Data publikacji:

Jak wiązać szalik? 5 modnych sposobów na szal

Zwykły, niemal banalny, codzienny dodatek, a tyle możliwości – szalik. Dzięki niemu możesz wyglądać jak artystka albo paryżanka. Zobacz, jak wiązać szalik.

szalik

Jak wiązać szalik, aby wyglądać modnie i nie marznąć?

Szalik jest nie tylko funkcjonalny – chroni szyję i gardło przed chłodem – ale też zdobi. Dobrze dobrany potrafi dodać stylizacji uroku i wyznaczyć charakter wyglądu.

Kiedyś był nawet symbolem statusu i elegancji, a w pewnych środowiskach nadal zarezerwowany jest dla bohemy artystycznej. Sposób jego wiązania może zupełnie zmienić wygląd. Zobacz, jak modnie wiązać szalik do płaszcza damskiego i nie tylko.

 1. Jak wiązać szalik w stylu paryskim?
 2. Jak modnie wiązać szalik w pasie?
 3. Jak wiązać szal do kurtki z kapturem?
 4. Szalik jak korale – jak wiązać szalik na szyi
 5. Jak wiązać szalik nie tylko na szyję?

Jak wiązać szalik w stylu paryskim?

Podpowiadaliśmy już, jak nosić duże szale , dlatego tym razem skupimy się na jego wiązaniu. Wbrew pozorowm nie jest to wcale trudne zadanie.

Jak wiązać szalik do płaszcza, kurtki czy sukienki? Węzeł paryski to chyba najbardziej popularny węzeł – prosty, szykowny ale jednocześnie i uniwersalny. Pasuje do marynarki, płaszcza i kurtki, sprawdzi się nawet do sukienki.

Węzeł paryski popularny jest także wśród mężczyzn. Ten węzeł łatwo zawiązać i wyjątkowo dobrze wygląda do koszuli z marynarką, zwłaszcza jeśli szalik jest z delikatnej wełny.

Przeczytaj również: Jak dobrać szalik męski do płaszcza?

Kobiety mogą nosić węzeł paryski absolutnie do wszystkiego z wyjątkiem sukienek koktajlowych i wieczorowych. Szalik w tym wiązaniu ułożony jest blisko szyi i spełnia funkcję grzewczą, dlatego z bardzo wytworną sukienką nie wyglądałby dobrze.

Jak wiązać szalik w stylu paryskim?

 1. Złóż szal na pół i powieś na szyi tak, by złożony koniec był krótszy.
 2. Pozostałe dwa końce przełóż przez pętelkę po drugiej stronie i lekko ściągnij, by supełek umieścić na środku.

Paryski węzeł bardzo dobrze wygląda na… angielskim szalu, np. klasycznej marki Burberry.

W paryskim stylu możesz też wiązać apaszki. Tu również liczy się prostota i wdzięk. Paryżanki lubią delikatne marszczenia i kokardki z boku. Jedwabna apaszka Hermes będzie dobrym wyborem, jeśli lubisz paryski styl, tym bardziej że w 2019 roku przepiękne wzory projektuje dla domu mody Hermes polski ilustrator Jan Bajtlik.

Jak modnie wiązać szalik w pasie?

Długi, wzorzysty, delikatny szal może stać się gustowną ozdobą zwykłej prostej sukienki, ale też jeansów i białej bluzki koszulowej. Do stworzenia tej stylizacji potrzebny ci będzie jeszcze pasek, najlepiej cienki, czarny lub brązowy.

Jak wiązać szal do sukienki?

 1. Przełóż końce szala przez szyję.
 2. Rozłóż je tak, by wyglądały jak poły płaszcza.
 3. Całą kompozycję przewiąż paskiem.

Jak wiązać szal do kurtki z kapturem?

Ciepły szalik może nie tylko ochronić przed zimnem, ale też dodać charakteru zwykłej, outdorowej stylizacji. Do czarnej, prostej jesionki dobrać możesz zarówno szary, wełniany szal, jak i barwny, kaszmirowy w indyjskie wzory. W tym drugim przypadku stworzysz zestaw elegancki i stylowy, a twój wygląd będzie świadczył o tym, że lubisz zabawę konwencjami i oryginalny styl.

Kolorowy szal zawiąż więc wokół szyi tak, by wyglądał jak komin – końce możesz puścić swobodnie, wyeksponuj zwłaszcza frędzle.

Jak wiązać szalik do kurtki z kapturem? Jeśli używasz kaptura, włóż szalik pod niego – przyciśnie kaptur do szyi, dzięki czemu będzie ci cieplej. Jeżeli zaś kaptur akurat ma być ozdobą, szal lepiej będzie wyglądał owinięty bezpośrednio wokół szyi.

Możesz też dobrać kolorystycznie szalik do czapki, ale nie jest to konieczność – dobrze jest, gdy czapka i szalik mają jakiś wspólny mianownik kolorystyczny.

Szalik jak korale – jak wiązać szalik na szyi?

Szalik, wbrew pozorom, nie musi mieć tylko funkcji grzejącej. Możesz z niego uczynić prawdziwą, oryginalną ozdobę.

 1. Wybierz cienki, bawełniany lub jedwabny szalik i skręć go na całej długości tak, by opleść nim co najmniej dwukrotnie szyję.
 2. Końce schowaj pomiędzy warstwy szalika.

Ozdoba taka sprawdzi się do luźnych, lnianych sukienek lub prostych bluzek z dużym, okrągłym dekoltem. Możesz też wymieszać szalik z koralami – wybierz te duże, widoczne. Ciekawie będzie też z perłami.

Jak wiązać szalik nie tylko na szyję?

Z dużych rozmiarów szalika lub kwadratowej chusty możesz zrobić też np. torbę. Wystarczy odpowiednio związać rogi szalika tak, by środek stworzył kieszonkę. Z chusty możesz też udrapować bluzkę lub spódnicę, a nawet sukienkę. Sekret tkwi w odpowiednim składaniu i wiązaniu.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska