Planujesz wyjazd w góry czy krótki weekend za miastem? A co z twoim pupilem? Jeśli chcesz, aby twój czworonożny przyjaciel stał się też towarzyszem podróży, musisz zadbać o jego komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Poznaj kilka ważnych zasad i trików, które pomogą ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jak przewieźć psa w samochodzie.
Alternatywną odpowiedzią na pytanie, jak przewozić psa w samochodzie na tylnej kanapie, są psie pasy bezpieczeństwa. To rodzaj szelek, które opinają psa pod szyją i na klatce piersiowej i które po prostu przypniesz do zapięcia pasów w aucie. To dobre rozwiązanie, ponieważ chroni zwierzaka przed skutkami nagłego hamowania i zapewnia mu pewną swobodę ruchów, ale jednocześnie na tyle ją ogranicza, że eliminuje ryzyko, iż zwierzak będzie próbował wejść na przednie siedzenie. Jeśli postawisz na pasy bezpieczeństwa dla psa, do zestawu dodaj też matę na tylną kanapę. To pozwoli rozwiązać problem sprzątania samochodu po zakończonej podróży.
Pies w samochodzie może być również przewożony w specjalnej klatce lub transporterze. Jeśli postawisz właśnie na takie rozwiązanie, zwróć uwagę, aby dobrze dobrać rozmiar klatki czy transportera do wielkości twojego pupila – w jej wnętrzu musi mu być wygodnie. Klatkę należy dobrze zabezpieczyć w bagażniku, aby nie przemieszczała się w razie nagłego hamowania. Do jej wnętrza obowiązkowo włóż kocyk, żeby zapewnić wygodę czworonożnemu podróżnikowi.
Jeśli chcesz, aby wielogodzinna podróż samochodem minęła spokojnie wszystkim pasażerom, w tym również twojemu pupilowi, warto robić częste przystanki. Chwila spaceru pozwoli zwierzakowi odpocząć od niewygód podróży w samochodzie i będzie też dobrą okazją do załatwienia potrzeb fizjologicznych. Na przystanki podczas podróży z psem wybieraj spokojne miejsca i jeśli to możliwe, oddalone od ruchliwych dróg – odgłosy ruchu ulicznego mogą być dla zwierzaka niepokojące. Przystanki trzeba robić częściej, jeśli przewozisz pupila w klatce lub transporterku, gdzie ma niewiele miejsca.
Kolejna rzecz, która pomoże ci odpowiedzieć na pytanie, jak przewieźć psa w samochodzie bez zbędnych niedogodności, to poidełko. Możesz postawić na specjalną butelkę z dozownikiem, którą zamocujesz przy psim foteliku czy w transporterku. Jest to szczególnie ważne podczas wakacyjnych wyjazdów, gdy na zewnątrz jest bardzo ciepło.
Na pewno kojarzysz takie sceny z popularnych filmów na YouTube – pies podczas jazdy samochodem wystawia mordkę przez otwarte okno, a jego uszy wesoło powiewają od pędu powietrza. Niestety to może okazać się niebezpieczne dla twojego pupila. Jeśli zbyt szeroko otworzysz okno, istnieje ryzyko, że zainteresowany czymś zwierzak będzie próbował wyskoczyć. Z drugiej strony może stać się tak, że pies zostanie trafiony np. odpryskiem kamienia spod kół innych samochodów. Ponadto jest to niezdrowe dla psich oczu, ponieważ może prowadzić do ich wysuszenia oraz stanów zapalnych, a takich niespodzianek w podróży zdecydowanie lepiej unikać.
A gdy już wiesz, jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie, pamiętaj jeszcze o jego książeczce zdrowia. Jeśli wybieracie się w dalszą podróż, w której będzie ci towarzyszyć czworonożny przyjaciel, może się to okazać niezbędne w razie nagłej wizyty u weterynarza. Ponadto aby pies w samochodzie czuł się odrobinę lepiej, warto na czas podróży spakować ulubione zabawki czy posłanie pupila. Znajome zapachy pozwolą nieco uspokoić nerwy związane z jazdą samochodem. A jeśli twój pies cierpi na chorobę lokomocyjną i podczas jazdy przytrafiają mu się wymioty, najlepiej jest nie karmić zwierzaka na kilka godzin przed podróżą. Można też podać czworonogowi np. leki zwalczające te objawy. Pamiętaj jednak, aby skonsultować to z lekarzem weterynarii, który wskaże ci właściwe dawkowanie leku.
Polskie przepisy nie regulują zasad, jak przewieźć psa w samochodzie, ale możesz dostać wysoki mandat, jeśli zostawisz pupila w zamkniętym aucie bez dostępu do świeżego powietrza. Co więcej, jeśli sytuacja zostanie zinterpretowana jako zagrażająca życiu zwierzaka, zwykły przechodzień ma prawo wybić szybę w twoim pojeździe. Dlatego jeśli w czasie postoju będziesz opuszczać auto, zabierz z sobą także zwierzaka.