Data publikacji:

Jak i czym golić miejsca intymne?

Golenie miejsc intymnych początkowo jest dość trudne, a wraz z upływem czasu wchodzi w rutynę i przeprowadzamy ten zabieg zaledwie w kilka minut. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, czy warto się golić, a jeżeli tak, to w jaki sposób i czym najlepiej to robić. Omówimy różne metody golenia i depilacji, a także przytoczymy najlepsze sposoby na pozbycie się podrażnień. Na koniec polecimy kilka ciekawych kosmetyków, które mogą przydać się podczas golenia. Dowiedz się, jak golić miejsca intymne.
jak golić miejsca intymne

Czy golić miejsca intymne?

Zanim przejdziemy do tego, jak i czym golić miejsca intymne, warto się zastanowić nad tym, czy w ogóle je golić. Najczęściej jest to po prostu kwestia preferencji oraz indywidualnego wyczucia estetyki i komfortu.
Większość osób uważa, że dzięki goleniu łatwiej jest utrzymać higienę, natomiast przeciwnicy golenia twierdzą, że włosy są pewnego rodzaju barierą ochronną dla drobnoustrojów w miejscach intymnych. Rzeczywiście, być może kiedyś tak było, jednak obecnie nosimy bieliznę i mamy o wiele większe możliwości w zakresie higieny oraz pielęgnacji ciała, niż mieli nasi przodkowie.
Aktualnie większość osób się goli, jednak jeżeli nie masz ochoty tego robić lub lepiej czujesz się z włoskami w miejscach intymnych, nie rób tego wbrew sobie. Każdy powinien sam o tym decydować i nie warto sugerować się opinią innych.
Golenie jest konieczne jedynie podczas zabiegów chirurgicznych i przykładowo tatuowania. Zaleca się również ogolenie przed porodem. W przypadku czynności ginekologicznych, dermatologicznych, proktologicznych i urologicznych włosy lub ich brak nie wpływają w żaden sposób na przebieg zdecydowanej większości badań.

Usuwanie owłosienia w historii

Tak naprawdę to, czy większość społeczeństwa goli miejsca intymne, najczęściej jest podyktowane indywidualną decyzją lub modą. W starożytnym Egipcie, a także w Grecji i Rzymie golono miejsca intymne, ponieważ gładkie ciało kojarzone było z wysokim statusem społecznym i czystością. W średniowieczu całkowicie zapomniano o jakichkolwiek metodach usuwania owłosienia intymnego.
Na europejskich dworach uznawano to za bezwstydne i grzeszne. Później w XVII wieku moda na golenie częściowo powróciła, by w kolejnych latach znów zaginąć. Jeszcze pod koniec ubiegłego wieku w Polsce to właśnie golenie było traktowane jako nowatorstwo. Nie łączono go wówczas w żaden sposób z pielęgnacją, dbaniem o siebie czy higieną.

Jak golić miejsca intymne?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak golić miejsca intymne, żeby były gładkie. Lepsza będzie golarka damska czy depilator? W najbardziej podstawowej wersji nie ma nic prostszego – wystarczy zaopatrzyć się w dobrą piankę do golenia oraz ostrą maszynkę, a następnie przesuwać ją po owłosionej skórze i opłukać co kilka centymetrów. Zawsze zwracajmy uwagę na to, w którą stronę rosną włosy – golenie pod włos pozwoli uzyskać idealną gładkość.
Niestety ta standardowa metoda golenia niektórym przysparza sporo problemów, np. czasami pojawiają się podrażnienia. Jak golić miejsca intymne, aby nie było podrażnień?
Przede wszystkim warto wypróbować inne kosmetyki oraz maszynkę – być może to w nich leży problem. Alternatywnie można wykorzystać inne narzędzia do golenia lub spróbować zmienić technikę, czyli zacząć golić się z włosem, a nie pod włos.
Nie osiągniemy w ten sposób idealnej gładkości, ale być może uda się wyeliminować podrażnienia. Jeżeli jednak taki jest urok naszej skóry, a zapobieganie podrażnieniom nie jest możliwe, konieczne będzie zaopatrzenie się w dobre kosmetyki łagodzące, zawierające np. panthenol.

Jak golić miejsca intymne damskie lub męskie, by uniknąć podrażnień?

