Data modyfikacji:

Jak odchudzić kota? Sposoby na odchudzenie kota

Czy wiesz, że najczęstszą przyczyną nadwagi u kota jest nieprawidłowa dieta mruczka? Sprawdź, jak karmić kota, by zapobiec otyłości. Dowiedz się też, jak odchudzić kota.

jak odchudzić kota

Jakie są przyczyny otyłości u kotów?

Nadwaga i otyłość u kotów to problem, który dotyczy bardzo wielu mruczków trzymanych w domu. Do przybierania na wadze predysponowane są koty wykastrowane. U czworonogów, które operacyjnie pozbawiono zdolności do rozmnażania się, dochodzi do zmian hormonalnych. Ma to miejsce na skutek usunięcia jajników u kotek lub jąder u samców, które są aktywne hormonalnie i produkują hormony płciowe.

Estrogeny i androgeny nie tylko odpowiadają za zachowania płciowe i produkcje oraz dojrzewanie odpowiednio komórek jajowych lub plemników. Oddziałują one także na inne procesy życiowe i wraz z innymi hormonami współtworzą układ hormonalny. Po kastracji dochodzi do nagłych zmian w gospodarce hormonalnej. Skutkiem tego są wzmożony apetyt i tendencja do przybierania na wadze. Warto więc wiedzieć, jak odchudzić kota i jak nie doprowadzić do jego nadwagi.

Predyspozycje do nadwagi po kastracji nie oznaczają oczywiście, że kot musi przytyć. Najczęściej przyczynia się do tego koci opiekun, który nie stosuje się do zaleceń lekarza weterynarii w sprawie zmiany sposobu żywienia kota.

Przekarmianie zwierząt, czyli podawanie kotom zbyt dużych porcji żywieniowych, nieprawidłowego rodzaju pokarmu (np. karmy dla kotów aktywnych lub innej karmy wysokoenergetycznej kotom o niskiej aktywności) lub (co gorsza) stosowanie zasady pełnej miski, czyli umożliwianie kotu stałego dostępu do pełnej pokarmu miski, to najczęstsze przyczyny otyłości.

Co ciekawe, koci seniorzy także mają tendencję do przybierania na wadze. Dzieje się tak, ponieważ ich układ hormonalny się zmienia wraz z upływającym czasem. Stąd starsze kotki (powyżej 7 lat) często borykają się z problemem nadwagi lub otyłości. Koniecznie musisz wiedzieć, jaka karma dla kota będzie najlepsza w wypadku twojego pupila.

Po czym poznać, że kot ma prawidłową masę ciała?

  • Możesz wyczuć jego żebra, gdy dotykasz go po bokach ciała na wysokości klatki piersiowej.
  • Brzuch kotka jest miękki i nieobwisły.
  • Kot widziany z góry ma delikatne wklęśnięcie ciała za żebrami.
  • Kręgosłup kotka jest wyczuwalny po dotyku grzbietu ciała.

Jakie są objawy nadwagi lub otyłości u kota?

  • Niewyczuwalne żebra podczas omacywania klatki piersiowej z boku ciała kotka.
  • Niewyczuwalny kręgosłup podczas omacywania grzbietu mruczka.
  • Obwisły i bardzo miękki brzuch z nadmiarem skóry.

Jak odchudzić kota?

Stosuj się do zaleceń producenta karmy

To najprostsze sposoby na odchudzanie kota. Zanim wsypiesz kotu karmę do miski, sprawdź, ile tej karmy mruczek powinien otrzymać w ciągu dnia. Kup wagę kuchenną i precyzyjnie odmierzaj porcje. Pamiętaj, by w diecie kotka uwzględnić też wszystkie przekąski, które podajesz pupilowi w ciągu dnia. Koniecznie wlicz ich zawartość energetyczną do dziennego bilansu kalorii.

Stosuj karmę o obniżonej zawartości kalorii

Twój kot wciąż prosi cię o więcej jedzenia? Sposobem na to może być zmiana karmy na karmę o obniżonej zawartości energetycznej. Będzie to karma dla kotów otyłych lub kotów po kastracji. Dostaniesz ją w przychodniach weterynaryjnych i dobrych sklepach zoologicznych (także tych internetowych).

Jak odchudzić kota? Zadbaj o regularną aktywność fizyczną mruczka

Nie musisz od razu wychodzić z nim na dwór na smyczy lub wypuszczać go samopas na zewnątrz bez kontroli. Jeśli twój kot jest kotem niewychodzącym, możesz zadbać o jego ruch także w czterech ścianach. Nieocenione będą na pewno różnego rodzaju zabawki – od myszek dla kotów, piłeczek, wędek, po zabawki edukacyjne dla kotów. Zachęć pupila do wspólnej zabawy!

Autorka: Natalia Ciszewska