Data modyfikacji:

Jak wybielić zęby? Skuteczne sposoby na hollywoodzki uśmiech

Marzy ci się śnieżnobiały uśmiech bez ingerencji stomatologa? Piękne zęby to wizytówka każdego z nas. Zapomnij o soku z cytryny i sodzie oczyszczonej. Są lepsze i skuteczniejsze metody. Kosmetyki i akcesoria do wybielania zębów dostępne na rynku z pewnością spełnią twoje oczekiwania. 

Dlaczego warto się uśmiechać

Uśmiechanie się sprawia, że czujesz się lepiej,a  otoczenie odbiera cię jako osobę sympatyczniejszą i atrakcyjniejszą. Czy wiesz, jakie zmiany zachodzą w mózgu, kiedy się uśmiechasz? Produkowane są endorfiny – hormony szczęścia. Gdy się śmiejesz, szybciej oddychasz, co wpływa na dotlenienie krwi. Oprócz tego uśmiechem się zaraża. To tzw. lustrzane neurony są odpowiedzialne za fakt, że uśmiechasz się, widząc radość innej osoby. Tym samym, kiedy nie ukrywasz dobrego humoru, pozytywnie wpływasz na swoich bliskich. Dlatego śmiej się jak najczęściej!

Zanim sięgniesz po preparat do wybielania zębów…

Na początku warto udać się do stomatologa, by oczyścił nasze zęby z kamienia nazębnego. Po skalingu można zdecydować się na piaskowanie, czyli usuwanie osadów nazębnych i nieestetycznych przebarwień. Jeśli efekty nie są zadowalające, można przejść do kolejnego punktu i zdecydować się na jeden ze sposobów na wybielanie zębów, które oferuje branża kosmetyczna.
Zanim sięgniesz po odpowiedni preparat, pamiętaj jednak o pewnych faktach. Nie wybielisz martwych zębów (aby żółty martwy ząb odzyskał swój kolor, konieczne jest zastosowanie konkretnej metody aplikacji środka chemicznego). Nie wybielisz koron i plomb. Dwie godziny po zabiegu wybielającym nie jedz, natomiast pij jedynie wodę mineralną. Przez dwa następne dni unikaj napojów i pokarmów, które mogłyby zabarwić szkliwo takich jak:

  • kawa
  • herbata
  • cola
  • soki owocowe
  • buraki
  • czerwona papryka
  • jagody

Skuteczne sposoby na wybielanie zębów

Możesz wybierać spośród szeregu produktów dostępnych w ofercie producentów kosmetyków. Zdecyduj się na produkt o określonej mocy, niech wybór będzie uzależniony od tego, o ile tonów chcesz wybielić zęby. Produkty aplikuj ostrożnie i z uwagą. Zęby powinny być rozjaśnione równomiernie.

Pasty wybielające

Określony skład chemiczny to podstawa działania wszystkich produktów wybielających. Rozjaśniająco działają więc na przykład cząstki dwuwęglanu sodu. Pasty wybielające produkowane są z przeznaczeniem dla palaczy lub po prostu dla osób, które chcą mieć bielszy uśmiech.

Węgiel na wybielanie zębów

W wielu produktach do wybielania zębów ważnym składnikiem jest węgiel drzewny. Naturalne właściwości węgla sprawiają, że jego cząstki łączą się z przebarwieniami na zębach (kawą, herbatą, winem, osadem nazębnym). Po kilku minutach szczotkowania zębów czarną mazią wypluwa się węgiel związany z cząstkami substancji powodujących przebarwienia. Efekt jest całkiem niezły, a do preparatów z węglem entuzjastycznie podchodzą sami stomatolodzy.

Wybielające paski do zębów

To bardzo cienkie wstęgi pokryte wybielających żelem. Należy uważnie przyłożyć je do zębów i odczekać pewien czas, aż substancje zawarte w żelu zaczną działać. Zwróć uwagę na to, by paski zostały równomiernie nałożone na zęby.

Nakładki wybielające z żelem

Sposób w założeniu podobny do pasków wybielających, jednak efekt działania preparatu jest silniejszy. Nakładka lepiej dopasowuje się do zębów niż pasek, dzięki czemu wybielanie jest łatwiejsze i bardziej precyzyjne.

Zestaw do wybielania z nakładką może być wzbogacony o aktywator światła.

Można także przeprowadzić kurację wybielającą pod okiem stomatologa. 

Kuracje wybielające

Rynek proponuje też różnego rodzaju kuracje wybielające. Taki system wybielający to wielofazowy proces wybielania. Może to być na przykład trójfazowa formuła oparta na sekwencyjnym działaniu trzech żeli: inicjującego, aktywującego i wybielającego. 

Produktami służącymi do wybielania zębów są także szczoteczki, płyny do płukania ust czy proszek wybielający. Nigdy nie warto też zapominać o dobrej szczoteczce elektrycznej. A wszystko dla pięknego uśmiechu każdego, kto tylko o nim zamarzy.

Autorka: Barbara Szega