Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy?

Pierwsze spacery ze szczeniakiem mogą być nie lada wyzwaniem. Młody pies nienauczony chodzenia na smyczy często ciągnie, siada lub kładzie się na ziemi. Bywa też mocno rozproszony nadmiarem bodźców z otoczenia, łatwo go przestraszyć, a także nauczyć nieprawidłowych nawyków.

Co robić w takim wypadku? Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Szczeniaka można szybko nauczyć dobrego zachowania podczas spacerów, więc kiedy mamy już za sobą komplet szczepień, możemy rozpocząć trening.

Wybór akcesoriów — smycz automatyczna czy tradycyjna?

Wybierając się na spacer ze szczeniakiem, należy zaopatrzyć się w odpowiednią obrożę smycz, tak aby wspomagały naukę, zamiast ją utrudniać. Jeśli pies jest niewielki, warto rozważyć zakup szelek, by nie uszkodzić delikatnych kręgów szyjnych szczeniaka, w przypadku psów dużych ras można rozpocząć od razu od obroży.

Najważniejszym akcesorium jest smycz. Smycz automatyczna nie jest polecana podczas nauki. Jej zasada działania opiera się na tym, że im więcej pies ciągnie, tym bardziej powiększa sobie zasięg ruchu. Jeśli zaczniemy od takiej smyczy, pies nauczy się ciągnąć także na smyczy tradycyjnej.

Ponadto właściciel nie będzie miał nad szczeniakiem odpowiedniej kontroli. Smycz automatyczna jest trudnym akcesorium dla początkujących właścicieli. Najlepiej zacząć od smyczy tradycyjnej, 2–4-metrowej, wykonanej z materiału, taśmy lub skóry. Jeśli mamy pod opieką małe zwierzę, lepiej zrezygnować ze smyczy metalowej, bo będzie ona dla niego zwyczajnie za ciężka.

Smycz trzeba dobrać tak, aby była komfortowa dla psa. Dobrze też, by była przepinana na różną długość (tak zwana treningówka), bo będzie ją można dostosować do postępów, jakie robi szczeniak.

Właściciel sam będzie mógł decydować o tym, na jaką odległość odchodzi zwierzę. Jest to poręczniejsze rozwiązanie niż w przypadku rozwijanej smyczy, przy której to pies decyduje, na jaką odległość odchodzi.

Smycz automatyczna może się przydać, kiedy pies podrośnie, jednak na samym początku treningu lepiej z niej zrezygnować.

Jak wytresować psa — trening w domu i na dworze

Mając wszystkie potrzebne akcesoria, możemy zając się tym, jak nauczyć psa chodzić na smyczy. Pierwszym krokiem będzie trening w domu. Dobrze jest jak najwcześniej przyzwyczajać psa do noszenia szelek lub obroży.

Przed ich założeniem warto dać je psu do obwąchania, a dopiero potem założyć. Cała czynność powinna odbywać się w spokojnej i przyjaznej atmosferze, tak aby zwierzę kojarzyło to z czymś pozytywnym. Jeśli pies dobrze reaguje na obrożę, to może ją zacząć nosić nawet na stałe, jednak w takim wypadku należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu jej dopasowania.

Szczeniaki rosną bardzo szybko i obroża może zacząć je uwierać lub po prostu dusić. Kolejnym krokiem, kiedy zwierzę zaakceptuje uprzęże dla psów lub obrożę, jest dołączenie do zestawu smyczy. Należy przypiąć smycz i gestem delikatnie unieruchomić zwierzę koło siebie.

Jeśli stoi grzecznie i się nie wyrywa, można je pochwalić. Należy też pilnować, aby pies skupiał całą swoją uwagę na właścicielu. Potem można spróbować przejść się kilka kroków. Za każdy razem, kiedy pies grzecznie idzie obok, należy go pochwalić, żeby rozumiał, że takiego zachowania oczekujemy.

Kiedy szczeniak zaczyna ciągnąć, warto się zatrzymać, a nawet zrobić krok wstecz. Trzeba dać jasny sygnał, że jest to zachowanie niepożądane, a pies powinien zostać obok właściciela.
Takie sesje są bardzo wymagające dla szczeniaka. Nie powinny trwać zbyt długo — lepiej zacząć od krótkich, a częstszych ćwiczeń. Bardzo ważna jest atmosfera, w jakiej pracujemy ze zwierzęciem.

Wspólna nauka powinna być dla szczeniaka czymś atrakcyjnym, kojarzyć się z nagrodą i spędzaniem razem czasu. Nie należy się w tym czasie denerwować. Młode zwierzę nie zrozumie od razu, czego się od niego wymaga, potrzeba do tego czasu i cierpliwości. Jest to bardzo ważne, kiedy odpowiadamy sobie na pytanie, jak wytresować psa.
Mając za sobą trening chodzenia na smyczy w domu, można przejść do kolejnego etapu, czyli jak nauczyć psa chodzić na smyczy na dworze. Jeśli znamy kogoś, kto ma spokojnego, ułożonego psa, można rozpocząć trening od wspólnego spaceru.

Szczeniak instynktownie będzie brał przykład ze starszego psa i szybciej zrozumie, czego się od niego oczekuje. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, trening musimy rozpocząć sami. Lepiej nie nastawiać się na długi pierwszy spacer — lepiej zacząć od kilku minut i w miarę postępów pupila wydłużać czas w kolejnych dniach.
Będąc z psem na dworze, trzeba wykazać się jeszcze większą cierpliwością niż w domu — jeśli nie mamy swojego podwórka i wybierzemy się na pierwsze spacery do parku, to na pewno nadmiar bodźców będzie mocno dekoncentrował psa.

