Jak urządzić kącik do nauki dla dziecka?

Kiedy dziecko dorasta, pokój powinien dorastać razem z nim. Uniwersalne meble dziecięce sprawdzą się nie tylko wtedy, gdy liczy się wyłącznie zabawa, lecz także będą przydatne, gdy dziecko będzie musiało pójść do szkoły. Podpowiadamy jak urządzić kącik do nauki dla dziecka.

Przepisywanie, czytanie, wyklejanie, uzupełnianie i inne czynności związane z odrabianiem lekcji wymagają szczególnych warunków.

Pokój dziecka powinien być więc miejscem, w którym mały uczeń nie tylko będzie się bawił, lecz także chętnie wykonywał swoje obowiązki.

Dobrze usytuowane biurko szkolne, oświetlenie i wygodne krzesło to podstawowe elementy wyposażenia pokoju ucznia. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Funkcjonalność przede wszystkim

Estetyka nie zawsze idzie w parze z funkcjonalnością, jeżeli chodzi o urządzanie pokoju czy miejsca do nauki. Meble dziecięce, które dotychczas służyły wyłącznie zabawkom, muszą wcielić się w zupełnie nową rolę.

Jeżeli nasz budżet nie pozwala na zbyt częstą wymianę mebli, musimy pomyśleć, jak przystosować do nauki te, które już są w pokoju dziecka umieszczone.

Zakupem, którego będzie trzeba dokonać, jest jednak biurko szkolne. Musi ono stać się najważniejszym miejscem w pokoju. Wielu rodziców decyduje się na wspólne zakupy z dzieckiem i wybór, jakim są meble dziecięce.

To przecież mały uczeń będzie w tym miejscu spędzał najwięcej czasu i to właśnie on ma czuć się w nim dobrze. Ważne jest także, aby oddzielić kącik do nauki od wszelkiego rodzaju zabawek i innych elementów, które mogą rozpraszać uwagę dziecka. Miejsce do nauki musi być wygodne i sprzyjać koncentracji.

Biurko szkolne — gdzie je ustawić?

Najważniejszym elementem w wyposażeniu kącika do nauki jest oczywiście biurko szkolne. Ważne jest jego ustawienie oraz sama organizacja biurka, aby dziecko mogło odrabiać lekcje w komfortowych warunkach.

Nie tylko miejsce, w którym ma znajdować się biurko, jest ważne. Również jego kształt oraz wysokość powinny być dopasowane do potrzeb dziecka. Ustawiając biurko szkolne w pokoju, musimy kierować się zawsze dostępem do światła. Pisząc, dziecko nie może sobie go zasłaniać.

Należy także zastanowić się, czy dziecko jest prawo- czy leworęczne. W pierwszym przypadku biurko powinno zostać ustawione lewą krawędzią do okna. Jeżeli dziecko jest leworęczne, ustawienie biurka powinno być odwrotne.

Minimalna szerokość biurka powinna wynosić 120 cm. Sprawia ona, że dziecku może swobodnie i wygodnie rozkładać książki i zeszyty.

Do biurka dobieramy też odpowiednie krzesło. Regulowana wysokość siedzenia, a także możliwość swobodnego położenia łokci na biurku to wyznaczniki komfortu i wygody dla małego ucznia. Wymiary biurka szkolnego również powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka.

Jeżeli decydujemy się, by na biurku ustawiony był też komputer, musimy pamiętać o kilku zasadach. Monitor komputera, jeżeli jest to komputer stacjonarny, powinien być ustawiony na innej wysokości niż klawiatura.

Organizacja biurka, na którym stoi komputer, powinna obejmować dłuższy blat niż blaty tradycyjne. Biurko możemy podzielić na dwie części. Po jednej stronie można umocować pod blatem półeczkę, na której będzie się znajdować klawiatura. Druga część biurka pozostaje bez zmian. W ten sposób dziecko będzie mogło wygodnie pisać i pracować, a w razie potrzeby także skorzystać z komputera.

Co z oświetleniem?

Kącik do nauki musi być nie tylko miejscem, w którym dziecko wygodnie usiądzie przy biurku. Miejsce to powinno być też dobrze oświetlone.

Oczywiście dla wzroku dziecka najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z naturalnego światła dziennego. Jednak co w przypadku, gdy zmrok zapada bardzo szybko i ciężko jest w ten sposób odrabiać lekcje? Oczywiście trzeba wybrać najbardziej odpowiednie dla miejsca do nauki oświetlenie.

