Data publikacji:

Jak wybielić zęby? Metody wybielania zębów w domu

Wizyty u dentysty to dla wielu osób wciąż bardzo nieprzyjemne doświadczenie, mimo że we współczesnych gabinetach stomatologicznych dostępne są środki gwarantujące niemal bezbolesne zabiegi. Jeśli chcemy dbać kompleksowo o śnieżnobiały, nieskazitelny uśmiech, nie powinniśmy unikać odwiedzania specjalistów! Codzienna higiena, a także kontrolne odwiedziny stomatologa są tym, czego najbardziej potrzeba naszemu uzębieniu. Zastanawiasz się jednak, jak wybielić zęby w domowym zaciszu? Przedstawiamy garść porad, które warto włączyć do codziennej pielęgnacji!

Domowe wybielanie zębów – co wpływa na nieestetyczny kolor zębów?

Żółte, lekko brązowe czy nawet szare – tak mogą wyglądać zęby, jeśli na co dzień towarzyszy nam nieprawidłowa higiena, używki czy spożywanie konkretnych grup pokarmów. Czasami jednak żółty kolor zębów jest uwarunkowany genetycznie i odpowiada za jego naturalny, nieco ciemniejszy odcień kości. Nim zaczniesz szukać odpowiedzi na pytanie, jak wybielić zęby w domu, odpowiedz sobie szczerze, czym charakteryzuje się twoja codzienna pielęgnacja jamy ustnej.

Jeśli jednak wszystko robisz poprawnie, a zęby wciąż nie wyglądają perfekcyjnie, czas zastanowić się przed wybielaniem zębów w domu, co jeszcze wpływa na ich średnio estetyczny odcień. Nikomu nie trzeba przypominać, jakie spustoszenie dla organizmu sieje palenie papierosów. Odciska się ono nie tylko na zdrowiu. Nikotyna bardzo niekorzystnie wpływa na kondycję cery, włosów, paznokci czy właśnie zębów! Osiadają na nich substancje smoliste, tworzące nawet ciemnobrązowe plamy. Jeśli nie rozstaniemy się z popielniczką, możemy zapomnieć o śnieżnobiałym uśmiechu – wtedy nie pomoże wybielanie zębów domowym sposobem ani żadne inne kosztowne kuracje w gabinecie stomatologicznym.

Nie zawsze za zmianę barw zębów odpowiadają zła higiena czy też palenie. Niebagatelną rolę na kondycję naszego uśmiechu ma wpływ to, co jemy i pijemy na co dzień! Do żółknięcia uzębienia przyczynia się picie dużych ilości kawy, herbaty (w szczególności zielonej i czarnej) czy napojów gazowanych zabarwionych na ciemny odcień. Amatorzy czerwonego wina również znacznie częściej zadają sobie pytanie, czym wybielić zęby.

Na ich żółty odcień wpływa też jedzenie dużych ilości warzyw i owoców. Dlaczego właśnie tak zdrowe produkty mogą przyczyniać się do nieestetycznego uśmiechu? Soczyste jabłka, gruszki czy brzoskwinie są bogactwem kwasów osłabiających szkliwo. A im jest ono cieńsze, tym bardziej widoczna staje się naturalnie żółta zębina. Osoby, które przeraża świadomość, ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty, mogą spróbować zadziałać co nie co w domowym zaciszu.

Dlaczego warto się uśmiechać

Uśmiechanie się sprawia, że czujesz się lepiej,a  otoczenie odbiera cię jako osobę sympatyczniejszą i atrakcyjniejszą. Czy wiesz, jakie zmiany zachodzą w mózgu, kiedy się uśmiechasz? Produkowane są endorfiny – hormony szczęścia. Gdy się śmiejesz, szybciej oddychasz, co wpływa na dotlenienie krwi. Oprócz tego uśmiechem się zaraża. To tzw. lustrzane neurony są odpowiedzialne za fakt, że uśmiechasz się, widząc radość innej osoby. Tym samym, kiedy nie ukrywasz dobrego humoru, pozytywnie wpływasz na swoich bliskich. Dlatego śmiej się jak najczęściej!

