Data modyfikacji:

Jak i kiedy podać psu tabletkę?

Zastanawiasz się, jaki jest łatwy sposób na podanie tabletki psu? Poznaj proste zasady podawania zwierzętom leków. Dowiedz się, jak ukryć tabletkę dla psa w jedzeniu. 
jak podać psu tabletkę

Jak podać psu lek w strzykawce?

Upewnij się, że lek w strzykawce ma zostać podany doustnie. Gdy masz już pewność, że zawartość strzykawki ma trafić do jamy ustnej pupila, możesz przystąpić do działania. Jeśli do podania masz bardzo małą ilość leku, wystarczy, że podniesiesz nieco fafle i wstrzykniesz zawartość strzykawki do kieszonki zębowej. Lek wchłonie się poprzez błony śluzowe. 
Jeśli w strzykawce jest większa ilość leku, czyli powyżej 1–2 ml, warto jej zawartość podać w dwóch miejscach, czyli po lewej i prawej stronie, do kieszonki zębowej pod faflami. W przypadku dużej ilości leku warto podawać go bezpośrednio do pyska, by zmniejszyć ryzyko, że pies go wypluje. W tym przypadku należy otworzyć pysk i zawartość strzykawki wstrzyknąć do środka. Najlepiej robić to krok po kroku, na raty, by upewnić się, że pies całą zawartość połknie.

Jak podawać psu tabletki?

Bezpośrednio do jamy ustnej

Wystarczy otworzyć jamę ustną pupila i włożyć tabletkę głęboko do pyska, a następnie zamknąć pysk czworonoga i chwilkę poczekać, by ten zdążył ją przełknąć. Pierwszy raz może nie pójść tak prosto, szczególnie jeśli nie masz doświadczenia, a twojego pupila ta sytuacja stresuje, ale nie poddawaj się i próbuj dalej. Możesz też nabrać niewielką ilość wody w strzykawkę i wstrzyknąć wodę do kieszonki policzkowej od razu po podaniu tabletki. Nawet niewielka ilość wody w jamie ustnej psa zmusi go do jej przełknięcia, jeśli będzie miał zamknięty pysk.

Ukryj tabletkę w ulubionej karmie psa

W niewielkiej ilości mokrej karmy lub świeżego mięsa możesz spróbować ukryć tabletkę. Zwróć uwagę, by jedzenie, w którym ukrywasz lek, było bardzo atrakcyjne dla psa. Możesz też wypróbować specjalne smakołyki, które zostały stworzone po to, by ukryć w nich tabletki. Przysmaki są bardzo elastyczne, dlatego łatwo można je obtoczyć wokół tabletki.

Jak przysmak!

Niektóre tabletki odrobaczające są smakowite dla czworonogów i możesz je im podawać jak przysmak. Taką informację znajdziesz na pewno na opakowaniu danego produktu.

Czy tabletkę można podać z jedzeniem?

Tak, o ile producent tabletek lub lekarz weterynarii wydał taką zgodę. Informacje dotyczące podawania leku znajdziesz na opakowaniu produktu. Pamiętaj, by tabletkę ukryć w małej ilości jedzenia w misce. Dzięki temu będziesz mógł kontrolować, czy pies zjadł porcję jedzenia z ukrytym w środku lekarstwem. 

Czy tabletkę można rozpuścić w wodzie?

To zależy. Niektóre leki, w tym tabletki i kapsułki, mają specjalną powierzchnię zewnętrzną, która nie rozpuszcza się łatwo w jamie ustnej zwierzęcia. Dzięki temu lek zacznie działać dopiero w żołądku lub jelitach, gdzie będzie mógł się dobrze wchłonąć i nie będzie podrażniał błony śluzowej jamy ustnej. Takich leków nie wolno rozpuszczać w wodzie, bo ich działanie może być osłabione.
Są też leki, które śmiało możesz rozpuszczać w wodzie. Sprawdź, czy taka informacja widnieje na opakowaniu danego leku lub skontaktuj się z lekarzem weterynarii w tej sprawie.

Tabletki dla odrobaczenie dla psa – co trzeba wiedzieć?

Po pierwsze, upewnij się, że tabletka, którą chcesz podać psu, jest dostosowana do wieku zwierzęcia, jego masy ciała i potrzeb. Lek musi działać przeciwko tym pasożytom, których obecność wykazało badanie parazytologiczne. Nawet tabletka odrobaczająca o szerokim spektrum może być niewystarczająca, jeśli wcześniej nie zostało przeprowadzone badanie kału. Warto przedyskutować wybór preparatu z lekarzem weterynarii.
Po drugie, przeczytaj informacje dotyczące dawkowania. Czy wystarczy podać jedną tabletkę? Może producent zaleca zastosowanie kilku tabletek w odstępie kilku dni? To bardzo ważna informacja.
Po trzecie, jeśli odrobaczasz jednego psa, u którego w kale wykazano pasożyty, należy odrobaczyć wszystkie zwierzęta w domu, chyba że lekarz weterynarii zaleca inaczej. To bardzo ważne, jeśli chcesz pozbyć się pasożytów ze środowiska.
Zdjęcie: Envato Elements