Data modyfikacji:

Jak odkamienić czajnik? Najskuteczniejsze sposoby na odkamienienie czajnika

Zastanawiasz się, jak odkamienić czajnik? To częsty problem u osób, u których z kranów leci twarda woda. Osad nie tylko nieestetycznie wygląda, lecz także może psuć smak kawy, herbaty oraz innych napojów. Jak odkamienić czajnik? Wypróbuj nasze skuteczne sposoby!

jak odkamienić czajnik

Domowe sposoby na odkamienienie czajnika

Kamień osadzający się w czajniku to problem nie tylko natury estetycznej. Choć nie jest niebezpieczny dla zdrowia, może zmieniać smak przygotowywanej herbaty, kawy bądź innych napojów. Głównym winowajcą jego powstawania jest twarda woda. Znajdują się w niej spore ilości wapnia oraz magnezu. Pierwiastki te wytrącają się z wody podczas gotowania, tworząc charakterystyczny, biały osad, który zatrzymuje się następnie w czajniku.

Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na to, jak odkamienić czajnik. Jesteś w stanie poradzić sobie z tym problemem za pomocą produktów, które masz z pewnością w swoich szafkach kuchennych. Poniżej znajdziesz nasze sprawdzone sposoby na to, jak odkamienić czajnik elektryczny lub klasyczny!

Przeczytaj także: czajnik elektryczny: ranking

Jak odkamienić czajnik octem?

Pierwszym sposobem na to, jak odkamienić czajnik, jest użycie octu. To niezwykle popularna i prosta metoda. Musisz jedynie wlać do czajnika 1-2 szklanki octu (w zależności od jego wielkości). Następnie wstaw czajnik, a gdy się zagotuje, zostaw ocet w środku na 1-2 godziny. Na koniec opróżnij czajnik, umyj go i kilka razy zagotuj w nim wodę, aby pozbyć się octowego aromatu.

Pamiętaj, że najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie gromadzeniu się kamienia w czajniku jest gotowanie wody z dzbanka filtrującego! Dzięki niemu unikniesz brzydkich osadów i konieczności odkamieniania czajnika.

Przeczytaj również: Jaki czajnik elektryczny jest najzdrowszy?

Kwasek cytrynowy jako środek do odkamienienia czajnika

Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym? To kolejna prosta metoda. Wsyp do czajnika torebkę kwasku i wlej do niego wodę (mniej więcej do połowy wysokości). Wymieszaj całość, włącz czajnik, a następnie zostaw cytrynową mieszankę w środku na 2-3 godziny. Po wszystkim opróżnij czajnik i zagotuj w nim czystą wodę z filtra. Choć sposób ten jest nieco mniej skuteczny niż metoda z octem, jego plusem jest brak przykrego zapachu.

Odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną?

Czajnik możesz odkamienić również sodą oczyszczoną. Wystarczy, że wsypiesz do niego pół opakowania sody. Nie wlewaj do czajnika wody i nie włączaj go, tylko odczekaj 15-20 minut. Po tym czasie opróżnij go i umyj – kamień powinien zostać usunięty. Możesz także połączyć ten sposób z powyższym, aby zwiększyć skuteczność działania.

Jak odkamienić czajnik sodą i kwaskiem? Wsyp do niego dwie łyżki sody i pół opakowania kwasku i pozostaw na 30 minut.

Cola i odkamienianie czajnika

Kolejnym sposobem na to, jak odkamienić czajnik elektryczny, jest użycie… coli. Jak to zrobić? Wlej butelkę napoju do czajnika i dodaj nieco wody. Zagotuj całość, a po dwóch godzinach wylej miksturę i umyj czajnik. To naprawdę działa!

Jak odkamienić czajnik obierkami od ziemniaków?

Czy wiesz, że odkamienić czajnik można również za pomocą obierków od ziemniaków? Ten kontrowersyjny pomysł naprawdę pozwala na uzyskanie zadowalających efektów. Włóż świeże obierki na dno czajnika i zalej wodą. Zagotuj całość, a potem wylej mieszankę. Możesz powtarzać procedurę do czasu, aż cały osad zniknie.

Odkamienianie czajnika specjalnym środkiem

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie pomoże, możesz zainwestować w specjalny środek do odkamieniania czajników. Ta metoda jest z pewnością najbezpieczniejsza i najszybsza. Dodatkowo odkamieniacze nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu, jak np. ocet. Zastosuj produkt zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu, a następnie dokładnie umyj czajnik. Gotowe!

Najlepszy odkamieniacz do czajnika - ranking

Autorka: Olga Wacholc