Data modyfikacji:

Jak nauczyć dziecko angielskiego?

Warto zadbać, aby dzieci już od najmłodszych lat miały styczność z językiem. Jak powinna wyglądać nauka angielskiego dla dzieci? Mamy dla ciebie kilka sprawdzonych rad.
Wielu rodziców uważa, że nauka języka obcego powinna zacząć się, kiedy ich dziecko pójdzie do przedszkola lub do szkoły. Takie myślenie nie jest do końca dobre, ponieważ im wcześniej zaczniesz uczyć swoje dziecko języka angielskiego, tym szybciej maluch opanuje jego podstawy. Poza tym same zajęcia w szkole to często za mało, aby dziecko nauczyło się angielskiego na bardzo dobrym poziomie. Potrzebne są dodatkowe pomoce (np. książki po angielsku dla początkujących czy zestawy fiszek) oraz inne pomysły na naukę poprzez zabawę. Warto zaplanować i wdrożyć program nauki jak najszybciej.

Angielski dla malucha

Podstawy języka angielskiego warto wprowadzać już u dzieci 2-3 letnich. Oczywiście są specjalne zajęcia dla maluchów, ale najlepiej zacząć od nauki w domu. Pytanie, które od razu nasuwa się rodzicom brzmi: jak nauczyć dziecko języka angielskiego w domu? Odpowiedź jest bardzo prosta – zacznij do niego mówić w tym języku.

Taką naukę rozpocznij od podstawowych zwrotów, dotyczących codziennych czynności i przedmiotów. Nie przejmuj się, jeśli maluch będzie odpowiadał ci po polsku – po pewnym czasie przywyknie do tej sytuacji. Warto też wyznaczyć konkretne ramy posługiwania się danym językiem np. "W domu zawsze mówimy po angielsku, a podczas wyjść na zewnątrz lub wakacji po polsku" – lub na odwrót. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby rozmawiać z dzieckiem w innym języku, możesz codziennie puszczać mu nagrania z lekcjami angielskiego lub bajki anglojęzyczne. Bardzo fajnie działają także płyty z piosenkami i ebooki do nauki. Ponadto możesz bawić się z dzieckiem przy użyciu zabawek interaktywnych, które wydają polecenia po angielsku.

Angielski dla dziecka w wieku wczesnoszkolnym

Dziecko w wieku 5-6 lat zazwyczaj zaczyna naukę języka angielskiego w szkole. Ten czas jest ważny, aby podtrzymywać jego zainteresowanie językiem obcym, dlatego warto wprowadzić w domu zabawy edukacyjne, które będą rozwijać słownictwo dziecka.

Nazywanie przedmiotów

Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko słówek z angielskiego, postaw na kreatywność. Możesz np. wprowadzić zabawę polegającą na nazywaniu konkretnych przedmiotów, dotykanych na zmianę przez wszystkich uczestników gry. Ten, komu uda się podać najwięcej słówek – wygrywa.

Zabawa w kolory

Kolejną zabawą, w której można przemycić język obcy jest gra w kolory, czyli rzucanie piłką i wymienianie różnych barw po angielsku – kiedy padnie kolor czarny nie należy łapać piłki. Nauka angielskiego poprzez gry i zabawy jest bardzo skuteczna, a także łączy przyjemne z pożytecznym.

Oprócz tego w nauce słownictwa bardzo dobrze sprawdzają się fiszki oraz słowniki obrazkowe oraz aplikacje mobilne do nauki języka.

Angielski dla młodzieży szkolnej

W przypadku młodzieży szkolnej nauka angielskiego dla początkujących różni się od tej skierowanej do nastolatków, które znają już podstawy. W przypadku tej pierwszej grupy dobrym pomysłem jest rozpoczęcie edukacji od kursów na płytach CD, a także nauki słówek ze słownika.

Jeśli chodzi o młodzież, która zna już język angielski na pewnym poziomie, proponujemy rozwijać umiejętności podczas czytania anglojęzycznych książek oraz oglądając anglojęzyczne filmy, a także grając w gry komputerowe z angielskim lektorem.
Tekst: Oliwia Stradowska