Data modyfikacji:

Jak przygotować ogród do wiosny

Wiosna to początek sezonu ogrodniczego i czas wzmożonej pracy na działce. Jeśli w przeciągu najbliższych miesięcy chcesz cieszyć się pięknym ogrodem, na wiosnę musisz wykonać szereg prac. Przekonaj się zatem, jakie wiosenne porządki w ogrodzie sprawią, że już wkrótce twoja działka rozkwitnie.

Prace porządkowe na trawniku

Zima zazwyczaj szczególnie mocno daje się we znaki zielonemu dywanowi w twoim ogrodzie. Jeśli na murawie zalegał przez długi czas śnieg lub trawa wymarzła pod wpływem niskich temperatur, czeka cię na wiosnę sporo pracy. Na początek złap za grabie i dokładnie usuń zeschłe źdźbła i obumarłe części roślin oraz liści. Jeśli na trawniku pojawiły się ubytki, musisz szybko się z nimi uporać – w miejscach, gdzie uschły lub zgniły kępki trawy, szybko pojawią się chwasty, a te zdecydowanie nie są proszonymi gośćmi w twoim ogrodzie.

Jak uzupełnić ubytki w trawie po zimie?

Zacznij od spulchnienia gleby w miejscach, gdzie wykonasz dosiewki. W tym celu najlepiej jest zastosować widły, kultywator lub solidne grabie. Pamiętaj, aby używać takich samych nasion, jakie zostały wykorzystane do założenia trawnika. Dzięki czemu uzyskasz równomierną i efektowną murawę. Jeśli jednak nie pamiętasz, jakiej trawy użyłeś, postaw na specjalną mieszankę do dosiewek. Po rozprowadzeniu trawy należy przykryć ją niewielką warstwą gleby, a następnie utwardzić i solidnie podlać.

Twoje wiosenne porządki w ogrodzie powinny obejmować również zabieg wertykulacji i aeracji trawnika.

  • Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni za pomocą noży wertykulatora. Dzięki temu możliwe jest usunięcie filcu, czyli nagromadzonej na murawie zbitej starej trawy.
  • Areacja z kolei to proces nakłuwania powierzchni murawy, co pomaga dostarczyć więcej powietrza do korzeni trawy. Pamiętaj, aby zabiegi te przeprowadzić zanim jeszcze trawa zacznie rosnąć.

Piaskowanie

Po wykonaniu tych działań warto przeprowadzić piaskowanie, co pomaga nieco rozluźnić glebę pod trawnikiem. To z kolei przekłada się na lepszą chłonność wody oraz związków odżywczych. Piaskowanie najlepiej jest połączyć z nawożeniem – pamiętaj, aby przy tej ostatniej czynności stosować siewnik, dzięki czemu równomiernie rozprowadzisz preparat na murawie.

Wiosna w ogrodzie, czyli zdejmowanie zimowych okryć

Przyjmuje się, że zdejmowanie zimowych zabezpieczeń i okryć powinno nastąpić na przełomie marca i kwietnia, jednak zanim to zrobisz, warto śledzić prognozy pogody. Wiosenne przymrozki mogą okazać się niszczycielskie w skutkach dla pozbawionych okrycia roślin. Może się okazać, że z usuwaniem włókniny czy słomy przyjdzie ci poczekać nawet do końca kwietnia.

Grządki i rabaty - jak przygotować?

Zanim zaczniesz obsadzać swój ogród za pomocą roślin ozdobnych czy przed założeniem warzywnika, konieczne jest właściwe przygotowanie gleby. W tym przypadku możesz zdać się na kilka rozwiązań. Szpadel i widły to dość czasochłonne zajęcie, jednak sprawdza się przy naprawdę niedużych działkach.

Jeśli jednak zakładasz duże rabatki i twój ogród ma pokaźne rozmiary, warto skorzystać z glebogryzarki . Urządzenie spulchni i odchwaści podłoże oraz je wyrówna, co pozwoli ci zaoszczędzić wiele czasu i wysiłku. Na tym etapie warto wymieszać wzruszoną ziemię z kompostem, co wzbogaci ją w próchnicę i użyźni. Dopiero na tak przygotowanym podłożu można sadzić rośliny ozdobne czy warzywa.

Przycinanie drzewek i krzewów

Wczesną wiosną zanim jeszcze rośliny na dobre obudzą się do życia, konieczne jest przycięcie drzew owocowych, ozdobnych oraz krzewów. Ten etap wiosennych porządków w ogrodzie sprawi, że drzewa i krzewy będą miały lepszy pokrój i będą bujniej kwitły czy wydawały owoce. Zanim złapiesz za sekator lub nożyce, sprawdź prognozę pogody. Temperatura podczas przycinania drzewek powinna być na plusie i wciągu najbliższych dni nie może spadać poniżej zera. Pamiętaj, aby z przycinaniem zdążyć zanim na drzewach pojawią się pierwsze pąki.

Konserwacja i serwis narzędzi

Twoje wiosenne porządki w ogrodzie nie mogą ominąć również sprzętu, którym posługujesz się podczas prac. Jeśli jesienią nie dopełniłeś obowiązków, zacznij od dokładnego umycia narzędzi z resztek ziemi czy trawy. Jeśli pojawiła się korozja, ślady rdzy usuń za pomocą kostki z papierem ściernym, a następnie zakonserwuj je przeznaczonym do tego preparatem.

Następnie skontroluj stan narzędzi do cięcia – sekatorów i nożyc. Chodzi przede wszystkim o ich wyczyszczenie, ale w grę może wchodzić też ostrzenie. W tym celu wybierz osełki o dwóch gradacjach – te o grubszym ziarnie posłużą do pozbycia się nierówności i ostrzenia wstępnego, a te o drobnym pozwolą wypolerować i wykończyć ostrza.

W przypadku ostrzy kosiarki, które są narażone na szczególnie duże uszkodzenia np. w wyniku kontaktu z kamieniami czy krawężnikiem, do ostrzenia konieczne może być zastosowanie szlifierki. Wtedy najlepiej jest zlecić to zadanie pracownikom wyspecjalizowanego serwisu ogrodniczego.
Czas wiosennych porządków w ogrodzie to też idealny moment na konserwację kosiarki i innych elektronarzędzi ogrodniczych. Zacznij od ich czyszczenia, zwłaszcza jeśli urządzenie w okresie zimowej bezczynności nie było szczelnie przykryte i pokrył je kurz. W przypadku kosiarki spalinowej skontroluj stan świec i wymień olej. Na koniec sprawdź po prostu, czy urządzenie bez problemu można uruchomić. Warto zabrać się za te czynności zanim jeszcze na dobre wiosna rozgości się w ogrodzie, bo w razie ewentualnej usterki, nie będzie konieczne oczekiwanie na naprawdę sprzętu, gdy trawa zacznie przypominać już łany zboża.

Jakie jeszcze prace wykonać w ramach wiosennych porządków w ogrodzie?

To dobry moment na przygotowanie rozsady kwitnących kwiatów jednorocznych czy warzyw. Samodzielnie przygotowane siewki przeniesiesz do gruntu w ogrodzie, gdy na zewnątrz zrobi się dostatecznie ciepło.