Wybierając lampy, nie kierujmy się ich wyglądem, bo tutaj, podobnie jak w przypadku całego kącika do nauki oraz elementu, jakim są meble dziecięce, liczy się przede wszystkim funkcjonalność.

Wielu dekoratorów wnętrz stawia na rozwiązanie, które obejmuje światło tzw. główne, oświetlające cały pokój, oraz małą lampkę stojącą. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że biurko dziecka jest dobrze oświetlone.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup lampki, którą będziemy mogli dopasować do potrzeb dziecka, czyli tak zwanej lampki ruchomej, niektórzy rodzice decydują się też na lampy, które można przesuwać wzdłuż blatu biurka szkolnego.

Tak czy inaczej, dodatkowa lampka na pewno zapewni dziecku komfort podczas odrabiania lekcji. Oprócz lamp równie ważna jest barwa światła, która nie męczy wzroku. Możemy wybrać żarówki LED, ale dostępne są także lampy, dzięki którym sami możemy regulować natężenie światła.

Szafki, półki i pomoce naukowe

W kąciku do nauki nie powinno też zabraknąć podstawowego wyposażenia, niezbędnego do odrabiania lekcji. Szafki, półki i regały oraz organizacja biurka to oczywiście standardowe elementy wyposażenia strefy do nauki.

Książki i zeszyty powinny być w zasięgu wzroku dziecka, ale także umiejscowione tak, aby mogło ono swobodnie po nie sięgnąć.

W sklepach dostępne są fantazyjne i oryginalne kształty półek, które przypominają litery alfabetu lub zwierzęta. Kupując je, jeszcze bardziej uatrakcyjnimy kącik do nauki, a mały uczeń z ochotą będzie podejmował się nowych obowiązków.

Oryginalnymi rozwiązaniami są również stojące regały w kształcie drzew, które na pewno będą ciekawą alternatywą dla tradycyjnych regałów. Ważne jest też, aby pomoce naukowe nie przeszkadzały dziecku w odrabianiu lekcji.

Dobrym pomysłem są zamykane szafki, również wtedy gdy będą miały dużą liczbę szuflad, w których będą przechowywane pomoce naukowe.

Kreatywne dodatki i pomysły

Doskonałym pomysłem na urządzenie kącika do nauki jest nie tylko dobra organizacja biurka oraz funkcjonalne meble dziecięce, lecz także zastosowanie rozwiązań niestandardowych, które na pewno ucieszą małego ucznia.

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się tzw. farba kredowa. Dzieci uwielbiają pisać na tablicy, a ich własna może okazać się ulubionym elementem pokoju nie tylko podczas odrabiania lekcji.

Pomysł na pomalowanie fragmentu pokoju farbą kredową to świetna zabawa i nauka w jednym. Dodawanie, odejmowanie, a także pisanie trudnych wyrazów można doskonale ćwiczyć na kredowej ścianie.

Pojemniki na przybory szkolne mogą również mieć fantazyjne kształty. W ten sposób dziecko z chęcią będzie po nie sięgać. Wiele z nich można zrobić samodzielnie lub zaangażować do zabawy dziecko.

Wtedy jeszcze bardziej uda nam się zachęcić je do nauki we własnym kąciku. Naklejki ścienne oraz plakaty też mogą być dla dziecka niezwykłą inspiracją.


Pamiętajmy, że pokój dziecka musi obejmować zarówno strefę przeznaczoną do zabawy, jak i tę, w której uczeń będzie miał komfortowe warunki do pracy.

Odrabianie lekcji przy wygodnym biurku szkolnym i krześle, prawidłowym oświetleniu, organizacji biurka z użyciem atrakcyjnych pomocy naukowych na pewno nie będzie dla dziecka przykrym obowiązkiem.

Podobne artykuły

basen z kulkami

Basen z kulkami dla dzieci: na co zwrócić uwagę przy wyborze?

2022-01-29
Suchy basen z kulkami dla dzieci to marzenie każdego malucha. Jeszcze kilka lat temu z takiej rozrywki można było korzystać jedynie w parkach rozrywki lub galeriach handlowych. Obecnie jednak każdy rodzic może kupić własny basen z kulkami dla dzieci w bardzo przystępnej cenie. Wybór odpowiedniego basenu nie jest tak prosty jak się wydaje – podczas zakupów trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów, które zapewnią dzieciom bezpieczeństwo i komfort podczas zabawy wśród kolorowych kulek. Co więc warto wziąć pod uwagę przy wyborze basenu z kulkami dla dzieci?
torba dla mamy

Jaka torba dla mamy to najlepszy wybór?