Jeśli szczeniak będzie szarpał lub ciągnął, należy postępować tak jak w domu — zatrzymać się lub zrobić krok w tył, skupić uwagę zwierzęcia na sobie. Jeśli dobrze sobie radzi, trzeba je pochwalić słownie, pogłaskać albo dać smakołyk.

Warto przy tym pamiętać, żeby nie rzucać smakołyków na ziemię. To uczy psa zjadania tego, co znajdzie podczas spacerów, i może być bardzo niebezpieczne. Ludzie często z dobrej woli wyrzucają na trawniki resztki jedzenia, ale działają niestety na niekorzyść zwierząt.

Psy bardzo często mają skłonność do zjadania tego, co znajdą podczas spacerów. Spożycie zepsutego jedzenia może się dla nich skończyć poważnym zatruciem. Dlatego nie należy uczyć swojego zwierzaka jedzenia czegokolwiek z ziemi podczas wypraw na dwór.
Jak wytresować psa, jeśli podczas spacerów kręci się niespokojnie, kładzie się lub siada na chodniku? Przede wszystkim nie należy takiego psa głaskać ani czule do niego przemawiać. Pies odbierze nasze zachowanie jako nagrodę i utrwali swoje złe nawyki.

Trzeba poczekać, aż pies się uspokoi, i ponowić próbę spaceru. Jeśli zwierzę nadal nie chce iść dalej, to w takiej sytuacji przyda się druga osoba, która stanie w pewnym oddaleniu i zachęci psa do podejścia do niej.

Warto też w wtedy rozważyć, czy szczeniak nie jest po prostu zmęczony, a my czasem za dużo od niego nie wymagamy. Spacer warto zakończyć wspólną zabawą w dobrej atmosferze.

Kiedy wiemy już, jak nauczyć psa chodzić na smyczy, pozostaje tylko trening. Pierwsze spacery powinny by krótkie i najlepiej odbywać się w miejscu, w którym nie ma dużo ludzi, innych zwierząt czy hałasów. Dobrze jeśli pies będzie znał to miejsce.

Podczas nauki ważna jest także konsekwencja — nie należy pozwalać na niepożądane zachowania ani ich przypadkowo nagradzać. Często dzieje się tak przez zupełny przypadek — ludzie w dobrej wierze robią coś, co ich pupil odbiera zupełnie inaczej niż człowiek.

Poznanie psich zachowań i sposobu rozumowania jest bardzo ważne przed rozpoczęciem treningu. Pies podczas nauki powinien być też spokojny, zadowolony, kontrolować swoje emocje i nie być zbyt mocno pobudzony psychicznie.

Pomoże to w utrzymaniu pełnej koncentracji na właścicielu i stawianych mu wyzwaniach. Odpowiedź na pytanie, jak wytresować psa, jest prosta — dobrymi nawykami, cierpliwością i pozytywną atmosferą podczas wspólnie spędzanego czasu.

Podobne artykuły

lokalizator kluczy

Jaki lokalizator kluczy kupić? Co to jest?

2021-05-13
Każdemu z nas zdarzyło się choć raz zapodziać gdzieś klucze i gorączkowo szukać ich tuż przed wyjściem. Niektórym osobom sytuacja ta przytrafia się jednak nad wyraz często, dlatego też rozwiązaniem ich problemów może być zaopatrzenie się w elektroniczny lokalizator kluczy. Tłumaczymy, jak działają te gadżety, a także, czy warto w nie zainwestować.
wędkowanie gruntowe

Wędkowanie gruntowe – rady dla początkujących

2021-05-12
Wędkarstwo to pasja i sport, której oddaje się coraz więcej osób. To sposób na spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu, obcowanie z przyrodą i odpoczynek. Łowienie ryb relaksuje, uspokaja, pozwala zapomnieć o codziennych problemach. Złowienie ciekawego okazu przynosi ogromną satysfakcję. Wędkarstwo ma wiele rodzajów. Bardzo lubiane i popularne jest wędkowanie gruntowe. Na czym polega i jaki sprzęt jest niezbędny, aby złowić wymarzoną rybę?
hodowla mrówek

Hodowla mrówek – o czym należy pamiętać?

2021-05-11
Wśród zwierząt, którymi opiekujemy się we własnych domach, coraz częściej poza psami, kotami czy chomikami pojawiają się nieco bardziej egzotyczne gatunki. Są to między innymi mrówki. Nie ma w tym nic dziwnego. Posiadanie własnej hodowli mrówek jest niezwykle ciekawe, a ich obserwacja potrafi wciągnąć na długie godziny. Aby jednak hodowla mrówek przebiegała bez większych problemów, a nasi mali podopieczni czuli się dobrze, musimy wiedzieć, w jaki sposób stworzyć im idealne warunki. Sprawdźmy więc, jak powinna wyglądać hodowla mrówek w domu oraz o czym koniecznie powinniśmy pamiętać.
jaki kołowrotek do feedera

Jaki kołowrotek do feedera wybrać?

2021-05-10
Wędkarstwo to nieustanna walka pomiędzy łowcą a rybą, na którą się poluje. Wymaga to cierpliwości, wiedzy i sprzętu, dzięki któremu będziemy w stanie poradzić sobie na każdym zbiorniku, polując na swoje wymarzone okazy. Sercem każdego zestawu jest kołowrotek, który umożliwia zarzucenie przynęty, kontrolę nad nią i hol złowionego okazu. Jaki kołowrotek do feedera wybrać? Na co zwrócić uwagę? Na te oraz inne pytania dotyczące najlepszych kołowrotków odpowiemy w tym właśnie artykule.

Ostatnio dodane artykuły