Wśród innych sposobów, które być może pomogą radzić sobie z podrażnieniami, można wymienić golenie się zawsze po ciepłej kąpieli. Woda i wyższa temperatura zmiękczają włosy, skórę i rozszerzają pory.
Po goleniu miejsca intymne warto spłukać chłodniejszą wodą. Czasem dobrym pomysłem jest również wykonanie peelingu w miejscach, które są najbardziej oddalone od narządów płciowych – zapobiegnie to wrastaniu włosków, jeżeli mamy z tym problem. Pamiętaj o tym, by dezynfekować maszynkę po każdym użyciu.
Warto wypróbować najróżniejsze narzędzia do golenia – od najprostszych maszynek, przez te bardziej gadżeciarskie czy wielorazowe z wymiennymi ostrzami. Co ciekawe, u dość sporej liczby osób za podrażnienia po goleniu odpowiadają nawilżające paski w maszynkach. Jeżeli zastanawiasz się, skąd się biorą podrażnienia, spróbuj usunąć pasek i ogolić się jeszcze raz.

Czym golić miejsca intymne męskie i damskie?

Czym golić miejsca intymne? Właściwie to wszystko zależy od preferencji. Do wyboru mamy wspomniane już w poprzednim akapicie różne rodzaje maszynek tradycyjnych, a także:
 • golarki – taśmowe lub głowicowe, które usuwają włoski, przycinając je do wysokości powierzchni skóry. Najczęściej są bezprzewodowe, wygodne i bezbolesne w stosowaniu. Nie zapewniają idealnej gładkości, ale dla dużej ilości osób są zadowalającą opcją, która chroni przed podrażnieniami;
 • depilatory – które wyrywają włoski. To szybka i skuteczna metoda, zapewniająca idealną gładkość na długo, jednak jest dość bolesna. Większość użytkowniczek depilatorów twierdzi, że skóra przyzwyczaja się po kilku takich sesjach. Jaki depilator wybrać? W sklepach coraz częściej można spotkać też depilatory laserowe i IPL do stosowania w domu. Jak depilować miejsca intymne tą metodą? Wystarczy przejechać głowicą urządzenia po skórze;
 • woski – to kolejna bolesna, ale skuteczna metoda, polegająca na wyrywaniu włosków. Wosk nakładamy przy pomocy szpatułki lub stosujemy gotowe już plastry z woskiem. Po ich rozgrzaniu należy przyłożyć je do skóry, zaczekać aż wosk złapie włoski i zerwać zdecydowanym ruchem. Aktualnie na rynku można znaleźć również urządzenia do elektrycznej depilacji ciepłym woskiem;
 • kremy do depilacji – to całkowicie bezbolesna metoda, idealna dla osób, które zastanawiają się, jak golić miejsca intymne, żeby nie swędziało i nie mogą zaprzyjaźnić się z maszynkami ani żadną inną metodą golenia. Krem należy nałożyć na skórę i odczekać kilka minut, by mógł rozpuścić i osłabić włoski. Następnie usuwamy je przy pomocy specjalnej szpatułki i spłukujemy resztki produktu.
 • Jakich kosmetyków używać do golenia?

  Wśród najbardziej popularnych kosmetyków do golenia zdecydowanie można wymienić pianki oraz żele, z których po rozsmarowaniu na skórze również otrzymujemy puszystą piankę. Na rynku jest jednak o wiele większy wybór produktów, niż nam się wydaje, bowiem nie każdy przepada za pojemnikami pod ciśnieniem czy brakiem kontroli nad tym, kiedy produkt się skończy. Co więcej, niektórzy chętnie eksperymentują i poszukują tych produktów, które mogą sprawdzić się lepiej w przypadku ich skóry.
  Ogromna liczba osób, która chce żyć w zgodzie z ideą less waste, decyduje się na golenie przy pomocy specjalnych mydełek do golenia – w formie kostki lub płynu w opakowaniu z pompką. Mydełka dostępne są też w praktycznych tubkach, a konsystencją przypominają maski do włosów. Po goleniu natomiast warto stosować olejki łagodzące, żele, płyny, toniki lub kremy i balsamy – wybór preparatów jest tak duży, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Rosnącą popularnością cieszą się aktualnie olejki do pielęgnacji intymnej.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Karolina Grad
  Karolina Grad

  Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!