Data publikacji:

Jak napisać i wydać swoją książkę?

Marzysz o byciu pisarzem, ale nie wiesz, od czego zacząć drogę do realizacji tego celu? Podpowiadamy, jak napisać i wydać swoją książkę. Zobacz nasz miniporadnik dla przyszłych autorów.
jak napisac ksiazke
Wiele osób po cichu marzy o napisaniu swojej książki, ale cały czas to odkłada ze względu na brak wiedzy, jak się do tego zabrać, lub przez obawę, że to się nie uda. Tak naprawdę o tym, czy twoje dzieło spodoba się czytelnikom, nie przekonasz się, dopóki nie spróbujesz, dlatego zamiast w nieskończoność odkładać swój cel – zacznij go realizować. Od czego zacząć? Podpowiadamy krok po kroku, jak napisać książkę.

Chcesz napisać książkę? Zrób to!

Niestety tutaj nie ma drogi na skróty. Jeśli chcesz wydać swoją powieść, musisz najpierw ją napisać. Oczywiście możesz usprawiedliwiać się brakiem czasu czy weny, ale to problemy, które dotykają wszystkich, nawet najbardziej doświadczonych pisarzy. Aby zacząć, potrzebny jest program do pisania albo nawet zwykły notes oraz systematyczność. Kiedy podejmiesz się działania, dokładnie określ cel, np. pisanie codziennie jednej strony. Nawet jeśli zdania nie będą od razu perfekcyjne, ważne byś po prostu pisał, a na korektę przyjdzie czas później. Pisanie powinno stać się twoim nawykiem. Znajdź odpowiednią godzinę rano lub wieczorem i odetnij się od telefonu i innych rozpraszaczy, niech to będzie czas tylko na twoją pasję.

Dużo czytaj

Wielu z pisarzy, z Stephenem Kingiem na czele, poleca adeptom sztuki pisania, aby czytali tak dużo, jak tylko mogą. Dzięki czytaniu nie tylko poszerzamy wiedzę o świecie, ale poznajemy różne rodzaje narracji i stylów pisarskich, co ma duży wpływ na kształt własnego sposobu literackiego wyrazu. Ponadto warto również zapoznać się z poradnikami dla początkujących pisarzy, w których znajduje się wiele cennych rad profesjonalistów.

Poradniki, dzięki którym będziesz pisać lepiej

Zawsze miej przy sobie notes i długopis

Notes i długopis powinny zawsze ci towarzyszyć, abyś w każdej chwili mógł zapisać pomysł, który przyjdzie ci do głowy. Czasami usłyszana rozmowa w autobusie może stać się wzorem dla dialogu bohaterów literackich. 

Recenzja tekstu

Kiedy twoja książka zostanie szczęśliwie ukończona, poproś kilka zaufanych osób o jej przeczytanie. Taka pierwsza recenzja pozwoli ci wykryć ewentualne błędy, niejasności i je poprawić przed wysłaniem egzemplarza do wydawnictw.

Jak wydać książkę?

Masz już gotowy egzemplarz swojego dzieła i zastanawiasz się, jak pokazać je światu? Istnieje kilka dróg, które zaprowadzą cię do celu. Jedną z opcji jest rozesłanie książki do różnych wydawnictw. Większość z nich na swoich stronach internetowych posiada dokładne instrukcje, jak to zrobić. Najczęściej należy wysłać jeden egzemplarz pocztą lub mailowo i czekać. No właśnie, na tym etapie przyda ci się dużo cierpliwości.

Do wydawnictw trafiają setki książek początkujących autorów, dlatego cały proces decyzji wymaga trochę czasu. Jeśli dostaniesz negatywną odpowiedź, nie poddawaj się. Pamiętaj, że zdarza się to nawet najlepszym. Przykładem tego, jak często wydawnictwa potrafią przeoczyć perełki, jest J.K Rowling, która przed wydaniem Harry’ego Pottera otrzymała aż 12 odmów. 

A może self-publishing?

Jeśli nie chcesz czekać w nieskończoność na ofertę wydawnictwa, możesz spróbować wydać książkę samodzielnie. Obecnie na rynku znajduje się wiele firm, które pomagają debiutantom wydać książkę za własne (często niewielkie) pieniądze. Taka opcja pomaga korzystać ze znajomości firm wydawniczych, które dzięki swoim kontaktom kierują twoją książkę do różnych księgarni, a jednocześnie wszystkie prawa autorskie pozostają przy tobie, przez co masz dużą swobodę działania i dużo większe zyski, jeśli twoje dzieło okaże się sukcesem. 

Książka czy e-book?

Jeśli chcesz wydać swoją książkę tanim kosztem, warto rozważyć także wprowadzenie na rynek jej wersji elektronicznej, czyli e-booka. Obecnie e-booki cieszą się dużą popularnością, dlatego jest to dobry sposób na rozpoczęcie swojej kariery pisarskiej.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Olga Wacholc