Data publikacji:

Jak przechowywać opony: przechowywanie opon po sezonie

Sezonowa wymiana opon to podstawa w naszych warunkach klimatycznych. Co jednak zrobić z nieużywanym kompletem? Podpowiadamy, jak przechowywać opony, aby nie uległy zniszczeniu. Wbrew pozorom łatwo popełnić kosztowne błędy.
mechanik

Przygotowanie opony do składowania

Zanim pozostawisz opony w garażu na najbliższych kilka miesięcy, warto je do tego przygotować. Podstawą jest oczywiście wymycie ich z drogowych zanieczyszczeń oraz smaru. Dzięki temu gumowa mieszanka nie będzie degenerować się w kontakcie z brudem i zachowa elastyczność na dłużej.

Zacznij od opłukania opon bieżącą wodą. Przydatna będzie myjka ciśnieniowa, choć dobrze sprawdzi się też wąż ogrodowy. Jeżeli posiadasz pianownicę, pokryj opony pianą aktywną. Do pobieżnego umycia opon możesz użyć zwykłego szamponu samochodowego i szczotki (np. tej do nadkoli).

Sprawdź koniecznie: Jakie opony na zimę wybrać

Teraz opcja dla estetów i miłośników autodetailingu. Jeżeli sądzisz, że opona umyta szamponem samochodowym jest czysta, użyj APC lub specjalnego środka do czyszczenia opon.

Po wyszczotkowaniu preparatem opony, z pewnością ujrzysz brązową pianę. To brud, który w dalszym ciągu zalegał na ogumieniu. Wyczyszczoną oponę zabezpiecz za pomocą dressingu do opon. Odświeży on oponę, podbije czarny kolor, nada satynowego wykończenia i zabezpieczy przed zanieczyszczeniami.

Pamiętaj jednak, by dressing nałożyć jedynie na boki opony.

Na koniec zaznacz opony (lub zapisz kolejność opony). Dzięki temu będziesz wiedzieć, w jaki sposób były założone na samochodzie. Opony przedniej i tylnej osi zużywają się w innym stopniu, dlatego koniecznie trzeba zakładać je parami.

Jak przechowywać opony?

Podstawowym błędem w przechowywaniu opon jest układanie ich na stosie – jedna na drugiej. Być może oszczędzisz miejsce w garażu lub piwnicy, jednak ryzykujesz odkształceniem opony. Znajdujący się w rancie opony drut może się wygiąć, co osłabi oponę. Z tego samego względu nie należy wieszać opon na haku.
Jak więc przechowywać opony? Najlepiej zrobić to tak, jak robią to sklepy motoryzacyjne. Oponę należy położyć pionowo, jedna obok drugiej. Jeżeli nie masz miejsca na podłodze, wykorzystaj do tego wieszany na ścianie stojak.

Co ok. 4 tygodnie warto obrócić opony. Ryzyko odkształcenia jest nieduże, ale zawsze warto dmuchać na zimne.

Przechowywanie opon z felgami

Jak wygląda natomiast przechowywanie całych kół? Tutaj sprawa jest dużo prostsza. Możesz je ułożyć płasko na stosie lub zawiesić na hakach. Znajdujące się w oponach powietrze zapobiegnie odkształceniom.

Niektórzy nie zalecają ustawiania kół pionowo, jak w przypadku samych opon, jednak ugięcie opony pod ciężarem felgi jest minimalne.

Dobrym pomysłem na przechowywanie całych kół jest wykorzystanie specjalnego stojaka na opony. Ten sposób zajmuje niewiele miejsca, a jest całkowicie bezpieczny dla opon i felg.

Gdzie przechowywać opony i w jakich warunkach?

Opony należy przechowywać w temperaturze od -5 do 25 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza nie powinna natomiast przekraczać 70%. Miejsce powinno być zadaszone i zacienione, więc piwnica lub strych nadają się do tego idealnie. Balkon, taras lub regularnie zalewana piwnica sprawdzą się znacznie gorzej.

Jeżeli nie masz dostępu do piwnicy lub brak ci miejsca w garażu, możesz skorzystać z tzw. hotelu dla opon. Jest to najczęściej usługa świadczona przez firmy wulkanizacyjne.

Przed oddaniem opony zapisz jej dokładne oznaczenia, tj. model, rozmiar oraz datę produkcji. Nieuczciwe praktyki, jak podmiana lub używanie opon, są bardzo rzadkie, jednak odrobina przezorności nigdy nie zaszkodzi.

Autor: Szymon Sonik