Zanim sięgniesz po preparat do wybielania zębów…

Na początku warto udać się do stomatologa, by oczyścił nasze zęby z kamienia nazębnego. Po skalingu można zdecydować się na piaskowanie, czyli usuwanie osadów nazębnych i nieestetycznych przebarwień. Jeśli efekty nie są zadowalające, można przejść do kolejnego punktu i zdecydować się na jeden ze sposobów na wybielanie zębów, które oferuje branża kosmetyczna.
Zanim sięgniesz po odpowiedni preparat, pamiętaj jednak o pewnych faktach. Nie wybielisz martwych zębów (aby żółty martwy ząb odzyskał swój kolor, konieczne jest zastosowanie konkretnej metody aplikacji środka chemicznego). Nie wybielisz koron i plomb. Dwie godziny po zabiegu wybielającym nie jedz, natomiast pij jedynie wodę mineralną. Przez dwa następne dni unikaj napojów i pokarmów, które mogłyby zabarwić szkliwo takich jak:

  • kawa
  • herbata
  • cola
  • soki owocowe
  • buraki
  • czerwona papryka
  • jagody

Skuteczne sposoby na wybielanie zębów

Możesz wybierać spośród szeregu produktów dostępnych w ofercie producentów kosmetyków. Zdecyduj się na produkt o określonej mocy, niech wybór będzie uzależniony od tego, o ile tonów chcesz wybielić zęby. Produkty aplikuj ostrożnie i z uwagą. Zęby powinny być rozjaśnione równomiernie.

Pasty wybielające

Określony skład chemiczny to podstawa działania wszystkich produktów wybielających. Rozjaśniająco działają więc na przykład cząstki dwuwęglanu sodu. Pasty wybielające produkowane są z przeznaczeniem dla palaczy lub po prostu dla osób, które chcą mieć bielszy uśmiech.

Węgiel na wybielanie zębów

W wielu produktach do wybielania zębów ważnym składnikiem jest węgiel drzewny. Naturalne właściwości węgla sprawiają, że jego cząstki łączą się z przebarwieniami na zębach (kawą, herbatą, winem, osadem nazębnym). Po kilku minutach szczotkowania zębów czarną mazią wypluwa się węgiel związany z cząstkami substancji powodujących przebarwienia. Efekt jest całkiem niezły, a do preparatów z węglem entuzjastycznie podchodzą sami stomatolodzy.

Wybielające paski do zębów

To bardzo cienkie wstęgi pokryte wybielających żelem. Należy uważnie przyłożyć je do zębów i odczekać pewien czas, aż substancje zawarte w żelu zaczną działać. Zwróć uwagę na to, by paski zostały równomiernie nałożone na zęby.

Nakładki wybielające z żelem

Sposób w założeniu podobny do pasków wybielających, jednak efekt działania preparatu jest silniejszy. Nakładka lepiej dopasowuje się do zębów niż pasek, dzięki czemu wybielanie jest łatwiejsze i bardziej precyzyjne.

Można także przeprowadzić kurację wybielającą pod okiem stomatologa. 

Kuracje wybielające

Rynek proponuje też różnego rodzaju kuracje wybielające. Taki system wybielający to wielofazowy proces wybielania. Może to być na przykład trójfazowa formuła oparta na sekwencyjnym działaniu trzech żeli: inicjującego, aktywującego i wybielającego. 

Produktami służącymi do wybielania zębów są także szczoteczki, płyny do płukania ust czy proszek wybielający. Nigdy nie warto też zapominać o dobrej szczoteczce elektrycznej. A wszystko dla pięknego uśmiechu każdego, kto tylko o nim zamarzy.

Jak wybielić zęby domowym sposobem? Poznaj sprawdzone metody!

Jak wybielić zęby domowym sposobem, by prezentowały się nieskazitelnie? Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi – naturalne sposoby wymagają bowiem czasu, a ich nadmierne wykorzystywanie także może osłabiać szkliwo. Tak działa przykładowo wybielanie zębów sodą oczyszczoną, która nie tyle co wybieli, lecz przede wszystkim usunie osad w dość inwazyjny sposób.

  1. Wśród domowych sposobów na wybielanie zębów znajdzie się między innymi płukanie ust olejem (np. rzepakowym) lub octem. Każdy z tych produktów wykazuje działanie antybakteryjne czy antywirusowe.
  2. Aktywny węgiel łatwo dostępny w aptece zmieszany z olejem kokosowym warto także zaliczyć do wybielania zębów domowymi sposobami.
  3. Jak wybielić zęby w domu? Wesprzeć może kurkuma połączona z pastą do zębów.
  4. Pomocne okażą się także mieszanki wykonane na bazie rozgniecionej truskawki z dodatkiem sody i soku z cytryny.

Jeśli jednak nie jesteście cierpliwi i chcielibyście zobaczyć szybsze efekty towarzyszące usuwaniu przebarwień, sięgnijcie po produkty z apteki. Czekają w nich paski do wybielania zębów, które można stosować we własnym zaciszu. O dobry preparat – taki jak żel do wybielania zębów – można spytać także stomatologa podczas jednej z wizyt kontrolnych.

Autor: Anna Mlonka