Data publikacji:

Jak łowić ryby? Wyposażenie wędkarza i przepisy prawne

Wędkarstwo to wbrew pozorom nie tylko siedzenie na brzegu w ciszy, w oczekiwaniu na branie. Łowienie ryb może być także sportem dynamicznym, który dostarcza wielu wrażeń. Wszystko zależy od tego, jakie ryby chcesz złowić. Sprawdź, jak otrzymać kartę wędkarza, jak łowić ryby i jaką wędkę warto kupić.

łowienie ryb

Jak łowić ryby na spławik?

Wędkarstwo spławikowe to najbardziej uniwersalna, ale także najbardziej popularna technika połowu. Jest na tyle łatwa i tania, że warto od niej zacząć, jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z wędkarstwem.

Spławik, czyli sygnalizator brań, jest wykonany z drewna lub tworzywa sztucznego. Przyjmuje rozmaite kształty – od kropel, gruszek po kształty podłużne i okrągłe. Mierzy od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Pełni dwie ważne funkcje.

Po pierwsze, umożliwia podanie przynęty w łowisku na na wybranej głębokości, a po drugie, to dzięki niemu widać, kiedy ryba bierze. O podchwyceniu przynęty świadczy ruch spławika na powierzchni wody.

Jak przygotować zanętę?

Zanęta to aromatyczny pokarm rzucany do łowiska w celu przywabienia ryb. W sklepach zoologicznych i wędkarskich dostępne są gotowe mieszanki do przygotowania. Możesz dostać zanęty uniwersalne, ale także te, które mają zachęcić konkretny gatunek ryb do podpłynięcia do łowiska, np. zanęta dla karasia jest bogata w węglowodany, zawiera dużo ziaren, które ten gatunek ryb szczególnie lubi.

Mieszanka zawiera dużo komponentów, które chłoną wodę. Po dodaniu wody należy odczekać około 10-15 i dopiero wtedy ocenić konsystencję. Zanęta nie powinna być zbyt mokra, ponieważ wówczas nie będzie się odpowiednio formować.

Jak łowić ryby na zanętę? Zanętę możesz rzucić z brzegu do łowiska lub wykorzystać łódkę zanętową, dzięki której możesz precyzyjnie umieścić zanętę w wybranym miejscu. Łódki są zdalnie sterowane, mają zaczep zwalniający przegrodę, więc możesz ją z łatwością obsługiwać z brzegu.

Jak łowić ryby na grunt?

W pierwszej kolejności należy poznać głębokość wody oraz specyfikę elementów na dnie, których naturalnie trzymają się ryby (stoki, dołki i półki). Łowisko należy wygruntować, czyli zmierzyć głębokość wody w wielu punktach, i ocenić twardość dna. W tym celu warto założyć hak gruntomierz.

Grunt, czyli odległość od haczyka do antenki spławika, a więc tafli wody, powinien być dzięki temu dobrze określony. Jak łowić ryby na grunt? Jeśli chcesz łowić ryby żerujące na dnie, grunt powinien wynosić dokładnie tyle, ile wynosi głębokość łowiska. Jeśli chcesz łowić leszcze, ustaw grunt o 5-10 cm większy niż głębokość łowiska, by przypon z przynętą mógł położyć się na dnie. Niektóre gatunki ryb, w tym właśnie leszcze czy liny, wolą nieruchomą przynętę leżącą na dnie zbiornika.

Jak łowić ryby – rodzaje wędek

Podstawowym wyposażeniem wędkarza jest wędka. Jaki rodzaj wędki wybrać?

Wędki teleskopowe

Rozkłada się je bardzo szybko, wysuwając coraz cieńsze elementy, które są schowane jeden w drugi. Tak samo szybko się je składa. Wędki teleskopowe zajmują mało miejsca po złożeniu, nawet te najdłuższe.

Wędki segmentowe

Składa się je z dwóch, trzech lub czterech części. Zajmują nieco więcej miejsca niż wędziska teleskopowe, ale wciąż są kompaktowe, w przeciwieństwie do wędek jednoczęściowych.

Wędki jednoczęściowe

Dwumetrowe wędzisko (lub dłuższe) nie powinno sprawiać problemów, jeśli dojeżdżasz nad łowisko samochodem. Dojazd transportem publicznym z wędką, której nie da się złożyć, może być problematyczny. Wędzisko jednoczęściowe jest zazwyczaj bardziej wytrzymałe od tych teleskopowych lub segmentowych, których słabym punktem są łączenia poszczególnych elementów. Sprawdzą się np. podczas połowów z kutra na wodach morskich.

Wędki spinningowe – jaki sprzęt wybrać?

Wędkarstwo spinningowe do niedawna było kojarzone z łowieniem ryb drapieżnych, takich jak okonie czy szczupaki. Obecnie, dzięki rozwojowi technologii, wędka spinningowa sprawdza się także w łowieniu leszczy, karpi czy płoci, czyli tzw. ryb „niedrapieżnych”.

