Jak wybrać meble łazienkowe?

Aranżując łazienkę, musimy między innymi podjąć decyzję dotyczącą jej umeblowania. Jakie meble łazienkowe wybrać, aby łazienka była urządzona zgodnie z zasadami ergonomii, a jednocześnie zachwycała oryginalną aranżacją?

Ogólny rozkład pomieszczenia

W każdej łazience należy umieścić umywalkę, wannę lub kabinę prysznicową i meble, w których będziemy przechowywać kosmetyki, ręczniki czy detergenty.

W wielu mieszkaniach, zwłaszcza w blokach, w łazience musimy także zmieścić miskę klozetową czy pralkę, choć dysponując niewielką łazienką, pralkę coraz częściej ustawiamy w kuchni.

 

Kabina prysznicowa czy wanna?

Przed przystąpieniem do meblowania musimy kupić armaturę i rozlokować ją w pomieszczeniu — wtedy będziemy wiedzieli, jak wiele miejsca zostało na meble łazienkowe.

W małych łazienkach lepiej sprawdzi się kabina prysznicowa, która zajmuje mniej powierzchni niż wanna. Do tego trzeba pamiętać o umieszczeniu w łazience umywalki, toalety czy nawet bidetu.

Ważne jest pozostawienie wokół umywalki, wanny i toalety odpowiednio dużo wolnego miejsca, aby swobodnie móc z nich korzystać.


Uwaga!

Aby wygodnie korzystać z umywalki oraz WC, należy pozostawić przed nimi około 70 cm przestrzeni oraz 20–30 cm po bokach. Wanna i kabina prysznicowa wymagają wolnego dostępu — przed wanną nawet 80–120 cm.

Mała łazienka nie musi być problemem

Niewielkie gabaryty łazienki nie pozwolą na umieszczenie w niej wieloelementowego kompletu mebli i kompleksowej armatury. Musimy wybrać to, co dla nas niezbędne.

Najpierw powinniśmy zmierzyć miejsce, które pozostało nam do zagospodarowania. Jeśli w łazience mamy wnęki, trzeba je dokładnie wymierzyć. Wymiary pomieszczenia kąpielowego można nanieść na papier milimetrowy, co ułatwi nam planowanie rozmieszczenia mebli i wybór elementów o odpowiednich wymiarach.

Warto wspomóc się przy tym programami do projektowania wnętrz. Dzięki temu mała łazienka będzie mogła zostać zaaranżowana zgodnie z naszymi wymaganiami i zasadami ergonomii.

Typy mebli łazienkowych

Meble łazienkowe można podzielić na kilka podstawowych kategorii:
  • szafki,
  • słupki,
  • komody,
  • półki.
Mało który właściciel nieruchomości ma w łazience tak dużo wolnego miejsca, żeby mógł w niej postawić pełnowymiarową szafę. Musimy się raczej ograniczyć do wstawienia mebli, które będą zajmowały znacznie mniej miejsca.

Szafki łazienkowe
są, poza armaturą sanitarną, podstawowym elementem wyposażenia łazienki. Ze względu na sposób montażu można je podzielić na kilka typów:
  • szafki stojące — są stabilne, nie wymagają montażu do ściany i pozwalają na dowolność w aranżacji pomieszczenia kąpielowego. Najczęściej umieszcza się je w pobliżu umywalki, pod szafką wiszącą. Są pojemnym meblem łazienkowym.
  • szafki wiszące — zajmują niewiele miejsca i można je ulokować np. nad wanną, choć takie rozwiązanie w praktyce jest rzadko stosowane. Nie zajmują miejsca na podłodze, lecz wymagają montażu do ściany. Szafka tego typu może być wyposażona we front pokryty lustrem, dzięki czemu spełnia dodatkową funkcję. Najczęściej szafki wiszące mają mniejszą głębokość niż szafki stojące.
  • szafki pod umywalkę - meble kupowane najczęściej w parze z armaturą, dzięki czemu te dwa elementy idealnie do siebie pasują wymiarami i stylistyką. W szafce pod umywalkę będziemy mieli niewiele miejsca na przechowywanie np. kosmetyków, ponieważ znajduje się tam choćby syfon umywalki.
Każda szafka w łazience może mieć charakter szafki otwartej lub zamkniętej. Szafki otwarte sprawiają one wrażenie mebli lekkich, przestronnych. Ich wadą jest to, że wszystkie przedmioty w nich przechowywane są doskonale widoczne dla domowników i odwiedzających nas gości.

Zamknięte szafki mogą być wyposażone w drzwiczki lub systemy szuflad. W łazience przyda się choć jedna pojemna szuflada do przechowywania kosmetyków. Można także zorganizować w niej domową apteczkę. Szafki z drzwiczkami oszczędzają miejsce i sprawiają, że meble łazienkowe stają się bardziej pojemne.

Bardzo często wybieranym elementem wyposażenia łazienki są słupki, które swoim kształtem przypominają niewielką szafę. Mogą mieć do 185 cm wysokości i składać się z jednych, dwóch lub nawet trzech drzwiczek.

Drzwiczki mogą być oddzielone otwartą półką lub szufladami. Na ogół słupki mają niewielką szerokość. Ciekawą funkcją słupka łazienkowego jest połączenie go z koszem na pranie. Dolna część szafki jest wówczas zaopatrzona w drzwiczki uchylne, które ukazują kosz.

