Data modyfikacji:

Jak prać ręczniki? W jakiej temperaturze?

Prawidłowe pranie jest podstawą zachowania naturalnych właściwości ręczników. Pierwsze pranie powinno mieć miejsce przed pierwszym użyciem. Głównie z uwagi na fakt, iż nowe ręczniki nie wchłaniają wilgoci. Ponadto mogą one posiadać resztki środków chemicznych, które z kolei mogą wywołać odczyny alergiczne skóry. Nie oznacza to jednak, że mają one być odkażane wysoką temperaturą. Zatem w jakiej temperaturze prać ręczniki, by osiągnęły idealną czystość i jednocześnie zachowały swoje właściwości?
jak prac reczniki

W ilu stopniach prać ręczniki?

Temperatura prania ręczników jest podawana z reguły na metkach informacyjnych producenta. Jednakże przy braku takiej informacji najbardziej optymalną i bezpieczną dla tkaniny jest temperatura rzędu 40-60 stopni Celsjusza.

Wbrew panującym powszechnie przekonaniom wygotowywanie ręczników nie jest słuszną metodą na pozbycie się bakterii. Dużo lepszą metodą jest namoczenie ich w chłodnej wodzie z dodatkiem żelu do prania, przynajmniej na godzinę przed planowanym praniem.

W ogóle wskazanym jest, by do prania ręczników nie stosować proszków do prania. Głównie z uwagi na fakt, iż często zdarza się, iż proszek nie wypłukuje się dobrze i jego resztki pozostają na powierzchni ręcznika. Sytuacja taka również wzmaga ryzyko wystąpienia alergii kontaktowej na skórze. Ponadto proszki powodują także usztywnienie tkaniny.

W takim razie rodzi się pytanie, jak prać ręczniki, żeby były miękkie?

Jakie środki piorące są najlepsze do prania ręczników?

Najlepszym wyborem do prania ręczników są żele i kapsułki żelowe, dostosowane do koloru ręcznika. Dzięki zastosowaniu żelowych środków piorących materiał ręcznika zachowa na dłużej swoją barwę i miękkość.

Dobrym przykładem idealnego wręcz żelu do prania ręczników jest Werner żel do prania z aloesem 1,5 l. Przeznaczony do prania tkanin białych i kolorowych. Zawiera w składzie wyciąg z aloesu, o właściwościach nawilżających i ochronnych. Skutecznie usuwa zabrudzenia i brzydki zapach, pozostawiając ręczniki miękkimi i pełnymi intensywnych barw.

Drugim przykładem wysokiej jakości i jednocześnie bezpiecznego dla skóry środka piorącego do ręczników jest żel do prania Waschkonig Sensitive. Żel przede wszystkim, dzięki skoncentrowanej formule, jest niesamowicie wydajny, bowiem 1,625 l żelu wystarcza aż na 46 prań. Ponadto żel ten cechuje się wysoką efektywnością prania już nawet w niskich temperaturach.

Ponadto do prania ręczników nie należy dodawać płynów zmiękczających do tkanin, ponieważ obniżają one higroskopijność tkaniny, co z kolei wiąże się z mniejszym stopniem wchłaniania wody.

Jak prać ręczniki, żeby nie śmierdziały?

Dobrą metodą na zachowanie miękkości i puszystości ręczników, a także przyjemnego zapachu jest dodanie do ostatniej fazy płukania pół szklanki białego octu, bowiem właściwości octu sprawiają, iż jest on doskonałą alternatywą dla chemicznych płynów zmiękczających. Tym bardziej, że posiada on również właściwości odkażające. Zabiegu takiego nie powinno się jednak stosować zbyt często.

Ponadto celem nadania im przyjemnego zapachu można dodać do ostatniego płukania kilkanaście kropel ulubionego olejku eterycznego.

Co zrobić, aby ręczniki po praniu były puszyste?

Na puszystość ręczników ma wpływ nie tylko odpowiednia taktyka prania, ale i suszenie. Do najprostszej i najtańszej metody należy porządne strzepnięcie ręcznika przed zawieszeniem go na suszarce. Dzięki temu włókna ręcznika ulegają rozdzieleniu i podniesieniu, wpływając na zachowanie miękkości. Przytulności ręcznikom może nadać również suszarka bębnowa, jeżeli znajduje się ona na wyposażeniu domu.

Pranie ręczników nie powinno być traktowane „po macoszemu”, bowiem przy odrobinie wysiłku odwdzięczą się miękkością przez dłuższy czas. Wedle zasady „jak dbasz, tak masz”.

Autor: Jadwiga Kucharczyk