Data publikacji:

Jak udostępnić internet z telefonu na telewizor?

Dostęp do internetu stał się wyjątkowo powszechny, a rozwój technologii sprawił, że telewizory, sprzęty AGD czy systemy smart house również korzystają z sieci. Dlatego najczęściej w sytuacjach awaryjnych, gdy stałe łącze zawodzi albo pojawiają się problemy z działaniem domowego routera czy punktu dostępowego, często konieczne jest zapewnienie innego połączenia. Przeczytaj, jak udostępnić internet z telefonu na telewizor i na co zwrócić uwagę przy konfiguracji i korzystaniu z takiego łącza.
jak udostepnic internet z telefonu na telewizor

Jak udostępnić internet z telefonu na telewizor? Najlepsze rozwiązania

Dysponując współczesnym telefonem komórkowym z funkcjami smart - czy to smartfonem z Androidem, czy też iPhone’em z systemem iOS, udostępnienie internetu w bezprzewodowy sposób na telewizor z Wi-Fi nie jest trudne. W takim razie jak udostępnić internet z telefonu na telewizor? Rozwiązań w teorii jest kilka:
 • stworzenie na telefonie punktu dostępowego Wi-Fi - poprzez systemowe opcje typu „Router Wi-Fi” lub „bezprzewodowy punkt dostępowy”,
 • analogiczne udostępnianie przy użyciu komunikacji Bluetooth,
 • udostępnianie z wykorzystaniem przewodu USB - jest to jednak kwestia oprogramowania telewizora i telefonu, czy obsługują tę opcję,
 • rozwiązania zależne od oprogramowania telewizora - łączność bezpośrednia z telefonem, funkcja telewizora korzystania z sieci połączonych urządzeń,
 • alternatywnie screen mirroring, będący rozwiązaniem pośrednim, pozwalającym na korzystanie z telefonu i wyświetlanie obrazu na telewizorze.

To, jak udostępnić internet na telewizor, w dużej mierze zależy od posiadanego sprzętu. Współczesne telewizory zwykle wyposażone są w karty sieciowe Wi-Fi i konfiguracja po ich stronie nie powinna przysparzać większych problemów.

Warunki techniczne niezbędne do udostępniania sieci

Zanim poznasz szczegóły, jak skonfigurować telefon z telewizorem, upewnij się, że jest to w ogóle możliwe. Telewizor powinien posiadać opcję połączenia Wi-Fi lub możliwości transferu przez przewód USB. W innym wypadku, gdy telewizor obsługuje jedynie połączenie przewodem Ethernet, wymagane byłoby dodatkowe urządzenie i bardziej zaawansowana konfiguracja. Również po stronie telefonu konieczne jest spełnienie pewnych wymagań, choć zwykle nie są one problemem. Jego system operacyjny, najczęściej Android lub iOS, powinien mieć funkcję typu router czy punkt dostępowy Wi-Fi. Konieczna jest także włączona transmisja danych na smartfonie, zasięg sieci komórkowej, dostateczna przepustowość i parametry łącza wymagane przez aplikacje na telewizorze.

Konfiguracja telefonu z telewizorem

Jak udostępnić internet z telefonu na telewizor, gdy wiadomo, że sprzęt spełnia wymagania? W przypadku systemów z rodziny Android na telefonie należy:
 • Wejść w ustawienia (zwykle ikona kół zębatych).
 • Wybrać z menu Połączenia -> Router Wi-Fi i udostępnianie internetu.
 • Wybrać sposób udostępniania połączenia z dostępnych (zwykle Wi-Fi, Bluetooth, USB).
 • Wprowadzić lub zweryfikować ewentualne parametry połączenia - nazwa sieci, hasło, ograniczenia.
 • Upewnić się co do działającej transmisji danych, zasięgu sieci komórkowej.

Aby w pełni dowiedzieć się, jak skonfigurować telefon z telewizorem, trzeba również w samym telewizorze znać kroki, jakie konieczne są do nawiązania połączenia. Najczęściej jest to możliwe w opcjach, sieci czy dostępie do internetu, gdzie wystarczy wybrać odpowiedni sposób i ewentualnie wpisać hasło. W systemie iOS na iPhonie kroki są podobne jak na Androidzie, różni się przede wszystkim nazwami - Hotspot osobisty. Czasami do stworzenia bezpośredniego połączenia telefonu z telewizorem, na przykład Wi-Fi Direct, w celu udostępnienia sieci czy przesłania danych można wykorzystać dedykowane aplikacje albo kod QR. Często smartfony tego samego producenta, co telewizor, mają możliwości intuicyjnej obsługi bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania dzięki preinstalowanemu oprogramowaniu.

Komunikacja telefon-telewizor - jak zapewnić optymalne warunki?

Wygodne i szybkie rozwiązania problemu, jak udostępnić internet z telefonu na telewizor, obejmują komunikację bezprzewodową - w dostępnym standardzie Wi-Fi, rzadziej Bluetooth. Warto zadbać o jak najlepsze okoliczności nawiązanego połączenia. Telefon powinien być ustawiony w miejscu, gdzie ma najlepszy możliwy zasięg. W przypadku Bluetooth, zwłaszcza w wersji LE, szczególnie ważne jest jak najmniejsze oddalenie urządzeń od siebie. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy udostępnianiu internetu na telewizor? Jak udostępnić internet z telefonu na telewizor, aby działało to sprawnie nawet przez dłuższy czas? Upewnij się w kwestiach:
 • zasilania telefonu - podłączenia do ładowania, optymalnego zasięgu, wyłączenia niepotrzebnych aplikacji, by ograniczyć przegrzewanie;
 • dostępności pakietów danych, szybkiej transmisji, możliwych kosztów przy przekroczeniu ewentualnych limitów,
 • jeżeli połączenie ma służyć do VOD czy streamingu video w wysokiej jakości, zużyte zostaną duże ilości danych,
 • dostępności alternatywnych rozwiązań zapewniających połączenie telewizora z siecią.

Łączenie telefonu z telewizora w celu udostępniania sieci internetowej powinno być traktowane jako rozwiązanie tymczasowe. Jeżeli z jakichś przyczyn niezbędne jest, aby twój telewizor miał awaryjne rozwiązanie dostępu do Internetu, warto rozważyć opcję mobilnego routera LTE. Inną możliwością jest domowy sprzęt z łączem zapasowym - LTE. Wtedy telewizor nie będzie wymagać każdorazowej konfiguracji przy wystąpieniu problemów z łączem podstawowym.

Połączenie telewizora z siecią domową zwykle pozwala również na komunikację ze smartfonem, który łączy się z tą samą siecią Wi-Fi. To stwarza możliwości zdalnego sterowania czy przesyłania obrazu i dźwięku. Jednak kwestia udostępnienia internetu ze smartfona na telewizor jest najczęściej osobna, wymaga oddzielnej konfiguracji. Przy spełnieniu odpowiednich wymagań i zwróceniu uwagi na wspomniane aspekty rozwiązanie to może być dobre w sytuacjach awaryjnych, jednak w codziennym użytkowaniu zwykle bywa kłopotliwe.

Autorka: Aleksandra Ginalska