Data modyfikacji:

Koszenie trawy - wszystko co musisz wiedzieć, aby umiejętnie zadbać o murawę

Marzy ci się, aby twoją działkę porastał piękny zielony dywan? Jeśli trawnik ma prezentować się świetnie, musisz o niego zadbać, a jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest koszenie trawy. Jeśli dopiero zakładasz swój ogród i stawiasz pierwsze kroki w ogrodnictwie, oto najważniejsze zasady prawidłowego koszenia trawy.
Dlaczego koszenie trawy jest tak ważne? Regularne przycinanie murawy sprawia, że lepiej się ona ukorzenia, a rozwój chwastów jest zahamowany. Ponadto jeśli szukasz sposobu, jak dbać o trawnik i po prostu chcesz, żeby prezentował się on świetnie, nie masz wyboru – musisz złapać za kosiarkę.

Kosiarka elektryczna czy spalinowa?

Zastanawiasz się, jaka kosiarka jest najlepsza? Jeśli stoisz w obliczu wyboru między kosiarką spalinową, a elektryczną, musisz poznać wady i zalety obu tych rozwiązań.

Zalety i wady kosiarek spalinowych

Kosiarka spalinowa łatwiej radzi sobie w trudnym terenie i zapewnia swobodę koszenia trawy – ruchów nie krępuje tu przewód zasilania, jak w przypadku elektrycznych odpowiedników. Niestety jest też znacznie głośniejsza i cięższa oraz emituje spaliny. 

Zalety i wady kosiarek elektrycznych

Z kolei wśród kosiarek elektrycznych znajdziesz urządzenia zasilane akumulatorowo lub sieciowo. W pierwszym przypadku kłopot może sprawiać regularne ładowanie akumulatorów. W drugim, przewód zasilający ogranicza swobodę podczas koszenia trawy. Kosiarki tego typu są lżejsze i tańsze, a ich konserwacja mniej kłopotliwa, niż w przypadku sprzętu zasilanego silnikiem spalinowym.

Podsumowanie

Które rozwiązanie wybrać, jeśli zastanawiasz się, jak dbać o trawnik w umiejętny sposób? Szacuje się, że kosiarki elektryczne sprawdzają się dobrze na niewielkich działkach. W przypadku większych posesji i koszenia trawy na dużym terenie, lepszą opcją jest sprzęt spalinowy.

Jak kosić trawę?

Musisz regularnie kosić trawę. Szacuje się, że koszenie powinno się odbywać co 5-7 dni. Jeśli będziesz dłużej zwlekać z koszeniem i trawa urośnie ponad miarę, znacznie utrudnisz sobie cały zabieg pielęgnacyjny. Dłuższe źdźbła uginają się pod swoim własnym ciężarem i w rezultacie kosiarka przycina je nierówno. To sprawia, że murawa prezentuje się znacznie gorzej. Zbyt długa trawa wpłynie też niekorzystnie na krzewienie i ograniczy dopływ wody do korzeni.

Kiedy pierwsze i ostatnie koszenie trawy w sezonie?

Przygotowaliśmy też odpowiedź na to niezwykle często zadawane pytanie.

Kiedy pierwsze koszenie

Jeśli masz dopiero co założony trawnik, skoś go po raz pierwszy, dopiero gdy trawa urośnie na wysokość 8-10 cm. Kolejne koszenie może być już przeprowadzone na wysokość 3,5 cm. A jeżeli chodzi o kolejny sezon, to pierwsze wiosenne koszenie trawnika przeprowadza się zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia. Termin jest jednak uzależniony od pogody. pierwsze koszenie trawy po zimie należy poprzedzić zabiegiem aeracji i wertykulacji, zanim jeszcze trawa zacznie wzrastać. Gdy źdźbła urosną na 6-8 cm, możesz łapać za kosiarkę.

Kiedy ostatnie koszenie

Na zakończenie sezonu należy skosić trawę, zanim jeszcze spadnie śnieg – zbyt długa murawa pod warstwami śniegu może zgnić. Nie przycinaj jednak trawy zbyt krótko – standardowa długości 3-4 cm może okazać się zbyt mała. Lepiej, aby trawnik był nieco dłuższy, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko przemarznięcia korzeni. Kiedy ostatnie koszenie trawy w sezonie? Szacuje się, że powinno ono wypaść mniej więcej na początku listopada i powinno być połączone z dokładnym usuwaniem z murawy opadłych liści i resztek obumarłych roślin. Ale tak jak w przypadku pierwszego wiosennego koszenia, podobnie w przypadku ostatniego jesiennego – wszystko zależy od pogody. Jeśli jest ciepło, można z koszeniem trochę poczekać.

O jakiej porze dnia najlepiej kosić trawę?

Najodpowiedniejszą porą są godziny wieczorne – po całym dniu trawa powinna być sucha, w przeciwieństwie do poranka, kiedy na źdźbłach osiada rosa, a wilgoć na trawie dodatkowo utrudnia pracę. Zdecydowanie unikaj koszenia trawy w godzinach, kiedy temperatury są najwyższe, a intensywne promienie słoneczne padają bezpośrednio na murawę – w takim przypadku skoszona trawa mogłaby zostać poparzona przez słońce.

Do jakiej długości należy kosić trawę?

W przypadku trawników rekreacyjnych, a do takich właśnie zaliczają się murawy w przydomowych ogrodach, źdźbła należy ciąć do wysokości około 3-4 cm.

Jeśli chcesz, aby rezultat twojej pracy był naprawdę zadowalający, zwróć jeszcze uwagę na kosiarkę, a dokładniej na jej ostrza. Zaleca się, aby przed każdym sezonem noże zostały naostrzone. Dzięki temu kosiarka zetnie trawę równomiernie i nie będzie jej niszczyć. Poza samą kosiarką warto włączyć do zestawu również podkaszarkę lub przynajmniej ręczne nożyce do trawy. Za pomocą tych narzędzi ogrodniczych przytniesz trawę w miejscach trudno dostępnych np. pod krzewami czy drzewami ozdobnymi, wzdłuż ścieżek, krawężników czy przy płocie. 

Trawa skoszona i co dalej?

Grabienie

Po skoszeniu trawy najpierw chwyć za grabię. Kolejny etap pielęgnacji to dokładne grabienie murawy, aby pozbyć się ściętych źdźbeł, które nie trafiły do kosza kosiarki. W ten sposób sprawisz, że na murawie nie będzie powstawać nieestetyczna warstwa filcu, która nie tylko kiepsko wygląda, ale też niekorzystnie wpływa na rozwój trawy.

Nawóz

Teraz zastanówmy się, co zrobić ze skoszoną trawą, która zgromadziła się w zasobniku kosiarki? Możesz wykorzystać ją jako materiał na kompost. Dodaj trawę do innych odpadków zgromadzonych w kompostowniku. Pamiętaj, aby robić to stopniowo w międzyczasie mieszając cały materiał, co pozwoli na równomierne rozłożenie wszystkich składników. W efekcie uzyskasz cenny nawóz, którym zasilisz podłoże na rabatach.

Ściółka

Skoszona trawa może tez posłużyć jako ściółka do rabat kwiatowych. W takim przypadku trawę należy wysuszyć i rozłożyć równomierną warstwą między roślinami. Po pewnym czasie nastąpi jej samoczynny rozkład.

Trawa do śmietnika

Innym rozwiązaniem jest wyrzucenie trawy do śmietnika. Pamiętaj, że powinna wylądować w brązowym worku na tzw. odpady zielone. Jeśli nie masz kompostownika to do tego worka możesz wrzucić też zebrane z trawnika liście czy obumarłe części roślin.