Data modyfikacji:

Jak myć zęby psu?

Regularne mycie psu zębów zmniejsza odkładanie się kamienia nazębnego i redukuje prawdopodobieństwo chorób przyzębia. Co ważne, pozytywnie wpływa też na oddech czworonoga. Zastanawiasz się, jak myć zęby psu? Sprawdź, jak przyzwyczaić czworonoga do mycia zębów krok po kroku. Dowiedz się, jakich błędów nie popełniać.

zęby psa

Jak przyzwyczaić psa do mycia zębów?

Twojemu psu śmierdzi z pyska? Może to być oznaką, że trzeba zadbać o jego higienę jamy ustnej. Jak przyzwyczaić psa do mycia zębów?

Zacznij jak najwcześniej, najlepiej od pierwszego dnia pobytu szczeniaka w nowym domu. Jeśli zaczniesz wcześniej, o wiele prościej ci będzie wprowadzić rytuał mycia zębów do codziennej rutyny. Oczywiście, możesz zacząć też myć zęby psom dorosłym, ale te mogą nieco bardziej opornie zaakceptować tę nową rutynę.

Zacznij od przyzwyczajania pupila do dotyku w obrębie pyska. Większość psów pozwala na to bez większych problemów, ale zdarzają się też takie czworonogi, które tego dotyku nie akceptują. Wzmacniaj pozytywne zachowania za pomocą ulubionych przysmaków zwierzęcia.

Dotykaj psich fafli i z czasem zacznij podnosić górne wargi psa w taki sposób, aby uwidocznić górne zęby. Jeśli twój czworonóg zaakceptował dotychczasowe czynności, możesz przejść dalej, do zapoznania go ze szczoteczką do zębów dla psa.

Daj mu powąchać szczoteczkę w pierwszej kolejności. Trzymaj ją w ręku, gdy się bawicie i gdy nagradzasz go za posłuszeństwo i postępy w nauce komend. Chodzi o to, że szczoteczka ma się mu kojarzyć pozytywnie. Zrób to samo z pastą do zębów dla psów.

Pozwól psu powąchać szczoteczkę. Nie reaguj, jeśli ten będzie chciał ją delikatnie podgryźć. Nie pozwól mu jednak na to, gdy ten zacznie traktować ją jak zabawkę do żucia.

Twój pupil jest już oswojony z dotykaniem pyska, uwidacznianiem zębów oraz zapachem szczoteczki i pasty do zębów? Czas przystąpić do etapu właściwego, czyli przyzwyczajania psa do samego mycia zębów.

Nałóż niewielką ilość pasty do zębów dla psa na szczoteczkę do zębów dla psa i czyść zęby kolistymi ruchami. Nie przejmuj się, jeśli na początku nie uda ci się wyczyścić wszystkich zębów. Początki mogą być bardzo trudne, dlatego nie chodzi tutaj o samo umycie zębów, a o przyzwyczajenie pupila do tej czynności.

Staraj się myć zęby psu codziennie, najlepiej o stałej porze dnia. Z czasem, gdy pies zaakceptuje tę czynność, możesz bardziej skupić się na samej technice. Myj także przedtrzonowce i trzonowce, które znajdują się głębiej, wewnątrz jamy ustnej.

Nigdy, przenigdy nie zapomnij o nagrodzeniu czworonoga, jeśli ten zachował spokój i dzielnie zniósł szczotkowanie zębów. To bardzo ważny element przyzwyczajania psa do mycia zębów.

Czym myć psu zęby? Polecane akcesoria:

  • szczoteczka z długim trzonem,
  • szczoteczka nakładka na palec,
  • szczoteczka z dwoma główkami,
  • palec owinięty czystą gazą.

Pamiętaj! Używaj tylko i wyłącznie produktów przeznaczonych dla psów. Chodzi tutaj zarówno o szczoteczkę do mycia zębów, jak i pastę do zębów. Musisz wiedzieć, że pasta do zębów przeznaczona dla ludzi może być dla psa toksyczna. Wszystko za sprawą ksylitolu, który jest powszechnym zamiennikiem cukru dla ludzi. Niestety, dla psów jest toksyczny.

Jak dbać o higienę jamy ustnej psa?

Myj psu zęby

Regularność to podstawa. Myj psu zęby codziennie, najlepiej o tej samej porze dnia.

Stosuj dentystyczne przysmaki dla psów

Takie smakołyki zapobiegają chorobom przyzębia i redukują płytkę nazębną.

Żel do higieny jamy ustnej dla psa

Zaaplikuj niewielką ilość żelu do kieszonek policzkowych. Stosuj go według zaleceń producenta.

Płyn do higieny jamy ustnej dla psa (do wody)

Możesz też dodać specjalny płyn do miski z wodą dla psa. Płyn odświeża oddech czworonoga, ale też zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej na powierzchni zębów.

Autor: Natalia Ciszewska