Jak łowić ryby metodą spinningową? Metoda spinningowa polega na zarzucaniu sztucznej przynęty i ściąganie jej w taki sposób, aby zachęcić rybę do brania. Kluczem do sukcesu jest odpowiednio dobrana wędka – powinna zapewniać komfort i swobodę ruchów podczas zmieniania pozycji wędkarza.

Jak łowić ryby na wędki karpiowe?

Tzw. karpiówki wykonane są najczęściej z włókna węglowego. Charakteryzują się specyficznym układem przelotek i dzielonym uchwytem, który ułatwia pracę z wędką podczas zarzucania. Można je spotkać najczęściej w trzech długościach:

  • 10’ (3 m) – sprawdzają się do wędkowania z łodzi
  • 12’ (3,6 m) – uniwersalne
  • 13’ (3,9 m) – przeznaczone do długich rzutów z brzegu

Wędki karpiowe mają także różną elastyczność, czyli krzywą ugięcia, informującą o maksymalnym obciążeniu, które można użyć, aby ugięcie szczytówki wędziska utworzyło kąt prosty z dolnikiem wędki. Wędziska karpiowe charakteryzują się krzywą ugięcia od 2,5 do 3,5 lb.

  • 2,5 lb – przeznaczone do łowienia na krótkich dystansach (do 70 metrów)
  • 2,5-3 lb – przeznaczone do łowienia na dłuższych dystansach (do 100 metrów)
  • 3-3,5 lb - przeznaczone do łowienia na dalekich dystansach (powyżej 100 metrów)

Najbardziej popularne wędki karpiowe to te o długości 12’ (3,6 m) i o krzywej ugięcia 3,0 Ib. Są dość ciężkie, dlatego jeśli chcesz się zrelaksować i odpocząć, weź ze sobą solidną podpórkę. Znani producenci karpiówek to np. Caperlan, Mikado, Dragon, Jaxon, Robinson oraz Konger.

Wędki morskie – jakie wybrać?

Wędki do łowienia na plaży są dość długie (3,9-4,5 m). Taka długość sprzyja dalekim wyrzutom, co jest bardzo pożądaną cechą wędziska surfowego. Jak łowić ryby z kutra? Będziesz potrzebował o wiele krótszej wędki (2,0-3,0 m). Dłuższe są niepraktyczne, mogą też stwarzać niebezpieczeństwo dla innych uczestników wyprawy wędkarskiej na kutrze.

Łowienie w Bałtyku

Jak łowić ryby w Bałtyku? Jeśli zamierzasz łowić ryby na plaży kilka razy w ciągu roku (podczas urlopu nad polskim morzem), nie musisz kupować wędki morskiej. Wędzisko spinningowe lub wędka na grunt powinny sobie poradzić z falami.

Jak łowić ryby – przepisy prawne

Łowić może każdy, kto posiada kartę wędkarza. Osoby zwolnione z obowiązku jej posiadania to cudzoziemcy, którzy czasowo przebywają w Polsce, oraz osoby poniżej 14. roku życia. Niepełnoletni mają obowiązek łowić pod okiem osoby dorosłej, która posiada kartę.

Karta wędkarska – wszystko, co trzeba wiedzieć

Aby stać się właścicielem karty wędkarskiej, należy zgłosić wniosek o jej wydanie w starostwie powiatowym. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o zdaniu egzaminu ze znajomości ochrony i połowu ryb, dwa zdjęcia oraz dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty.

Egzamin wędkarski

Termin egzaminu ustalany jest indywidualnie w siedzibach Koła Polskiego Związku Wędkarskiego. Zagadnienia, które musisz przyswoić, dotyczą gatunków ryb, ich fizjologii, postępowania ze złowionymi rybami, ochrony środowiska, regulaminu amatorskiego łowienia ryb, sprzętu wędkarskiego oraz przepisów prawa. Szczegóły możesz znaleźć w Ustawie o rybactwie śródlądowym. Pytania wraz z odpowiedziami znajdziesz także na stronie internetowej Polskiego Związku Wędkarskiego. Opłata za egzamin wynosi około 30 zł.

Mam kartę wędkarską – czy już mogę łowić?

Niestety nie. Sama karta nie wystarczy. Konieczne jest uiszczenie składki rocznej za zagospodarowanie i ochronę wód oraz okresowej składki za wędkowanie.

Abonament

Żeby móc łowić zgodnie z przepisami, należy wykupić abonament. Możesz go kupić na cały rok lub jedynie na okres kilku miesięcy. Dostępne są abonamenty na jeden zbiornik, kilka lub na wszystkie zbiorniki na terenie danego powiatu. Szczegóły dotyczące wariantów abonamentów i cennika sprawdź w najbliższym Kole Wędkarskim.

Dziki połów – jakie są konsekwencje?

Wędkarstwo to popularne hobby, ale nie można zostać wędkarzem z dnia na dzień. Konieczne jest zdanie egzaminu, uzyskanie karty wędkarskiej i uiszczenie wszystkich opłat, by móc legalnie łowić. Dziki połów, czyli połów bez karty lub bez opłaconych składek, może zakończyć się mandatem od 200 do 500 zł.