Data modyfikacji:

Jak połączyć telefon z telewizorem??

Dla większości z nas telefon nie jest już tylko narzędziem komunikacji. Przechowujemy na nim wiele cennych materiałów, takich jak zdjęcia, filmy czy ulubiona muzyka. Możemy je odtworzyć również na dużym ekranie, ponieważ telewizor również od dawna nie jest już jedynie urządzeniem służącym do oglądania programów telewizyjnych. Jak jednak to zrobić? Jak połączyć telefon z telewizorem? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

jak podłączyć telefon do telewizora

W obecnych czasach większość telefonów pozwala nam na nagrywanie filmów w jakości 4K oraz robienie wyjątkowo wyrazistych zdjęć o doskonałej rozdzielczości. Nic więc dziwnego, że chcielibyśmy dostrzec te detale na dużym ekranie. Telefon może nam również służyć do przesyłania filmów i teledysków zamieszczonych na różnych stronach internetowych.

Aby jednak to było możliwe, musimy połączyć telefon z telewizorem. Obecnie producenci sprzętu dają nam różne możliwości. Poznajmy najłatwiejsze i najczęściej wykorzystywane z nich.

Sprawdź, jak podłączyć telefon do monitora

Wi-Fi Direct - prosty sposób na połączenie telefonu z telewizorem

Kiedy myślimy o przesyłaniu obrazów, filmów lub dźwięku większości z nas na myśl przychodzi internet, a w szczególności sieć bezprzewodowa Wi-Fi, która stała się dla większości osób nieodłącznym elementem codzienności. Nie inaczej jest w przypadku podłączania telefonu do telewizora. Tutaj również możemy wykorzystać Wi-Fi Direct, czyli bezprzewodowego przesyłania informacji z telefonu za pomocą sieci internetowej. Jak połączyć telefon z telewizorem? Aby było to możliwe, musimy posiadać telewizor wyposażony w opcję internetu bezprzewodowego Wi-Fi. Na szczęście, obecnie większość modeli posiada już taką funkcję. Jak wygląda podłączanie telefonu do telwizora krok po kroku? Prezentuje się ono następująco:

  • potrzebujemy zadbać o to, aby obydwa urządzenia były połączone z siecią Wi-Fi (co ciekawe, nie musi być to sieć tego samego dostawcy), 
  • w menu telewizora wybieramy Wi-Fi Direct i aktywujemy możliwość podłączania innych urządzeń
  • uruchamiamy w telefonie synchronizację urządzeń, wybierając opcję „Smart View”, „Screen Mirroring” (nazwy różnią się w zależności od producenta telefonu), 
  • z listy urządzeń wybieramy telewizor i zatwierdzamy.

Jak połączyć telefon z telewizorem? Sprawdź, czy masz Smart TV

To zdecydowanie najłatwiejsza i najbardziej wygodna metoda przesyłania informacji z telefonu na telewizor. Niestety, dostępna jest przede wszystkim dla posiadaczy telewizorów najnowszej generacji. Obecnie coraz więcej stron i platform internetowych posiada w materiałach filmowych lub muzycznych opcję „Prześlij na telewizor”. Gdy zarówno smartfon, jak i telefon zalogowane są w tej samej sieci internetowej, wystarczy jedynie wybrać tę opcję, by automatycznie dany materiał został przesłany na ekran telewizora.

Jak połączyć telefon z telewizorem przez Bluetooth?

Nie posiadasz dostępu do internetu lub jakość połączenia jest słaba, a jednocześnie zależy ci na podłączeniu telefonu z telewizorem? Nie zapominaj o Bluetooth. To nieco zapomniana technologia, którą kilkanaście lat temu wykorzystywało się głównie do przesyłania plików między telefonami. Obecnie kojarzona jest głównie z bezprzewodowymi głośnikami. Daje ona jednak znacznie szersze możliwości. Za pomocą Bluetooth możesz bowiem połączyć się w różnymi urządzeniami, w tym również z telewizorem. W jaki sposób to zrobić? To bardzo proste. Wystarczy, że:

  • włączysz Bluetooth na swoim smartfonie, 
  • wejdziesz w ustawienia na telewizorze, 
  • wybierzesz opcję „Połączenia bezprzewodowe i sieciowe”, 
  • klikniesz Bluetooth, a następnie „Wyszukaj urządzenie”.

Następnie wystarczy jedynie wybrać swój smartfon i sparować urządzenia - z powodzeniem możesz już oglądać filmy i zdjęcia na dużym ekranie. Obecnie większość telewizorów pozwala na łączenie urządzeń za pomocą Bluetooth. Jeśli jednak szukasz konkretnego modelu, który to umożliwia koniecznie sprawdź stronę Ceneo.pl. Znajdziesz tam szeroką ofertę urządzeń. Ponadto, jeśli nie chcesz zmieniać sprzętu, a zależy ci na tym, by móc korzystać z tej opcji przesyłania obrazu oraz podłączania do telewizora np. głośników, możesz skorzystać z adapterów, takich jak AUX Stereo Adapter bezprzewodowy USB Bluetooth 5.0.

Jak połączyć telefon z telewizorem? Przewodowe połączenie telefonu i telewizora

Nie da się ukryć, że nie wszyscy dysponujemy telefonami lub telewizorami nowszej generacji, które pozwalają na bezprzewodowe połączenie. Nie trzeba się jednak tym martwić. W dzisiejszych czasach każdy telewizor wyposażony jest w gniazdo USB, co oznacza, że telefon możemy podłączyć za pomocą kabla od ładowarki. Wówczas pełni on rolę dysku zewnętrznego, a za pomocą menu na telewizorze możemy odnaleźć pliki ze zdjęciami lub filmami. 

Nie da się jednak ukryć, że zwykły kabel od ładowarki nie zapewni nam dostatecznej jakości przesyłu obrazu, dlatego też, jeśli chcemy korzystać z przewodowego podłączenia telefonu do telewizora, warto postawić na kabel HDMI USB C (szeroką ofertę tego typu przewodów znajdziesz na stronie Ceneo.pl). Jeśli telewizor nie obsługuje szybkiego połączenia USB, możemy zdecydować się na kabel HDMI. Niestety, nie każdy telefon posiada gniazdo, do którego możemy go podłączyć. Jeśli smartfon posiada jedynie gniazdo mikro USB, warto skorzystać ze specjalnego kabla z adapterem MHL.

Podsumowując, istnieje kilka skutecznych sposób na to, jak połączyć telefon z telewizorem. Wybierając idealne rozwiązanie dla siebie, warto wziąć więc pod uwagę to, jaki sprzęt posiadamy. W przypadku najnowszych urządzeń nie ma problemu z przesyłaniem obrazów i dźwięków bezprzewodowo, niemniej jednak, nawet jeśli mamy starszej generacji telewizor lub telefon, możemy oglądać zawartość smartfona na większym ekranie - wówczas wystarczy postawić na przewodowe połączenie telefonu i telewizora.

Autorka: Kamila Łońska-Kępa