Data modyfikacji:

Jak spakować bagaż podręczny?

Podróż z bagażem podręcznym może skutecznie obniżyć koszt przelotu samolotem. Zanim jednak ruszysz na lotnisko z walizką w ręce, musisz wiedzieć, że bagaż podręczny podlega szczegółowym wytycznym. Jeśli w najbliższym czasie planujesz podróż samolotem z walizką kabinową, dowiedz się, jak spakować bagaż podręczny.

Myślisz, że spakowanie walizki kabinowej to banalna sprawa? Nic bardziej mylnego! Nie dość, że bagaż, jaki zabierzesz ze sobą na pokład samolotu jest niewielki, to jeszcze jego zawartość podlega rygorystycznym przepisom. Jeśli zastanawiasz się, jak spakować bagaż podręczny do samolotu, aby zmieścić wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy i pomyślnie przejść lotniskową kontrolę, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Dobierz odpowiednią walizkę i sprawdź limity

Zanim zaczniesz kompletować przedmioty, które zabierzesz ze sobą w podróż, sprawdź wytyczne linii lotniczej, w kwestii bagażu. Przewoźnicy mogą stosować różne zasady w kwestii bagażu podręcznego, zarówno w przypadku wielkości walizki jak i jej ciężaru. Najczęściej dopuszczana wielkość walizki to około 55x40x25 cm. Musisz jednak wiedzieć, że do tych wymiarów należy doliczyć również kółka oraz uchwyty, w jakie wyposażony jest bagaż. Może się zatem okazać, że przed wylotem będziesz zmuszony do zakupu walizki kabinowej zgodnej z wytycznymi danego przewoźnika.

Na co zwrócić uwagę, wybierając walizkę kabinową

  1. W praktyce świetnie sprawdzają się walizki, które obok głównej, mają wiele mniejszych kieszeni. To pozwala łatwiej zmieścić wszystkie przedmioty, jakie ruszą wraz z tobą w podróż.
  2. Ponadto warto postawić na walizkę z wysuwaną rączką, o wysokości adekwatnej do twojego wzrostu.
  3. Powinna być wyposażona w kółeczka obracających się wokół własnej osi o 360 stopni. Walizka w takim wydaniu jest bardzo wygodna, co może być szczególnie ważne, jeśli w trakcie podróży czeka cię przesiadka.

Dobrą alternatywą dla walizek są plecaki, które odpowiadają wymiarom walizek wyznaczonym przez konkretnych przewoźników.
Obok samej walizki kabinowej niektórzy przewoźnicy dopuszczają zabranie na pokład torebki czy niewielkiego plecaka na najpotrzebniejsze przedmioty np. portfel czy telefon. Zanim jednak zdecydujesz się zabrać taki dodatkowy zasobnik na pokład, zapoznaj się z wytycznymi linii lotniczej. Tzw. drugi bagaż podręczny może obejmować np. laptopa czy sprzęt fotograficzny, jednak szczegółowych regulacji na ten temat szukaj na stronie przewoźnika. 

Zrób listę potrzebnych rzeczy

Jak spakować bagaż podręczny do samolotu w tak małą walizkę? Musisz działać z głową – tu nie ma miejsca na niepotrzebne gadżety czy zapasowe ubrania. Zanim zaczniesz kompletować zawartość walizki, dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby, sprawdź prognozy pogody. Może się okazać, że część ubrań wcale nie będzie potrzebna.

Warto również zorientować się, czy w miejscu, gdzie zostaniesz na noc, zapewnione są np. ręczniki. To dobry sposób na oszczędność miejsca w walizce kabinowej i trik, który pomoże ci rozwiązać zagwozdkę, jak spakować bagaż podręczny? Podobnie zweryfikuj swoje podejście do niektórych przedmiotów, jak np. żelazko podróżne suszarka lub prostownica do włosów – akcesoria te zajmą sporo miejsca, a można się bez nich spokojnie obejść.

Uwaga na płyny, czyli kosmetyki w wersji mini

Czy wiesz, że na pokład samolotu można wnieść płyny w butelkach o pojemności jedynie do 100 ml? Wytyczne te obejmują również kosmetyki – żele pod prysznic, olejki do opalania czy szampony do włosów. Dlatego przed wylotem należy się zaopatrzyć się w kosmetyki w małych buteleczkach. Pamiętaj również, że łączna ich zawartość nie może przekraczać 1 litra.

Co więcej, kosmetyki należy umieścić w przezroczystym plastikowym worku lub kosmetyczce. Pozwala to pracownikom lotniska łatwo zorientować się w zawartości twojej kosmetyczki i zaoszczędzić czas, jaki przyjdzie ci spędzić przechodząc przez bramki.

Ubiór na cebulkę i inne triki

Ten trik z kolei pozwoli ci zaoszczędzić sporo miejsca w walizce. Jeśli zastanawiasz się, jak spakować bagaż podręczny i w małej walizce upchnąć ciepłe ubrania, zdaj się właśnie na cebulkę. Te najgrubsze załóż na siebie. Najlepiej, aby mieć na sobie kilka warstw odzieży. W ten sposób zabierzesz ze sobą w podróż wszystko, czego potrzebujesz i efektywnie wykorzystasz miejsce w walizce. W przypadku butów, na sobie najlepiej jest mieć model, który zająłby najwięcej powierzchni.

Kolejny trik, który pomoże ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jak zapakować bagaż podręczny do samolotu, to sprytne pakowanie. Oznacza to, że musisz maksymalnie wykorzystać wszystkie dostępne schowki. Przykład? Do zapasowej pary butów wepchnij zwinięte w kulkę skarpety, a ubrania zamiast składać w idealne kostki, zwijaj w rulony. W takim przypadku w twojej małej walizce zmieści się więcej przedmiotów. 
Kompletując swój ekwipunek i zastanawiając się, jak zapakować bagaż podręczny, warto też szukać rozwiązań adresowanych właśnie dla podróżników. Przykładowo miejsce tradycyjnego ręcznika, który najczęściej niepotrzebnie zmarnuje sporo przestrzeni w walizce, można wybrać ręcznik z mikrofibry. Produkty tego typu są niewielkie, a odznaczają się bardzo dużą chłonnością wilgoci, są zatem idealnym patentem na podróż. 

Nie wypełniaj swojej walizki kabinowej po brzegi

Na koniec warto pamiętać o tej ważnej zasadzie. Podczas podróży zapewne kupisz jakieś pamiątki, czy to ubrania czy miejscowe gadżety. Na nie również musi znaleźć się miejsce w twoim bagażu. Przed przystąpieniem do wielkiego pakowania zapoznaj się z listą przedmiotów, których nie można zabrać na pokład samolotu.  Są to np. ostre narzędzia czy sprzęt biwakowy. Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, jak spakować bagaż podręczny do samolotu wcale nie jest taka prosta.

Pakowanie bagażu podręcznego wg Uli Pedantuli

Poznaj sposoby znanej blogerki na sprytne upchnięcie rzeczy w walizce.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny