Jak napisać list i czy istnieje poczta, która spełnia marzenia?

W listopadzie rządzi słowo. Ustanowiony pod koniec lat 60. w Japonii Dzień Poczty rozpoczyna fantastyczny Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów. To czas, w którym warto zapełnić niejedną kartkę papieru. Ale czy dzisiejsze pokolenia w ogóle wiedzą jak się pisze list?

O listownej sztuce słów kilka – jak napisać list?

Pisanie listów to sztuka. Każdy z nich niesie ze sobą ogromna wartość emocjonalną, historyczną i prozatorską. Dzięki temu narodził się odrębny gatunek literacki zwany powieścią epistolarną.

Pierwsza styczność z tym gatunkiem pojawiła się zapewne za sprawą Młodego Wertera. Jego miłosne rozterki są zmorą niejednego licealisty. Do tego samego gatunku należy również Drakula Brama Stokera , która wydaje się bardziej interesująca - szczególnie w czasach lektur obowiązkowych. 

Inną popularną powieścią opartą na listach są Niebezpieczne Związki de Laclos’a. Współczesną odpowiedzią na zanikającą epistolarną sztukę jest S@motność w Sieci J.L. Wiśniewskiego.

Co prawda, oparta jest na korespondencji e-mailowej,  ale – jakie czasy, takie listy!

Jak pisze się listy dzisiaj?

Dzisiejszy znak czasów to coraz bardziej postępujący zanik piśmiennictwa. Kalendarze, przypomnienia, notatniki, wiadomości…wszytko zdigitalizowane. Coraz rzadziej znajdujemy powód do skorzystania z długopisu. 

Z jednej strony to świadectwo niepohamowanego postępu i rozwoju technologii. Z drugiej zaś to dosyć przykry dowód na to, jak jeden z najcudowniejszych wynalazków świata ulatuje w przestworza. Pismo to nie tylko ekspresja wyrazów, to odzwierciedlenie naszego charakteru, nastroju i myśli. 

Zawsze coś, co jest napisane odręcznie posiada większą wartość. Wówczas podświadomie odnajdujemy cząstkę żywej osoby wkomponowaną w kartkę papieru.

Każdy człowiek uśmiecha się, gdy dostaje prywatny list (o rachunkach nie mówimy!). To piękne uczucie jednoczesnego zaskoczenia i pozytywnego podniecenia. 

Proces związany z czytaniem odręcznie napisanego listu, dziś można porównać do niemałej celebracji. To przepiękny moment więc… podarujmy go komuś. Ale chwila, jak dzisiaj napisać list? 
Nie warto się nad tym zastanawiać tylko wziąć kartkę papieru i pisać. Oczywiście, jeszcze większa uciechą będzie sprawienie sobie przepięknej papeterii i wiecznego pióra

Z takim zestawem – uzależnienie od pisania odręcznych listów murowane. Świetnie jest wyrobić w sobie nawyk pisania listów. Samo tworzenie daje frajdę, a cóż za radość kiedy otrzymujemy odpowiedź. 
Gra jest warta świeczki. Piszmy do znajomych, do rodziny, do ludzi!

Marzycielska poczta

Wspomniany wcześniej, japoński dzień poświęcony poczcie zapoczątkował fantastyczny światowy ruch. W celu uaktywnienia piór i długopisów odbywa się Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów, który trwa od 9 do 15 października.

Święto obchodzone jest już od 1953 roku! Jego historia jest dość ciekawa. Tydzień Pisania Listów w swych początkach był apelem o pokój na świecie. Stopniowo zaczął przekształcać się w inicjatywę skupioną na ciężko chorych, małych pacjentach przebywających w szpitalach.

Listy pisane do tych dzieci były wspaniałym, kolorowym przerywnikiem w szarej i bolesnej codzienności.
W Polsce, przedsięwzięcie to pod swoje skrzydła wzięła organizacja charytatywna Marzycielska Poczta. Od 2009 roku aktywnie angażują się w bezinteresowną, epistolarną pomoc małym uśmiechom. 

Promują całoroczne pisanie listów do dzieci przebywających w szpitalach czy hospicjach. Na stronie internetowej Marzycielskiej Poczty można znaleźć adresy dzieciaków i ich obszary zainteresowań, potrzeby i problemy.

Takie pomaganie słowem naprawdę daje magiczną siłę. Zachęcamy do wzięcia atramentowych szabli w dłoń i.. do dzieła!


Psychologia pozytywna doprawiana szczyptą jazzu i bossa nova, to mój przepis na udany dzień za dniem. Bacznie obserwując przestrzeń piszę o ludziach i o świecie. Krytykuję, hiperbolizuję, bawię się słowem i nieustannie uczę. Otwarte oczy, otwarty umysł i radość z "drobnostek, od których zależy doskonałość".

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły