko jest w porządku – możesz rozpocząć właściwą koloryzację.

Przygotuj niezbędne akcesoria

To, czego potrzebujesz, to:
  • miseczka (plastikowa lub ceramiczna),
  • pędzelek (warto kupić ten przeznaczony do koloryzacji – na Ceneo.pl kupisz go za kilka złotych w zestawie z innymi akcesoriami),
  • pelerynę lub stary ręcznik, którym okryjesz ramiona (albo po prostu stare ubranie – tak jest wygodniej),
  • farbę,
  • rękawiczki (polecamy rękawiczki nitrylowe, są wygodniejsze niż te dołączone do opakowania z farbą i kosztują niewiele),
  • tłusty krem.

Nanieś krem przy linii włosów

W poradnikach tłumaczących, jak farbować włosy w domu, często brakuje ten informacji. Tymczasem posmarowanie skóry przy linii włosów zapobiega powstaniu brzydkich plam na skórze.

Zacznij nakładać farbę

W tym celu dziel włosy na równe sekcje. Jeśli chcesz zmienić kolor na całej długości włosów, nakładaj farbę na całej długości pasm (zaczynając od góry).

Jeżeli jednak zastanawiasz się, jak farbować włosy z odrostami, to nie martw się – to nie jest trudne. Najpierw nałóż farbę na same odrosty. Następnie, po upłynięciu czasu podanego na ulotce (patrz na fragment: „farbowanie odrostów”), lekko zwilż włosy i rozmasuj farbę na całej ich długości.

Poczekaj jeszcze 10-15 minut i gotowe – możesz już użyć szamponu oraz odżywki. Pamiętaj, aby przed jej nałożeniem umyć włosy aż dwukrotnie.

Jak farbować siwe włosy?

Zmiana koloru włosów o dwa czy trzy tonu to prosta sprawa, ale jak farbować siwe włosy? Nie jest to szczególnie trudne – musisz tylko kupić farbę, która będzie zawierała na opakowaniu adnotację, że pokrywa siwe kosmyki.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie odcienie farb sprawdzą się w tym przypadku równie dobrze. Jednak na pewno uzyskasz pożądany efekt, jeśli sięgniesz po odcienie brązowe i blond.

Jak farbować włosy na blond?

Jeśli twoje włosy są ciemne, a tobie marzy się platyna, to niestety farbowanie włosów w domu jest kiepskim pomysłem – zbyt duże jest ryzyko uzyskania np. odcienia zielonego albo pomarańczowego. Dlatego w przypadku pragnienia przeprowadzenia radykalnych zmian, zawsze warto udać się do specjalisty.

Przeczytaj koniecznie: 10 najlepszych kosmetyków dla włosów blond

Jak często można farbować włosy?

Wiesz już, jak samemu farbować włosy. Ale kiedy taką koloryzację można powtórzyć? Specjaliści zalecają, aby następny zabieg przeprowadzić po około 3-4 tygodniach. Zwiększenie częstotliwości może doprowadzić do zniszczenia włosów, z kolei rzadsze farbowanie – do uzyskania nierównomiernych odcieni na kosmykach.

Przeczytaj także:

Autorka: Karolina Wojtaś