Słupki najlepiej przymocować stabilnie do ściany, aby nie przewróciły się przy załadowaniu koszu na pranie.

Dwa rodzaje słupków łazienkowych to słupki niskie i półsłupki. Oba mają maksymalnie do 100 cm wysokości i mogą mieć różne przeznaczenie.
Komody łazienkowe to niskie meble składające się z szuflad. Komoda zapewnia łatwy dostęp do zgromadzonych w niej przedmiotów.

Półki łazienkowe spełniają podobną funkcję i można na nich eksponować drogie flakony perfum lub umieścić kosmetyki, których często używamy.

W dużych łazienkach warto umieścić toaletkę i wygodne krzesło, które swoim stylem mogą nawiązywać do aranżacji pokoju kąpielowego retro. W takim przypadku można też wybrać odpowiednie płytki do łazienki, na przykład ze złotym wzorem, które będą pasować do takich dekoracji.

Materiał i kolorystyka mebli łazienkowych

Wiedząc już, jakie elementy wyposażenia znajdą się w łazience, można przystąpić do wyboru ich kolorystyki oraz materiału, z jakiego powinny zostać wykonane.

W łazienkach należy stosować meble powstałe z materiałów odpornych na wpływ wilgoci. Mogą one być wykonane z metalu, szkła, drewna poddanego uprzednio impregnacji, a najczęściej są to płyty MDF pokryte lakierem odpornym na działanie wody.

Meble łazienkowe muszą być wykonane z materiałów odpowiednio zabezpieczonych i dostosowanych do pomieszczeń, w których permanentnie panuje wysoki poziom wilgotności. Takie meble są dziś wykonywane z szerokiej gamy materiałów naturalnych i sztucznych.

Najczęściej stosuje się płytę meblową wilgocioodporną, która charakteryzuje się większą gęstością od innych. Płyty łączone są z sobą za pomocą żywic melaminowych lub izocjaninowych i mają dodatkowe zabezpieczenie przed rozwojem pleśni i grzybów. Materiał pokrywany jest z zewnątrz warstwą stanowiącą dekor — imitacją drewna, kamienia czy lakieru w wybranym przez klienta kolorze.

Najtańsze są meble wykonane z typowej płyty wiórowej lub MDF, ale uwaga — wykazują one mniejszą odporność na warunki panujące w łazienkach. Na drugim biegunie znajduje się droższa opcja wykończenia wnętrza łazienki — właściwie zaimpregnowanym drewnem naturalnym. W szczególności poleca się przy tym drewna egzotyczne, m.in. teak, jatobe czy doussie i marbau.

Kolorystyka to już kwestia gustu domowników. Meble łazienkowe są produkowane w różnych kolorach i wzorach w zależności od producenta czy wybranej kolekcji. Należy dobierać je tak, aby stylistycznie i kolorystycznie pasowały do siebie, do armatury oraz kolorystyki ścian.

Płytki do łazienki należy dobrać pod kątem koloru mebli, co nie oznacza, że mają one być w tej samej barwie. Przed wyborem koloru można zdecydować, jakie barwy będą dominować w łazience. W małych pomieszczeniach najlepiej stosować płytki w jasnych kolorach, które optycznie powiększą pomieszczenie.

Podobne artykuły

jak optycznie powiększyć pokój

Jak optycznie powiększyć pokój? Sprawdź te sposoby!

2021-01-23
Duży dom daje ogromne możliwości aranżacji. O wiele trudniej jest w przypadku małych, nieustawnych mieszkań, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Z pomocą spieszą sprytne rozwiązania na to, jak optycznie powiększyć pokój – i to bez dużego nakładu pracy i finansów. Sprawdź nasze metody i spraw, by twoje gniazdko wydawało się bardziej przestronne.
patelnia żeliwna

Polecane patelnie żeliwne. Ranking

2021-01-22
Chcesz zainwestować w nowe patelnie do swojej kuchni, ale nie wiesz, które z dziesiątek produktów dostępnych na rynku będą odpowiednim wyborem? Jednymi z polecanych propozycji są patelnie żeliwne. Odkryj ranking najlepszych modeli, które sprawdzą się w trakcie codziennego gotowania!
salon butelkowa zieleń

Butelkowa zieleń w salonie. Pomysły i inspiracje

2021-01-20
To barwa, która wywołuje pozytywne skojarzenia z naturą, jest szalenie elegancka i wyrazista. Butelkowa zieleń, bo o niej mowa, może dać naprawdę ciekawe efekty w aranżacji wnętrz, trzeba jednak umiejętnie obchodzić się z tym specyficznym odcieniem.
jak urządzić mieszkanie

Jak urządzić mieszkanie? Pomysły, inspiracje i trendy

2021-01-19
Urządzanie mieszkania to nie tylko przyjemność, ale również bardzo ważne zadanie, którego wykonanie będzie rzutowało na nastrój twój oraz twoich najbliższych. To, jak zaplanujesz wygląd swojego gniazdka, będzie miało wpływ na samopoczucie wszystkich domowników. W takim razie jak urządzić mieszkanie, aby stanowiło najprzyjemniejszą przestrzeń do życia? To jasne – musisz znaleźć własny styl. A my z przyjemnością ci w tym pomożemy.

Ostatnio dodane artykuły