Jak przygotować ogród do wiosny
Wiosna to początek sezonu ogrodniczego i czas wzmożonej pracy na działce. Jeśli w przeciągu najbliższych miesięcy chcesz cieszyć się pięknym ogrodem, na wiosnę musisz wykonać szereg prac. Przekonaj się zatem, jakie wiosenne porządki w ogrodzie sprawią, że już wkrótce twoja działka rozkwitnie.
Jak przygotować ogród do wiosny - krok po kroku
Prace porządkowe na trawniku
Jak uzupełnić ubytki w trawie po zimie?
Zacznij od spulchnienia gleby w miejscach, gdzie wykonasz dosiewki. W tym celu najlepiej jest zastosować widły, kultywator lub solidne grabie. Pamiętaj, aby używać takich samych nasion, jakie zostały wykorzystane do założenia trawnika. Dzięki czemu uzyskasz równomierną i efektowną murawę. Jeśli jednak nie pamiętasz, jakiej trawy użyłeś, postaw na specjalną mieszankę do dosiewek. Po rozprowadzeniu trawy należy przykryć ją niewielką warstwą gleby, a następnie utwardzić i solidnie podlać.Twoje wiosenne porządki w ogrodzie powinny obejmować również zabieg wertykulacji i aeracji trawnika.
- Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni za pomocą noży wertykulatora. Dzięki temu możliwe jest usunięcie filcu, czyli nagromadzonej na murawie zbitej starej trawy.
- Areacja z kolei to proces nakłuwania powierzchni murawy, co pomaga dostarczyć więcej powietrza do korzeni trawy. Pamiętaj, aby zabiegi te przeprowadzić zanim jeszcze trawa zacznie rosnąć.
Piaskowanie
Po wykonaniu tych działań warto przeprowadzić piaskowanie, co pomaga nieco rozluźnić glebę pod trawnikiem. To z kolei przekłada się na lepszą chłonność wody oraz związków odżywczych. Piaskowanie najlepiej jest połączyć z nawożeniem – pamiętaj, aby przy tej ostatniej czynności stosować siewnik, dzięki czemu równomiernie rozprowadzisz preparat na murawie.Wiosna w ogrodzie, czyli zdejmowanie zimowych okryć
Przyjmuje się, że zdejmowanie zimowych zabezpieczeń i okryć powinno nastąpić na przełomie marca i kwietnia, jednak zanim to zrobisz, warto śledzić prognozy pogody. Wiosenne przymrozki mogą okazać się niszczycielskie w skutkach dla pozbawionych okrycia roślin. Może się okazać, że z usuwaniem włókniny czy słomy przyjdzie ci poczekać nawet do końca kwietnia.Grządki i rabaty - jak przygotować?
Jeśli jednak zakładasz duże rabatki i twój ogród ma pokaźne rozmiary, warto skorzystać z glebogryzarki . Urządzenie spulchni i odchwaści podłoże oraz je wyrówna, co pozwoli ci zaoszczędzić wiele czasu i wysiłku. Na tym etapie warto wymieszać wzruszoną ziemię z kompostem, co wzbogaci ją w próchnicę i użyźni. Dopiero na tak przygotowanym podłożu można sadzić rośliny ozdobne czy warzywa.
Przycinanie drzewek i krzewów
Wczesną wiosną zanim jeszcze rośliny na dobre obudzą się do życia, konieczne jest przycięcie drzew owocowych, ozdobnych oraz krzewów. Ten etap wiosennych porządków w ogrodzie sprawi, że drzewa i krzewy będą miały lepszy pokrój i będą bujniej kwitły czy wydawały owoce. Zanim złapiesz za sekator lub nożyce, sprawdź prognozę pogody. Temperatura podczas przycinania drzewek powinna być na plusie i wciągu najbliższych dni nie może spadać poniżej zera. Pamiętaj, aby z przycinaniem zdążyć zanim na drzewach pojawią się pierwsze pąki.Konserwacja i serwis narzędzi
W przypadku ostrzy kosiarki, które są narażone na szczególnie duże uszkodzenia np. w wyniku kontaktu z kamieniami czy krawężnikiem, do ostrzenia konieczne może być zastosowanie szlifierki. Wtedy najlepiej jest zlecić to zadanie pracownikom wyspecjalizowanego serwisu ogrodniczego.