2022-01-28
Bycie rodzicem małego dziecka jest sporym wyzwaniem organizacyjnym. Każde wyjście z malcem wymaga odpowiedniego przygotowania, w którym z pewnością pomoże dobra torba dla mamy lub taty. Tego typu akcesoria nie muszą być typową torbą do wózka, niekoniecznie też są duże i pełne różnorodnych gadżetów. Mogą przypominać klasyczną torebkę lub plecak, które jednak są w stanie pomieścić wszystkie niezbędne akcesoria dla mamy i dziecka. Które torby dla mamy warto wybrać, na co zwrócić uwagę przy zakupie?
lego dla 6 latki

Jakie LEGO dla dziewczynki 6 lat wybrać?

2022-01-28
Małe dziewczynki chętnie bawią się nie tylko lalkami, misiami czy samochodami. Równie ochoczo sięgają po klocki, które potrafią zająć je na wiele godzin. Jakie LEGO dla dziewczynki 6 lat wybrać? Które zestawy będą dopasowane do jej wieku i rozwoju? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i wybierz najlepsze zestawy.
Niemowle

Objawy odwodnienia u dziecka. Jak nawodnić niemowlę?

2022-01-28
Odwodnienie pojawia się na skutek gwałtownej utraty wody i elektrolitów z organizmu. Najczęściej jego przyczyną są infekcje żołądkowo-jelitowe, wiążące się z wymiotami i biegunką. Objawów odwodnienia u dziecka nigdy nie wolno bagatelizować – w niektórych przypadkach może zagrażać ono zdrowiu, a nawet życiu. Sprawdź, jak reagować, gdy maluch zdradza objawy niedostatecznego nawodnienia.

Ostatnio dodane artykuły

torba dla mamy

Jaka torba dla mamy to najlepszy wybór?

2022-01-28
Bycie rodzicem małego dziecka jest sporym wyzwaniem organizacyjnym. Każde wyjście z malcem wymaga odpowiedniego przygotowania, w którym z pewnością pomoże dobra torba dla mamy lub taty. Tego typu akcesoria nie muszą być typową torbą do wózka, niekoniecznie też są duże i pełne różnorodnych gadżetów. Mogą przypominać klasyczną torebkę lub plecak, które jednak są w stanie pomieścić wszystkie niezbędne akcesoria dla mamy i dziecka. Które torby dla mamy warto wybrać, na co zwrócić uwagę przy zakupie?
fotelik dla rocznego dziecka

Jaki fotelik dla rocznego dziecka wybrać?

2022-01-19
Fotelik samochodowy dla rocznego dziecka można kupić w różnych kategoriach wagowych. Ścisłe dopasowanie wagowe, ale też pod względem innych parametrów technicznych przekłada się na bezpieczną i komfortową jazdę dla malucha. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, kupując fotelik samochodowy dla rocznego dziecka?
fotelik dla 3-latka

Jaki fotelik dla 3-latka wybrać?

2022-01-09
Fotelik samochodowy dla trzyletniego dziecka powinien zapewniać bezpieczne przewożenie i maksymalną ochronę w trakcie ewentualnej kolizji czy wypadku. Dlatego bardzo ważny jest dobór wygodnego modelu, który spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa, a także wypada maksymalnie dobrze w testach zderzeniowych. Jaki fotelik dla 3-latka będzie najlepszy, co na ten temat mówią przepisy? Które marki fotelików warto wybrać, w jakim stopniu wybór powinien być uzależniony od posiadanego samochodu?
nosidełka dla niemowląt ranking

Nosidełka dla niemowląt: ranking polecanych modeli

2021-12-23
Każdy rodzic doskonale wie, że rada: „Nie noś dziecka, bo się przyzwyczai” nijak ma się do rzeczywistości. Żadnego dziecka do noszenia nie można przyzwyczaić, bo potrzeba bycia blisko rodzica jest zupełnie naturalna i wrodzona. Zdaje się jednak, że nie wiedzą o tym nasze plecy i ręce – już po kilkunastu minutach noszenia brzdąca zaczynamy odczuwać w nich ból. Istnieje jednak dobre rozwiązanie i jest nim… nosidełko. Jakie są najlepsze nosidełka dla niemowląt?