Data modyfikacji:

Jak konturować twarz? Jak konturować twarz? Polecane kosmetyki do konturowania twarzy

Konturowanie twarzy pozwala wydobyć na pierwszy plan jej największe atuty, a także ukryć drobne niedoskonałości. Co ważne, nie trzeba być profesjonalistką, by nauczyć się tej techniki. Wystarczą ćwiczenia oraz odpowiednie kosmetyki do konturowania twarzy. Dowiedz się, jak konturować twarz krok po kroku przy własnej toaletce.

jak konturować twarz

Czemu warto konturować twarz?

Konturowanie twarzy to makijażowa technika polegająca na wykorzystywaniu właściwości światła oraz cienia. Zgodnie z zasadami optyki przyciemnianie danych partii twarzy wizualnie je wyszczupli, z kolei rozjaśnianie – uwypukli.

Makijaż konturujący może optycznie wyrzeźbić kości policzkowe na pucołowatej buzi, optycznie zwęzić szeroki nos oraz nadać miękki kontur kwadratowej twarzy. Można powiedzieć, że contouring działa jak ekspresowa i nieinwazyjna operacja plastyczna.

Poprawne konturowanie twarzy jest jednak sztuką, która wymaga treningu. Podczas pierwszych prób bardzo łatwo o błędy w postaci plam lub przerysowanego efektu. Jednak uzbrojona w odrobinę cierpliwości, dobre kosmetyki i pędzle do konturowania twarzy, w końcu wykonasz makijaż rodem z salonu wizażu.

Jak konturować twarz, by wyglądała naturalnie?

Swojego czasu z perfekcyjnego contouringu znane były siostry Kardashian, które w mediach społecznościowych lansowały makijaż bardzo mocno podkreślający kości policzkowe oraz wyszczuplający nos. Choć tego typu make-up dobrze prezentuje się na zdjęciach, musisz mieć świadomość, że w „realu” wygląda... bardzo karykaturalnie. Dobre konturowanie powinno być niewidoczne na pierwszy rzut oka. Zauważalny powinien być natomiast jego rezultat.

Zanim przejdziesz do wykonywania pierwszego konturowania, zapamiętaj – postaw na umiar. Ten makijaż ma subtelnie podkreślić zalety twojej twarzy, a jej słabe strony sprytnie zamaskować. Podpowiadamy, jak konturować twarz.

Niezbędne kosmetyki do konturowania twarzy

Przejdźmy do konkretów. Do wykonania konturowania twarzy potrzebujesz tak naprawdę dwóch produktów: bronzera oraz rozświetlacza. Opcjonalnie możesz zastosować również róż do policzków.

Bronzer do konturowania

Jaki będzie najlepszy bronzer. Powinien być dopasowany do odcienia twojej skóry. Jeśli jest ciepły, wybierz produkt z lekką domieszką pomarańczowych tonów. Cery o chłodnej tonacji wyglądają dobrze w bronzerach popielatych. Odcień rozświetlacza również ma znaczenie: bladolice kobiety o jasnej karnacji dobrze wyglądają w odcieniu szampańskim, z kolei skóra w ciepłym odcieniu – w złocistych rozświetlaczach.

Paletka do konturowania

To najczęstszy wybór. W jednym produkcie znajdziesz bronzer oraz rozświetlacz, dopasowane do siebie pod względem temperatury odcieni. Kosmetyki w paletkach mogą być zarówno pudrowe, jak i kremowe.

Kremowy sztyft do konturowania

Pozwala na wykonanie bardzo precyzyjnych linii, jednak wymaga odrobiny wprawy i wiedzy, jak konturować twarz. Używany przez osobę niedoświadczoną, może pozostawić na cerze plamy. Nieco wygodniejsza w stosowaniu jest niewielka kredka do konturowania.

Jakie pędzle do konturowania kupić?

Prócz odpowiednich kosmetyków do wykonania konturowania twarzy będziesz potrzebować właściwych narzędzi. Jakie będą dobre pędzle do makijażu?Przydadzą ci się:

  • pędzel do bronzera – na dłuższej, wygodnej rączce, lekko puchaty,
  • skośnie ścięty pędzel do rozświetlacza lub tzw. miotełka.

Jeśli wykonujesz konturowanie twarzy na mokro, a więc z użyciem kremowych produktów, możesz rozcierać je pędzlami lub miękką gąbeczką.

Jak konturować twarz krok po kroku?

Podczas konturowania twarzy należy dążyć do „idealnego” kształtu, za jaki przyjmuje się owal. Jeśli twoja twarz jest owalna, nie czeka cię sporo pracy, a jedynie delikatne podkreślenie urody. Twarze kwadratowe oraz trójkątne powinny być konturowane tak, aby za pomocą bronzera ukrywać „kanciaste” kształty.

  1. Po umyciu i nawilżeniu skóry twarzy, zaaplikuj na nią bazę oraz swój ulubiony podkład. Twarz omieć pudrem transparentnym. Wskazówka: makijaż oczu warto wykonać przed konturowaniem twarzy – odwrotna kolejność może powodować ścieranie bronzera i rozświetlacza.
  2. Konturowanie twarzy zacznij od aplikacji bronzera. Pierwszym celem jest zaakcentowanie kości policzkowych. Zlokalizuj je (np. robiąc „dzióbek”), a następnie delikatnie podkreśl  bronzerem. Linia powinna przebiegać tuż pod kością policzkową, od ucha ku ustom. Ruchy pędzla powinny być lekkie i miękkie – nie przyciskaj go zbyt mocno.
  3. W konturowaniu kwadratowej twarzy nie zapomnij o omieceniu bronzerem linii szczęki. Dzięki temu będzie wydawała się znacznie węższa. Panie o trójkątnej twarzy powinny nałożyć odrobinę bronzera na podbródek.
  4. Aby nos wydawał się węższy, nanieś nieco bronzera na jego skrzydełka.
  5. Wysokie lub szerokie czoło warto konturować tuż przy linii włosów.
  6. Gdzie nakładać rozświetlacz? To proste – na wszystkie partie twarzy, które warto uwydatnić. Nanieś go na szczyt kości policzkowych oraz grzbiet nosa (wtedy wyda się szczuplejszy). Odrobinę produktu możesz zaaplikować również na łuk kupidyna, co optycznie powiększy usta.

Konturując twarz, pamiętaj:

  • Nabieraj na pędzle niewielkie ilości kosmetyków, aby uniknąć plam i zbyt mocnego efektu.
  • Wykonuj lekkie i miękkie ruchy pędzlem; nie przyciskaj go mocno do skóry.

Konturowanie twarzy – zrób to sama!

Idealne konturowanie twarzy to ukrywanie jej mankamentów oraz podkreślanie najmocniejszych atutów. Pamiętaj, że trening czyni mistrza – im więcej razy wykonasz konturowanie w domu, tym do lepszej wprawy dojdziesz. To wcale nie tak trudne, jak się wydaje!

Autorka: Joanna Stanuch