Data modyfikacji:

Jak oswoić papugę falistą?

Papugi to jedne z ptaków hodowlanych, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego - to niezwykle mądre, przyjacielskie, a przy tym piękne ptaki. Wśród gatunków, które są wybierane najczęściej, na jednym z głównych miejsc znajduje się papuga falista. To gatunek, który potrafi prawdziwie przywiązać się do człowieka. Niemniej jednak początki mogą być trudne. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie postępowanie z ptakiem oraz zapewnienie papudze odpowiednich warunków. Doradzamy więc, jak oswoić papugę falistą, by wspólna przygoda była pełna radości.

jak oswoić papugę falistą

Charakterystyka papugi falistej

Papugi faliste to ptaki, które wyróżniają się wysokim poziomem inteligencji. Chętnie też socjalizują się z człowiekiem, dzięki czemu w znaczącej większości przypadków oswajanie papużki falistej nie zajmuje wiele czasu, nie jest też procesem trudnym. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach.

Przede wszystkim warto uzbroić się w cierpliwość, nie działać na przekór potrzebom zwierzęcia, nie wykonywać gwałtownych ruchów, nie wydawać głośnych dźwięków. Pamiętajmy również o tym, że każda osoba, która zastanawia się, jak szybko oswoić papugę falistą, musi mieć świadomość, że jej zachowanie zależy nie tylko od naszego postępowania, ale również od warunków, w jakich zamieszkuje. Urządzenie odpowiedniego lokum ma więc kluczowe znaczenie, gdy przygarniamy papugę domową.

Klatka papugi falistej - o czym należy pamiętać?

Papuga falista, podobnie jak każde inne zwierzątko domowe, potrzebuje odpowiednich, dopasowanych do jej potrzeb warunków. Tylko wówczas, gdy będzie czuła się komfortowo i bezpiecznie, możemy liczyć na to, że jej oswajanie przebiegnie pomyślnie i nie będzie bardzo czasochłonne. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej temu, jak powinna wyglądać klatka papugi falistej. Mówiąc najprościej, pamiętajmy o prostej zasadzie - im większa, tym lepsza. Minimalne rozmiary klatki dla papugi powinny wynosić:

  • szerokość: 35 cm,
  • długość: 60 cm, 
  • wysokość: 40 cm. 

Warto również zadbać o zabawki, choć na etapie oswajania lepiej, by nie było ich zbyt wiele.

Kiedy rozpocząć oswajanie papugi falistej?

To pytanie, które zadaje sobie wielu opiekunów. Odpowiedź na nie jest bardzo prosta - papuga falista powinna być socjalizowana od najwcześniejszych momentów swojego życia Dzięki temu ma szansę na to, by stać się zwierzątkiem domowym, które dobrze czuje się w swoim lokum i dostarcza wiele radości domownikom. Poszukując papużki falistej, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób była żywiona. Najłatwiej oswoić osobniki młode, które były karmione ręcznie. Warto jednak mieć świadomość, że nie ma odpowiedzi na to, jak szybko oswoić papugę falistą, ponieważ każdy z ptaszków potrzebuje odpowiedniej ilości czasu i cierpliwości. Pośpiech w trakcie socjalizacji może nam jedynie zaszkodzić.

Pierwsze dni w nowym domu

Gdy papuga falista dociera do naszego domu, musimy uzbroić się w cierpliwość. Zazwyczaj ptak przenoszony jest do nowej klatki, która jest dla niego całkowicie nieznajomym i przerażającym miejscem. Musi więc mieć czas na to, aby się do niej przyzwyczaić. Jeśli więc chcesz oswoić papugę falistą, zacznij od zapewnienia jej maksymalnego spokoju. Nie wykonuj gwałtownych ruchów w jej pobliżu, nie krzycz, ogranicz głośne słuchanie muzyki. Dzięki temu ptaszek szybciej przyzwyczai się do nowych warunków.

Jak oswoić dorosłą papugę falistą?

Nie zawsze mamy możliwość zakupu od hodowcy młodej papużki. Wiele z tych ptaków zostaje porzuconych lub oddanych. Często nie są oswojone, przez co zarówno opiekun, jak i ptaszek nie czerpią radości ze spędzania czasu razem. Jak więc oswoić dorosłą papugę falistą, która trafia pod nasze skrzydła? Zasadniczo, opieka i oswajanie dorosłej papużki nie różni się niczym od postępowania z młodym osobnikiem.

Tutaj również musimy zachować spokój, unikać głośnych dźwięków i ruchów oraz powoli przekonywać papugę do tego, że jesteśmy jej kompanami. Różnica polega jedynie na czasie, jaki będziemy musieli poświęcić na oswajanie papugi - w przypadku dorosłych osobników jest on bowiem znacznie dłuższy. Niemniej nie powinniśmy się zniechęcać.

Podsumowując, papużka falista to wdzięczny kompan, który może dać nam wiele radości. Szczególnie gdy nie boi się swobodnie poruszać po mieszkaniu czy przysiąść na ramieniu swojego opiekuna. Dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób oswoić papugę falistą, by wspólne mieszkanie pod jednym dachem było prawdziwą przyjemnością.

Autor: Kamila Łońska-Kępa